Jak sobie poradzić na trudnym rynku sztuki

Rzeczpospolita

Poradnik dla malarzy debiutantów.

Malarz przygotowujący się do zaistnienia na rynku sztuki powinien zainteresować się poradnikiem „Artysta u progu kariery zawodowej”. Autorem jest Wojciech Niewiarowski, pionier krajowego rynku sztuki, prezes Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich. Artysta-debiutant dowie się z lektury, co lepiej wybrać: współpracę z galerią czy z domem aukcyjnym. Przeczyta, jak ustalić cenę własnego dzieła, jak rozliczyć podatek dochodowy. Autor szczegółowo informuje, jak skorzystać ze stypendiów przyznawanych np. przez bankowe fundacje, urzędy państwowe czy urzędy gminne. Książka zawiera porady prawne. Napisana jest jasnym, zrozumiałym językiem.

Malarz może też otworzyć własną galerię. Wojciech Niewiarowski podpowiada, jak to zrobić, jak pozyskać klientów, podaje szacunkowe koszty i potencjalne zyski. Czytelnik dowie się, jakie oświetlenie jest najlepsze, jak ubezpieczyć galerię, jakie zabezpieczenia zastosować: szyby antywłamaniowe, żaluzje czy kraty.

Może wydawać się, że są to sprawy oczywiste. Wojciech Niewiarowski przez lata prowadził zajęcia o rynku sztuki na wyższych uczelniach, w tym na ASP. I z praktyki wie, że młodzi artyści mają znikomą wiedzę o zasadach działania rynku sztuki, w dodatku często bujają w obłokach. Pewnie dlatego w książce jest rozdział „Porządek w dokumentach”.

Gdzie kupić książkę? Informacje można znaleźć na stronach wydawcy, czyli łódzkiego wydawnictwa Galaktyka (www.galaktyka.com.pl).   —milisz.

Mogą Ci się również spodobać

Anatomia białego kruka

Księgarnia Akademicka w Krakowie wydała monografię „Wtórny rynek książki w Polsce. Instytucje. Asortyment. Uczestnicy”. ...

Sztuka współczesna lubiana nie tylko przez znawców

Do kupienia były dzieła o muzealnej wartości W niedzielę, 11 października, zakończyły się 13. ...

Nagradzani i coraz drożsi

Po raz kolejny pierwsze miejsce w Kompasie Młodej Sztuki zajęła Ewa Juszkiewicz (w ubiegłym ...