Modne szkielety dinozaurów sprzedane za niemal 3 mln euro

AFP

Na aukcji w Paryżu sprzedano dwa szkielety dinozaurów. Wystawiono je jako modne designerskie obiekty. Diplodok i allozaur poszły za 1,4 mln euro każdy.

Dom aukcyjny Drouot ujawnił, że kupił je ten sam zagraniczny kolekcjoner. Szczątki diplodoka, roślinożernego giganta mierzącego 12 m od nosa do ogona, sprzedały się za 1,44 mln euro. Mięsożerny allozaur, malutki jak na standardy dinozaurów (3,8 m) osiągnął niemal identyczną cenę, 1,41 mln euro.

Oba dinozaury wędrowały po ziemi ok. 150 mln lat temu w okresie późnej jury.

Rocznie na światowych aukcjach pojawia się średnio 5 szkieletów dinozaurów. Interesują się nimi ultra bogaci kolekcjonerzy i muzea z Europy i Stanów Zjednoczonych.

Aukcjonerzy zauważyli jednak, że rośnie zainteresowanie takimi okazami w Chinach.

– Dinozaury stały się modne. Traktuje się je jako przedmioty dekoracyjne, podobnie jak obrazy – twierdzi ekspert od sprzedaży skamieniałości. Zdradził, że fanami takich wielkich prehistorycznych ozdób są hollywoodzkie gwiazdy jak Leonardo DiCaprio czy Nicolas Cage.

Niestety nie podano narodowości kupca, który łącznie wydał niemal 3 mln euro na szczątki dwóch dinozaurów. Mimo, że kwota jest wysoka, nie jest to jednak rekord.

Warto wspomnieć,że w 1997 r. McDonald’s i Walt Disney byli jednymi z darczyńców, którzy zebrali 8,36 mln dol. na zakup Sue – najbardziej kompletnego i najlepiej zachowanego tyranozaura, który trafił do muzeum w Chicago.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Poszukiwanie zysku w innowacyjnych spółkach

Na każdej giełdzie – w tym także na warszawskiej – można znaleźć spółki, które ...

Ma zarabiać na złocie, a zyskał głównie dzięki dolarowi

Investor Gold Otwarty inwestuje w jednostki dwóch funduszy zagranicznych: DWS Gold Plus oraz DWS ...

Kłopotliwy brak punktu odniesienia

Od dłuższego czasu stałe miejsce w portfelu funduszu Aviva Investors Nowoczesnych Technologii zajmują krajowe ...