Coraz trudniej o kredyt. Banki stworzyły czarną listę branż?

Choć banki nie ujawniają, że stworzyły listę branż, z których podmiotom nie udzielą wsparcia na działalność, to przyznają, że bardziej konserwatywnie podchodzą do składanych wniosków.

Publikacja: 16.05.2020 12:53

Coraz trudniej o kredyt. Banki stworzyły czarną listę branż?

Foto: Adobe Stock

– Liczymy, że przepisy obowiązujące banki zmienią się na tyle, żeby odpowiednio chronić interes kredytobiorców i kredytodawców –mówi Emilia Kasperczak, z mBanku.

Jak podało kilka dni temu Polskie Stowarzyszenia Wynajmu Krótkoterminowego wiele banków banków radykalnie i z dnia na dzień zmieniło swoją ofertę i ogranicza dostępność rozwiązań dla przedsiębiorców z branży turystycznej i związanej z zakwaterowaniem. Niektóre z banków – jak podaje stowarzyszenie wykluczyło przyznawanie kredytów dla podmiotów z tej branży.

Czy rzeczywiście tak jest? Czy banki stworzyły „czarną listę branż”, z których podmioty nie dostaną wsparcia? Pytane przez nas banki się do tego nie przyznają, ale potwierdzają, że teraz bardziej dokładnie rozpatrują wnioski, a do każdego z nich podchodzą indywidualnie.

– Na bieżąco analizujemy sytuację dotyczącą epidemii koronawirusa, jej wpływ na produkty, procesy bankowe i klientów oraz podejmuje adekwatne do tego decyzje. Skupiamy się na ochronie naszych dotychczasowych klientów, zarówno indywidualnych, jak i firmowych – mówi Grzegorz Culepa, z biura prasowego PKO BP.

Przyznaje, że bank ocenia zdolność kredytową indywidualnie, uwzględniając sytuacje: finansową firmy i gospodarczą w kraju. – Ocena ryzyka kredytowego jest spersonalizowana, niezależna dla każdego wniosku kredytowego – zastrzega Grzegorz Culepa.

Warto sprawdzić: Te banki zwolniły firmy z opłat. Inne trzeba o to prosić

Stali klienci w lepszej sytuacji

Biuro Komunikacji Korporacyjnej Pekao SA przyznaje, że przychody firm ze względu na pandemię nieco się pogorszyły.

– W normalnych okolicznościach byłoby to przeszkodą do udzielenia kredytu, niemniej jednak obecnie nie jest to powód, aby odmawiać im dodatkowego finansowania – podaje Pekao SA.

W tym banku udało się ten problem rozwiązać dzięki m.in. bezpłatnym gwarancjom z Banku Gospodarstwa Krajowego – zarówno płynnościowym, jak i de minimis, które zabezpieczają ryzyko kredytowe

Bank podkreśla, że w przypadku firm, które obsługuje, proces badania kredytobiorcy może przebiegać szybciej, ponieważ część niezbędnych danych znajduje się już w banku.

Z kolei w przypadku nowych przedsiębiorców proces trzeba przeprowadzić na nowo, dokładnie analizując sytuację firmy, co z reguły będzie bardziej czasochłonne niż w przypadku dotychczasowego klienta.

– Dla obecnych klientów uruchomiliśmy np. pożyczkę ekspresową SMEX, przyznawaną on-line w ramach procedury uproszczonej, która nie wymaga od nich przedstawienia dokumentów finansowych. Co ważne, finansowanie jest dostępne także dla tych, którzy w przeszłości nie korzystali z kredytu – zapewnia Biuro Komunikacji Korporacyjnej Pekao SA.

Jak zapewnia Mateusz Twaróg, dyrektor Departamentu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Credit Agricole bank nie wprowadził zmian w polityce kredytowej z uwagi na COVID-19, ani nowych wykluczeń branżowych.

– Nasza akcja kredytowa koncentruje się na klientach grupy Credit Agricole i podobnie działamy w ostatnich tygodniach, wspierając klientów w kryzysowej sytuacji indywidualnymi rozwiązaniami – zarówno dla poprawienia płynności, jak i dla finalizacji planów inwestycyjnych – podkreśla dyr. Twaróg.

