– Umiędzynarodowienie wnosi pozytywny wkład w produktywność krajowej gospodarki, a ostatecznie w dobrobyt całego państwa. Bezpośrednie inwestycje zagraniczne są ważnym narzędziem międzynarodowej integracji gospodarczej i motorem wzrostu. Polskie firmy mają ogromny potencjał rozwoju na zagranicznych rynkach, który nie jest w pełni wykorzystany. Jedną z barier jest dostęp do kapitału – pisze w artykule opublikowanym na stronach PFR TFI Marcin Prusak, menedżer odpowiadający w tej instytucji za zarządzanie Funduszem Ekspansji Zagranicznej.
Co to jest FEZ i jak działa?
Odpowiedzią na tę sytuację jest właśnie ów fundusz. – Celem Funduszu Ekspansji Zagranicznej jest współpraca z polską firmą i wspólna inwestycja w firmę zagraniczną – tłumaczy krótko Piotr Kuba, członek zarządu ds. inwestycyjnych w PFR TFI należącym do Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju.
W 2023 r. pierwszy Fundusz Ekspansji Zagranicznej zakończył okres inwestycyjny. Działalność rozpoczął jednak drugi Fundusz Ekspansji Zagranicznej z docelową kapitalizacją na poziomie 600 mln zł.
FEZ jest zawsze inwestorem mniejszościowym przy takiej inwestycji, a zarządzanie projektem pozostawia w rękach partnera. Proporcjonalnie do posiadanych udziałów lub ekspozycji dłużnej może on dzielić ryzyko biznesowe realizowanej inwestycji, dzięki czemu zapewnia polskiemu przedsiębiorcy większe bezpieczeństwo kapitałowe.
FEZ może współpracować z polskim partnerem zarówno jako jedyny inwestor finansowy, jak również włączyć się w finansowanie projektu wspólnie z innymi instytucjami. Oferta funduszu może być uzupełnieniem dla bankowych produktów finansowych. Fundusz jest otwarty na współpracę z bankami, funduszami inwestycyjnymi oraz instytucjami finansowymi i doradczymi, które uczestniczą w realizacji bezpośrednich inwestycji zagranicznych polskiego partnera. Podąża za polskimi firmami tam, gdzie widzą one szanse na rozwój biznesu. Inwestuje w różnych sektorach gospodarki zarówno w krajach rozwiniętych, jak i rozwijających się. Angażuje się w spółki produkcyjne, dystrybucyjne i usługowe.