Niesamowita końcówka roku dla rynku kryptowalut

IV kwartał 2023 roku był bardzo udany dla rynku kryptowalutowego. Jego całkowita wartość wzrosła o 54,4 proc., do 1,7 biliona dolarów.

Publikacja: 30.01.2024 14:53

Bitcoin

Bitcoin

Foto: Bloomberg

Imponujące wzrosty zanotowały także sektory DeFi czy NFT. Bardzo wyraźne ożywienie można także było zaobserwować w inwestycjach w startupy krypto – wynika z najnowszego raportu „Q4 State of Crypto: Market Pulse” autorstwa Binance Research.

Optymizm na rynku krypto

Wzrost wartości rynku kryptowalut w IV kwartale 2023 roku był wynikiem rosnącego optymizmu i oczekiwań związanych z potencjalnym zatwierdzeniem ETF-ów na spot BTC, co stało się faktem w styczniu. Dodatkowo do wzrostów kryptowalut przyczyniły się oczekiwania dotyczące cięć stóp procentowych w 2024 roku. Spośród kryptowalut największe wzrosty w minionym roku odnotowała Solana – aż o 923,1 proc., oraz bitcoin – o 156,4 proc. Bitcoin pozostaje dominującą kryptowalutą z ponad 51-proc. udziałem w rynku.

Czytaj więcej

UBS odradza kryptowaluty, radzi stawiać na technologie

Duży optymizm na rynku krypto widać także, jeśli spojrzymy na jego sektory, jak DeFi (Decentralized Finance) czy NFT (Non-Fungible Tokens). Wartość zablokowana w protokołach DeFi wzrosła w ostatnim kwartale 2023 roku o 38,9 proc. w porównaniu do trzeciego kwartału, osiągając wartość 53.4 miliardów dolarów. Ten wzrost był wynikiem ożywienia rynku kryptowalut jako całości, ale też wpływ na to miały nastroje związane z ryzykiem przejawiające się między innymi wzmożoną aktywnością w zakresie monet memowych i airdrop farming (określenie zestawu działań, które użytkownicy podejmują, aby zwiększyć liczbę tokenów otrzymywanych z retroaktywnego zrzutu). Z kolei sprzedaż NFT wzrosła aż o 150 proc., a napędzała go głównie zwiększona aktywność na rynkach bitcoin, Ethereum i Solana, a także zainteresowanie kolekcją NFT opartych na bitcoinie.

Odbicie inwestycji w startupy

Dużą popularność cieszył się też sektor gier komputerowych, na którym dominują BNB Chain, Ethereum i Polygon, z około 66 proc. udziałem w rynku (według liczby gier).

W IV kwartale 2023 roku odżyły także inwestycje w startupy krypto. Fundusze pozyskane przez nie przekroczyły 2,5 miliarda dolarów, co stanowiło najwyższy wynik w 2023 roku. Listopad był szczególnie udanym miesiącem pod względem pozyskiwania środków finansowych. Inwestorzy wykazywali zainteresowanie projektami infrastrukturalnymi, co zaowocowało znaczącymi inwestycjami, m.in. w rozwiązania interoperacyjności międzyblokowej. To o tyle ciekawe, że – jak pisaliśmy niedawno – według raportu Crunchbase łączna wartość inwestycji funduszy Venture Capital w projekty związane z blockchainem i krypto wyniosła zaledwie 10,7 miliarda dolarów, co oznacza spadek o 68 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim.

Inwestycje Alternatywne
Pierwszym komiks z Supermanem sprzedany za rekordowe 6 mln dolarów
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Inwestycje Alternatywne
Jak bezpiecznie kupować złoto i nie wpaść w pułapkę „owczego pędu”
Inwestycje Alternatywne
Zabytkowe książki mogą tylko podrożeć
Inwestycje Alternatywne
Mocno rosną ceny zabytkowych numizmatów
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Inwestycje Alternatywne
Sprzedaż wybranych dzieł z muzeum ożywi rynek sztuki