Warto sprawdzić: Co zrobić, gdy nie stać nas na zapłacenie raty leasingu

Dodaje, ze wsparcie jest dostosowane indywidualnie dla każdego klienta . – Może nim być nowe finansowanie, zawieszenie rat aktualnego kredytu, odejście od wcześniej uzgodnionego harmonogramu spłaty, a czasem – w trosce o bezpieczeństwo finansowe – klienta trzeba zachęcić go do zmniejszenia kwoty kredytu lub odmówić jego udzielenia – tłumaczy przedstawiciel Credit Agricole

Zapewnia też, że bank nie stosujemy scoringów, a każdą decyzję podejmujemy w oparciu o indywidualną analizę sytuacji klienta i dotychczasową historię relacji z Grupą Credit Agricole.

Ostrzejsza selekcja wniosków

A mBank ustala zasady polityki kredytowej w odniesieniu do sytuacji rynkowej i przepisów prawa bankowego.

– Obecnie podchodzimy do niektórych kredytów bardziej konserwatywnie. Liczymy, że przepisy obowiązujące banki zmienią się na tyle, żeby odpowiednio chronić interes kredytobiorców i kredytodawców – mówi Emilia Kasperczak, z biura prasowego mBanku.

W tej chwili skupia się na wsparciu klientów w ramach bieżącego finansowania, które nie wymaga ustanawiania szczególnych zabezpieczeń oraz ekspresowym udostępnianiu nowych rozwiązań dostępnych na rynku.

– Już w środę 29 kwietnia jako jeden z pierwszych banków umożliwiliśmy klientom składanie wniosków o subwencje z PFR. Nasi klienci mogą też skorzystać z rozszerzonej pomocy w ramach gwarancji de minimis z BGK –podaje przedstawicielka mBanku.

Jak informuje Joanna Majer-Skorupa, zastępca rzecznika prasowego w ING Banku Śląskim obecna sytuacja na rynku, spowodowana stanem epidemicznym, musi być siłą rzeczy uwzględniana w procesie kredytowym.

– Udzielając wsparcia staramy się do każdego przypadku podchodzić indywidualnie, bazując na posiadanej wiedzy, m.in. historii współpracy z klientem, jego obrotów oraz przyszłych potencjalnych dochodów –podkreśla Joanna Majer-Skorupa.

Warto sprawdzić: Składki ZUS a tarcza antykryzysowa. Jak uzyskać zwolnienie

Także Alior Bank zdolność kredytową każdego klienta ocenia indywidualnie, uwzględniając kilka kluczowych czynników.

– Przede wszystkim bierzemy pod uwagę aktualną sytuację ekonomiczno-finansową klienta (w tym m.in. wysokość i stabilność otrzymywanych przychodów, wysokość zobowiązań kredytowych) czy dotychczasową historię kredytową, ale także sytuację makroekonomiczną i jej wpływ na działalność danego przedsiębiorstwa (w tym związane z pandemią COVID-19 ograniczenia w obrocie gospodarczym) – mówi Joanna Błaszczyk, z biura prasowego Aliora.

Przyznaje, ż niemniej ocena ryzyka kredytowego pozostaje indywidualna i niezależna dla każdego wniosku kredytowego.

– Liczymy, że przepisy obowiązujące banki zmienią się na tyle, żeby odpowiednio chronić interes kredytobiorców i kredytodawców –mówi Emilia Kasperczak, z mBanku.

Jak podało kilka dni temu Polskie Stowarzyszenia Wynajmu Krótkoterminowego wiele banków banków radykalnie i z dnia na dzień zmieniło swoją ofertę i ogranicza dostępność rozwiązań dla przedsiębiorców z branży turystycznej i związanej z zakwaterowaniem. Niektóre z banków – jak podaje stowarzyszenie wykluczyło przyznawanie kredytów dla podmiotów z tej branży.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Finanse firmy
Bogaty przewodnik po naborach PARP
Finanse firmy
Koszty poważną przeszkodą we wdrażaniu ESG
Finanse firmy
Rusza wsparcie dla firm po pandemii
Finanse firmy
Oferta dla wizjonerów biznesu. „Nie można przegapić”
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Finanse firmy
Nowe gwarancje BGK na ponad 3 mld zł finansowania