Wszystko online, tylko prezent rzeczywisty

123rf.com

Szybki przelew, Blik, karta wypierają tradycyjne formy płatności

Świąteczne zakupy przez internet? Czemu nie? To bardzo wygodne rozwiązanie. A jak najlepiej za nie zapłacić? Możliwości jest wiele.

Sposób płatności nie ma znaczenia przy zakupach żywności czy chemii w dużych supermarketach. Można zapłacić od razu po podsumowaniu wartości koszyka, albo w domu przy odbiorze kupionych rzeczy – kartą lub gotówką, jeżeli ktoś ma ochotę wcześniej pójść do bankomatu. Sposób płatności nie wpłynie ani na czas dostawy, ani na jej koszt.

Inaczej jest, kiedy kupujemy w innych sklepach internetowych i na aukcjach. Tu liczy się czas wpływu gotówki na rachunek sprzedającego, bo dopiero po otrzymaniu pieniędzy spakuje on przesyłkę i wyśle. Możemy rzecz jasna zdecydować się na odbiór przesyłki za pobraniem, ale wtedy zapłacimy więcej i na ogół musimy to zrobić gotówką.

Nowocześnie albo konserwatywnie

Nic więc dziwnego, że rośnie nie tylko popularność sklepów internetowych, ale i płatności bezgotówkowych. Z raportu „E-Commerce w Polsce. Gemius dla e-Commerce Polska” (powstał w tym roku na podstawie badania 1500 internautów w wieku od 15 lat) wynika, że najczęściej wybieramy szybki przelew internetowy, czyli PayByLink. Tę formę preferuje 59 proc. internautów.

Rośnie również popularność płatności za pomocą kart płatniczych. Korzysta z nich w internecie 21 proc. kupujących. Coraz rzadziej natomiast decydujemy się na płatność przy odbiorze. I dobrze, bo oszczędzamy w ten sposób jednorazowo nawet kilkanaście złotych. Choć z drugiej strony, chyba zawsze będą osoby, które wolą wydać pieniądze dopiero wtedy, gdy zobaczą przesłany im towar.

Za zakupy można też zapłacić zwykłym przelewem, ale jeśli sprzedający ma konto w innym banku niż my, na zaksięgowanie wpłaty możemy czekać jeden dzień roboczy. Poza tym tracimy czas na zdefiniowanie zlecenia. Znacznie prostsze jest skorzystanie z bezpiecznego przelewu PayU.

Szybki przelew, szybkie zakupy

Z PayU można zapłacić według upodobań: e-przelewem, kartą płatniczą, a nawet na raty. Po wybraniu opcji trzeba kliknąć ikonkę ze swoim bankiem, a system sam przekieruje nas na jego stronę. Wystarczy się zalogować. Inne dane zostaną wygenerowane automatycznie.

W ten sam sposób płaci się kartą. Trzeba tylko podać rodzaj karty i za pierwszym razem wpisać dane: imię i nazwisko, numer karty, termin jej ważności i – co najważniejsze – kod cvv2/cvc2. Przy kolejnych płatnościach będzie szybciej, ponieważ wszystkie dane są przechowywane na automatycznie utworzonym koncie PayU. W ten sposób można zdefiniować kilka kart i płacić tą, którą jest nam akurat najwygodniej.

Operacja jest księgowana natychmiast. PayU wysyła kupującemu e-maila z powiadomieniem, że sprzedający otrzymał wpłatę.

Blik w sieci z nagrodami

Banki popularyzują płatności nie tylko kartami, ale i Blikiem – również przy zakupach internetowych. Od niedawna Blik jest honorowany w najpopularniejszym serwisie aukcyjnym Allegro.

Aby skorzystać z tej formy płatności, trzeba mieć zarejestrowane konto oraz aplikację mobilną jednego z ośmiu banków. Sa to: Alior Bank, Bank Millennium, Bank Zachodni WBK, ING Bank Śląski, mBank, PKO BP, Getin Bank i Orange Finanse.

Po spełnieniu tych warunków wystarczy w formularzu opcji zapłaty wybrać Blik i otworzyć go wraz z aplikacją mobilną swojego banku. Dostanie się wtedy sześciocyfrowy kod. Trzeba go szybko wstukać we wskazane pole, ponieważ ważny jest tylko przez dwie minuty. Jeszcze szybciej, bo w ciągu 30 sekund, należy zatwierdzić transakcję. Ale to już wszystko. Chyba, że chcemy skorzystać ze świątecznej promocji. Przy płatności Blikiem można otrzymać 20 zł na kolejne zakupy.

Do 4 marca przyszłego roku trwa też loteria Blikomania. Wygrać można 900 nagród pieniężnych o wartości 100 zł każda, 90 nagród po 1 tys. zł, dziewięć nagród po 10 tys. zł i jedną – 100 tys. zł.

Zalety plastiku

Płacenie kartą przez internet jest bezpieczne. Niektóre banki dla dodatkowej ochrony wprowadziły technologię 3D-Secure. Dzięki niej każda transakcja online musi być potwierdzona dodatkowym hasłem przesłanym na telefon komórkowy płacącego.

Banki oferują też wirtualne karty, które nie mają fizycznej formy i służą wyłącznie do płacenia za zakupy internetowe, zamówienia składane drogą pocztową lub telefoniczną. Taka karta też działa z ochroną 3D-Secure.

Zaletą płacenia kartą jest chargeback (nie występuje w innych formach płatności), czyli obciążenie zwrotne – z konta sprzedawcy na konto kupującego – jeżeli klient nie otrzyma przedmiotu, albo nie będzie on odpowiadał opisowi na stronie internetowej. Jak zapewnia PayU, bank zwróci pieniądze nawet wtedy, gdy opłacimy wycieczkę, a biuro podróży ogłosi upadłość.

Lubimy e-sklepy

– W tym roku 37 proc. budżetu przeznaczonego na świąteczne podarunki pozostawimy w sklepach internetowych. Aż 34 proc. osób deklaruje, że nie kupi prezentów w sklepach stacjonarnych.

Tak wynika z badania „Zakupy świąteczne 2016″ firmy doradczej Deloitte.

– Do zakupów online najbardziej przekonuje nas dowolność pory, w jakiej możemy je robić (79 proc.), oraz dostawa do domu (75 proc.).

– Z kolei największe zalety zakupów tradycyjnych to: możliwość uzyskania fachowej porady od sprzedawcy (81 proc.), natychmiastowe otrzymanie kupionej rzeczy (80 proc.), ochrona danych osobowych (78 proc.).

Mogą Ci się również spodobać

Czy kredyt gotówkowy można przeznaczyć na spłatę innego kredytu

Kiedy skala zobowiązań finansowych jakie na nas ciążą staje się być coraz bardziej uciążliwa, ...

Konta i karty: dozwolone do lat 18

Oferty dla dzieci i młodzieży są tanie. Dodatkowe atrakcje to zniżki np. w kinie ...

Skromna oferta tylko dla zamożnych

Tylko kilka banków w Polsce oferuje pomoc przy inwestowaniu w sztukę W ostatnich latach ...