Od 9 listopada będzie można kupić banknot kolekcjonerski i złotą monetę kolekcjonerską „Lech Kaczyński. Warto być Polakiem”  – banknot o nominale 20 zł i monetę o nominale 500 zł. Po wczesnych godzin porannych pod 16 oddziałami NBP ustawiały się ogromne kolejki. Internetowy sklep NBP Kolekcjoner przeżywa tak duże oblężenie, że strona się nie wczytuje bądź trzeba na to długo czekać.

Czytaj więcej

Złotówki odporne na inflację. Hossa na rynku historycznych numizmatów

Narodowy Bank Polski oddał hołd Lechowi Kaczyńskiemu i wydał kolekcjonerski banknot oraz złotą monetę z wizerunkiem tragicznie zmarłego prezydenta. Umieszczono na nich m.in. cytat: "Warto być Polakiem". Banknot jest o nominale 20 złotych, a złota moneta, która ma kształt sztabki złota ma nominał 500 złotych.

Banknot ma wyjątkowo dużo elementów graficznych. Na przedniej stronie banknotu znajduje się portret Prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego, wizerunek Orderu Orła Białego oraz Pałacu Prezydenckiego w Warszawie. Na stronie odwrotnej zaprezentowano budynek Muzeum Powstania Warszawskiego, tłum strajkujących osób w Stoczni Gdańskiej w latach 80. XX w., napis SOLIDARNOŚĆ oraz widok Polskiego Cmentarza Wojennego w Katyniu.

mat.pras.

Na rewersie złotej monety znajduje się portret Prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego, wizerunek Orderu Orła Białego oraz Pałacu Prezydenckiego w Warszawie. Na awersie monety zaprezentowano budynek Muzeum Powstania Warszawskiego, tłum strajkujących osób w Stoczni Gdańskiej w latach 80. XX w., napis SOLIDARNOŚĆ oraz widok Polskiego Cmentarza Wojennego w Katyniu.

Banknot kolekcjonerski zostanie wyemitowany w nakładzie do 80 tys. sztuk i będzie można go nabyć w cenie 100 zł brutto. Nakład złotej monety (próba 999,9) wyniesie do 1500 sztuk, a cena – 9500 zł brutto.