Gdzie po najtańszy pakiet OC plus AC

Uniqa, Allianz i Proama oferują najtańsze pakiety OC plus AC dla używanych aut.

Publikacja: 15.11.2018 14:01

Gdzie po najtańszy pakiet OC plus AC

Foto: Ubezpieczenie AC przyda się szczególnie właścicielom nowych i droższych samochodów . Fot. Adobe Stock

Zaledwie co trzeci kierowca kupuje polisę autocasco, która zapewnia odszkodowanie w razie kradzieży samochodu, zniszczenia go przez inne osoby wskutek wandalizmu, a także wtedy, gdy uszkodzimy auto przez własną nieuwagę. Jednak im jesteśmy zamożniejsi, tym więcej polis AC ubezpieczyciele sprzedają.

– Obserwujemy rekordową sprzedaż samochodów nowych, co przekłada się na zwiększenie liczby polis AC, ale też na wzrost liczby i wartości płaconych szkód z tytułu AC – mówi Damian Andruszkiewicz, dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Komunikacyjnych w Compensie.

Czytaj także: Ceny OC mogą jeszcze spadać

Polisę AC najlepiej jest kupić w pakiecie razem z OC, wtedy wychodzi ona taniej, ale przy zakupie nie cena powinna być najistotniejszym kryterium, ale zakres ochrony. Przy porównywaniu różnych ofert warto zwrócić uwagę na to, czy ich zakres ochrony jest podobny. A z drugiej strony kupując polisę AC, trzeba zwrócić uwagę na dopasowanie parametrów polisy do swoich indywidualnych potrzeb. Zdarza się też, że droższe autocasco ma mniejszy zakres ochrony niż tańsza polisa.

Ubezpieczenie AC przyda się szczególnie właścicielom nowych i droższych samochodów, szczególnie tych marek, które stanowią atrakcyjny cel dla złodziei. Jeśli ktoś często miewa stłuczki, to również polisa ta będzie go mniej kosztować niż regularne wizyty w warsztatach. Na drugim biegunie są właściciele starszych i niedrogich samochodów, którym często nie opłaca się kupować autocasco.

Duże różnice w cenach

Różnice w cenach pakietów OC i AC o porównywalnym zakresie ochrony u różnych ubezpieczycieli potrafią sięgać nawet kilku tysięcy złotych. Na przykład we Wrocławiu kierowca 32-letnia kobieta, z prawem jazdy od trzech lat, OC i AC od siedmiu lat, jeżdżący bezszkodowo trzyletnim audi A4B8 o mocy silnika 224 KM i pojemności 1,7 l, za najdroższy pakiet obejmujący OC i AC zapłaci 6859 zł, a za najtańszy 3820 zł. W obu przypadkach AC jest bez udziału własnego, wariant serwisowy, auto ma wymagane zabezpieczenia (dodatkowych brak), wykupiona jest amortyzacja części auta. W Białymstoku ceny pakietów dla tego samego kierowcy wahają się od 3407 do 5634 zł, a w Lublinie od 3248 do 6028 zł.

Zniżki dla OC i AC najczęściej wyliczane są osobno. Jeżeli mamy bezszkodowy przebieg ubezpieczenia OC i chcemy po raz pierwszy kupić pakiet zawierający AC, to zapłacimy za niego sporo drożej, gdyż w AC nie będziemy mieć zniżki. Nie wszyscy ubezpieczyciele stosują tę praktykę, niektóre towarzystwa przenoszą zniżki z OC na AC. Jeśli nie kupowaliśmy wcześniej autocasco, to warto sprawdzić, jak poszczególne towarzystwa patrzą na tę kwestię, gdyż różnica w cenie ubezpieczenia może być kolosalna.

Co wpływa na składkę?

Na wysokość składki ubezpieczenia AC wpływ ma wiele czynników. Tymi, z których większość kierowców zdaje sobie sprawę, są: parametry pojazdu, wiek i doświadczenie kierowcy oraz jego historia ubezpieczeniowa, czyli statystyka spowodowanych szkód i informacja, od ilu lat kupuje polisę AC. To jednak nie wszystkie elementy, które mają wpływ na cenę ubezpieczenia.

