Dobytek na działce można ubezpieczyć. Jak i za ile

W domkach letniskowych często trzymamy nie tylko grabie czy szpadel, ale też meble, lodówkę, kosiarkę czy telewizor. Jeśli obawiamy się strat związanych z ryzykiem włamania czy zmienną aurą, możemy domek ubezpieczyć.

Publikacja: 31.05.2019 18:20

Dobytek na działce można ubezpieczyć. Jak i za ile

Foto: Adobe Stock

Większość ubezpieczycieli oferuje ochronę domów letniskowych. Istnieje możliwość ubezpieczenia domku, który znajduje się na działce rekreacyjnej poza miastem, jak również domku, który zlokalizowany jest na terenie ogródków działkowych. Sprawdzamy jak wykupić ubezpieczenie domku letniskowego i ile to kosztuje.

Warto sprawdzić: Jak zabezpieczyć komunijne prezenty

Sprawdzić najpierw ryzyka

Zakres ochrony może obejmować wszystkie podstawowe zdarzenia losowe, takie jak: pożar, uderzenie pioruna, upadek drzew, huragan, deszcz nawalny, zapadanie się ziemi, zalanie, wandalizm. Przed zakupem polisy warto się zastanowić, na jakie ryzyka narażony jest domek, i upewnić się, że ryzyka te zostały przez agenta zaznaczone. Z drugiej strony nie warto kupować ochrony na wypadek zdarzeń, które domkowi nie grożą.

– Należy również pamiętać o ubezpieczeniu ruchomości domowych, które zazwyczaj przechowujemy na działce, takich jak kosiarka, narzędzia gospodarcze, sprzęt sportowy, od ryzyka kradzieży z włamaniem i rabunku – radzi Marcin Pyka, ekspert, lider ds. rozwoju produktów detalicznych, departament rozwoju produktów Uniqa.

Zazwyczaj w ubezpieczeniach domków letniskowych funkcjonuje limit na ruchomości domowe od kradzieży z włamaniem i rabunku oraz dewastacji w okresie od 1 listopada do 31 marca. Oznacza to, że właściciel domku powinien na okres zimy zabrać z domku bardziej wartościowe ruchomości domowe. Należy również liczyć się z dodatkowym limitem na sprzęt AGD/RTV przechowywany w domku czy też ruchomości przechowywane w budynkach gospodarczych. Zanim podpiszemy umowę, należy zapoznać się ze wszystkimi warunkami umowy.

Ubezpieczenie domku letniskowego tylko w pakiecie z domem

Towarzystwa często oferują ubezpieczenie domku letniskowego wyłącznie z ubezpieczeniem domu lub mieszkania, nie każdy ma też w ofercie polisę dla domku na terenie ogródków działkowych. Ubezpieczane budynki przeważnie muszą być trwale związane z gruntem (np. być przymocowane do słupów fundamentowych, płyty fundamentowej lub tradycyjnego fundamentu). Możliwe jest rozszerzenie ochrony również na elementy posesji, tj. budynki niemieszkalne (budynek gospodarczy, garaż, sauna) i obiekty małej architektury (ogrodzenie działki, grill murowany, montowane na stałe trampoliny, huśtawki).

Aby ubezpieczyć domek letniskowy, najlepiej udać się do agenta, na większości stron internetowych zakładów ubezpieczeń nie będziemy mieć takiej możliwości.

– Ceny ubezpieczeń domów letniskowych są zazwyczaj znacznie wyższe niż ceny ubezpieczenia domów mieszkalnych. Wynika to z faktu, że dla ubezpieczyciela domek letniskowy stanowi zwiększone prawdopodobieństwo szkód, przede wszystkim takich jak kradzieże, pożary, wandalizm, upadek drzew czy podtopień, a nawet powodzi – tłumaczy Marcin Pyka.

Na cenę wpływają takie czynniki, jak lokalizacja, powierzchnia domku, palność domku, zabezpieczenia, suma ubezpieczenia, zakres ochrony. Każdy ubezpieczyciel przy wycenie stosuje swoje kryteria.

Warto sprawdzić: Na elektrycznej hulajnodze lepiej z polisą OC

Koszt ochrony to kilkaset złotych

W Uniqa za domek letniskowy zbudowany z elementów niepalnych o wartości do 50 tys. zł zapłacimy składkę ok. 220 zł, natomiast jeżeli domek będzie zbudowany z elementów palnych, składka wzrośnie już o ok. 45–100 proc. Dodatkowo do ceny ubezpieczenia należy doliczyć składkę za ruchomości domowe, przykładowa cena ich ubezpieczenia na 10 tys. zł to ok. 181 zł. Jeżeli domek zlokalizowany jest nad zbiornikiem wodnym, składka może znacznie wzrosnąć, ze względu na ewentualne ryzyko powodzi czy podtopień.

W Axa cena za ubezpieczenie domku letniskowego pod Żyrardowem (Puszcza Mariańska) wraz z elementami posesji (budynkami niemieszkalnymi i obiekty małej architektury) wynosi: 515 zł dla drewnianego domu 35 mkw. o wartości 50 tys. zł, 695 zł dla drewnianego domu 70 mkw. o wartości 100 tys. zł, 291 zł dla murowanego domu 35 mkw. o wartości 50 tys. zł, a 333 zł dla murowanego domu 70 mkw. o wartości 100 tys. zł.

Większość ubezpieczycieli oferuje ochronę domów letniskowych. Istnieje możliwość ubezpieczenia domku, który znajduje się na działce rekreacyjnej poza miastem, jak również domku, który zlokalizowany jest na terenie ogródków działkowych. Sprawdzamy jak wykupić ubezpieczenie domku letniskowego i ile to kosztuje.

Warto sprawdzić: Jak zabezpieczyć komunijne prezenty

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Inne Polisy
Złe wieści dla kierowców. OC coraz droższe
Inne Polisy
Ceny OC na przekór inflacji. W perspektywie kwartalnej widać jednak podwyżki
Inne Polisy
Kara za brak OC w 2024 roku. Kwota, która mocno zaboli
Inne Polisy
Revolut staruje ze sprzedażą ubezpieczeń komunikacyjncyh
Inne Polisy
OC droższe o 100 proc. Efekt szybkiego przejścia na auta elektryczne
Inne Polisy
Na ferie tylko z dobrym ubezpieczeniem