Właśnie zmieniły się zasady wsparcia firm z dodatkowych 16 branż najbardziej poszkodowanych w związku z pandemią. Od 26 kwietnia przedsiębiorcy mogą wnioskować o dofinansowanie miejsc pracy oraz dotacje. Świadczenie postojowe też już nie będzie jednorazowe, ale to wciąż za mało.
Warto sprawdzić: Firmy mogą zawieszać raty kredytów podczas lockdownu
Zmiany w tarczy dotyczą dofinasowania do wynagrodzeń pracowników i dotacji na koszty bieżącej działalności gospodarczej, świadczenia postojowego lub ponownego świadczenia postojowego oraz zwolnienia z opłacania składek ZUS. Pierwsze dwie już obowiązują, dwie pozostałe zaczną obowiązywać od 4 maja.
Pomoc dla pracowników…
Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników może otrzymać przedsiębiorca, którego przychód z działalności w jednym z trzech miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku był niższy w następstwie pandemii o co najmniej o 40 proc. w stosunku do przychodu uzyskanego w miesiącu poprzednim, w analogicznym miesiącu poprzedniego roku, w lutym 2020 r. lub we wrześniu 2020 r. Wybór należy do przedsiębiorcy. Dodatkowymi warunkami są: terminowe regulowanie zobowiązań podatkowych do końca III kwartału 2019 r., składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Pracy lub Fundusz Solidarnościowy.
Wyjątkiem jest decyzja fiskusa w sprawie spłaty zadłużenia i terminowa spłata rat lub odroczenie terminu płatności. Prawa takiego nie mają tylko firmy, którym grozi upadłość i te, w których toczy się postępowanie restrukturyzacyjne lub likwidacyjne. Dofinansowanie wyniesie po 2 tys. zł miesięcznie dla każdego pracownika przez trzy miesiące od złożenia wniosku, jeżeli przedsiębiorca nie korzystał w danym miesiącu z innego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników. Wnioski będzie można składać elektronicznie do 30 czerwca w wojewódzkich urzędach pracy.