Rekord na aukcji Sotheby’s w Hongkongu: miseczka za 37,7 mln dolarów

PAP/EPA

Porcelanowa miseczka z czasów chińskiej dynastii Song została sprzedana za absolutnie rekordową cenę 37,7 mln dolarów.

Miseczka do oczyszczania pędzli powstała w XI wieku i jest przykładem bardzo charakterystycznej dla tej dynastii porcelany Ru o niezwykłym kolorze naczyń – seladonie.

Dotychczas najdroższy egzemplarz chińskiej porcelany został sprzedany za 36,05 mln dolarów. Kubek z czasów dynastii Ming kupił miliarder z Szanghaju Liu Yiqian. Kubek należał do cesarza Chenghua i powstał w drugiej połowie XV wieku.

Tym razem kupiec postanowił pozostać anonimowym. Aukcja trwała zaledwie 20 minut. Rozpoczęła się od 10,2 mln dolarów. A zwycięzca licytował przez telefon.

Miseczka to wyjątkowy egzemplarz porcelany z cesarskiego dworu Północnej Dynastii Song. W sumie w prywatnych kolekcjach takich miseczek, pierwotnie używanych do czyszczenia pędzli – pozostały zaledwie cztery sztuki – wynika z informacji udostępnionych przez Sotheby’s. Porcelana

Miseczka ma średnicę 13 cm i jest pokryta jasnoniebieską  glazurą.

Dynastia Song panowała w Chinach od 960 do 1279 roku. Był to pierwszy rząd na świecie, który emitował pieniądz papierowy i pierwszy rząd chiński, który ustanowił stałą marynarkę wojenną. Za czasów tej dynastii po raz pierwszy użyto prochu strzelniczego i odróżniono północ prawdziwą od magnetycznej.

Mogą Ci się również spodobać

Numizmaty królewskie rosną mocno na wartości

Nie wyrzucaj monet po przodkach. Mogą być warte fortunę. W przyszłym miesiącu wydarzeniem na ...

Wyższe ceny zachęcają do sprzedaży wybitnych dzieł

W 2017 r. obroty na aukcjach były najwyższe od lat, przekroczyły 200 mln zł. ...

Prywatne muzea narodowych pamiątek

Chętnie kupowane są druki, odznaki, numizmaty związane z odzyskaniem niepodległości w 1918 r. Wystawa ...