Kupując mieszkanie na wynajem, warto uwzględnić jego atrakcyjne położenie, np. blisko uczelni, koło metra czy linii tramwajowej. Można też zainwestować w aparthotele, czyli kupno apartamentu pod krótkoterminowy wynajem, np. nad morzem czy w górach.

Kupno mieszkania na wynajem ma swe wady i zalety. Inwestycja w mieszkanie obarczona jest małym ryzykiem. Lokal należy do nas, mamy namacalny dowód naszych oszczędności. Oczywiście istnieje ryzyko spadku wartości nieruchomości, a zawsze możemy zaczekać, aż wartość rynkowa naszego lokalu ponownie wzrośnie. Jest to inwestycja długoterminowa. Wadą jest jej spieniężenie, czasem sprzedaż może potrwać kilka miesięcy. Jeśli mieszkanie kupimy na kredyt, prawdopodobnie zaczniemy na nim zarabiać dopiero po jego spłacie. Warto podkreślić, że z roku na rok przybywa osób chcących wynająć mieszkania oraz rosną koszty wynajmu, co wpływa na nasze zyski.

Alternatywą dla zakupu mieszkania na wynajem może być inwestycja w aparthotele lub condohotele. Polega to na zakupie mieszkania w budynku przystosowanym do najmu apartamentowców. Przeważnie mieszkania w apartamentowcu urządzone są w taki sam stylu i podobnie wyposażone. Lokal należy do nas, i to my widniejemy w księgach wieczystych. Wynajmem apartamentu zajmuje się zazwyczaj operator aparthotelu, z którym podpisujemy umowę, i to on w naszym imieniu zarządza mieszkaniem. W przeciwieństwie do condohotelu, w przypadku aparthotelu właściciel nie zawsze musi podpisywać umowę z operatorem. Możemy zdecydować się na samodzielny wynajem apartamentu bądź w nim zamieszkać. W przypadku aparthotelu umowa trwa pięć lat, a w condohotelu od 15 do nawet 30 lat. Po wygaśnięciu umowy możemy podpisać nową umowę, sami wynajmować mieszkanie lub się do niego wprowadzić.

Podpisując umowę, warto sprawdzić wszelkie zapisy dotyczące odpowiedzialności za wynajem apartamentu i kosztów ponoszonych z tego tytułu. Trzeba sprawdzić, kto ponosi odpowiedzialność za brak najemców lub niepełne obłożenie apartamentu w ciągu trwania umowy. Zasadniczo, odpowiedzialność ta powinna być przełożona na operatora. To w jego gestii jest promocja i sprzedaż lokalu.

Condohotele i apartamenty są wznoszone w Polsce w atrakcyjnych pod względem turystycznym miejscach, takich jak Szczecin, Kołobrzeg, Sopot czy Gdynia i Gdańsk. Coraz częściej z aparthotelami można się spotkać w dużych miastach, takich jak Warszawa, Kraków, Poznań. Inwestycja w aparthotel to zazwyczaj wydatek od 200 do 600 tys. zł. Zysk w zależności od obiektu i sposobu zarządzania wynosi od 4 proc. do 8 proc. wartości apartamentu w skali roku.