– Jednym z ważniejszych czynników wpływających na ofertę jest udział własny kierowcy w likwidacji ewentualnych szkód – mówi Piotr Bartos, Country Manager Insly w Polsce. – To sytuacja, w której ubezpieczyciel pomniejszy wypłatę odszkodowania o stosowny procent, określony w umowie. Im ten procent jest wyższy, tym niższa składka za polisę – tłumaczy Piotr Bartos.

Właściciele pojazdów mają możliwość wyboru, czy wolą naprawę samochodu w wariancie kosztorysowym (gotówkowym), czy serwisowym (bezgotówkowym). Ten drugi wariant jest droższy, ale jest on wygodniejszy. Auto kierowane jest do warsztatu, który rozlicza się z ubezpieczycielem bez udziału właściciela samochodu. W wariancie kosztorysowym po szkodzie kierowca dostanie zaakceptowaną przez siebie sumę wynikającą z kosztorysu, a naprawy dokona we własnym zakresie.

Dodatkowe ubezpieczenia

Duże znaczenie przy określaniu ceny ubezpieczenia ma również miejsce naprawy czy używane w tym celu części. Polisy, które uwzględniają serwisowanie w ASO na bazie oryginalnych części, będą znacznie droższe od tych, które przewidują naprawę w niezależnych warsztatach z wykorzystaniem zamienników.

– Podobnie wygląda kwestia amortyzacji podzespołów. Przy ubezpieczaniu starszych aut towarzystwa ze względu na stopień ich zużycia bardzo często wypłacają jedynie część wartości nowych elementów – wyjaśnia Piotr Bartos.

Na cenę polisy wpływ mają również aspekty dodatkowe, jak zakres assistance czy wysokie sumy ubezpieczenia NNW.

Assistance zapewnia pomoc drogową na miejscu wypadku lub awarii, holowanie pojazdu, zorganizowanie części zamiennych lub samochodu zastępczego. Niektórzy ubezpieczyciele oferują wersję podstawową assistance w ramach składki za ubezpieczenie OC i autocasco. Jeśli zapłacimy dodatkową składkę, to możemy rozszerzyć ochronę o dodatkowe warianty, takie jak np.: naprawa pojazdu w miejscu zdarzenia; dostarczenie paliwa, gdy zostaniemy z pustym bakiem w czasie podróży; otwarcie pojazdu, gdy zgubimy lub zatrzaśniemy kluczyki.

Ubezpieczenie NNW kierowcy i pasażerów zapewnia wypłatę świadczenia w sytuacji, gdy doznają oni uszczerbku na zdrowiu na skutek wypadku.

Zaledwie co trzeci kierowca kupuje polisę autocasco, która zapewnia odszkodowanie w razie kradzieży samochodu, zniszczenia go przez inne osoby wskutek wandalizmu, a także wtedy, gdy uszkodzimy auto przez własną nieuwagę. Jednak im jesteśmy zamożniejsi, tym więcej polis AC ubezpieczyciele sprzedają.

– Obserwujemy rekordową sprzedaż samochodów nowych, co przekłada się na zwiększenie liczby polis AC, ale też na wzrost liczby i wartości płaconych szkód z tytułu AC – mówi Damian Andruszkiewicz, dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Komunikacyjnych w Compensie.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Inne Polisy
Złe wieści dla kierowców. OC coraz droższe
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Inne Polisy
Ceny OC na przekór inflacji. W perspektywie kwartalnej widać jednak podwyżki
Inne Polisy
Kara za brak OC w 2024 roku. Kwota, która mocno zaboli
Inne Polisy
Revolut staruje ze sprzedażą ubezpieczeń komunikacyjncyh
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Inne Polisy
OC droższe o 100 proc. Efekt szybkiego przejścia na auta elektryczne