Od niedawna Sopocki Dom Aukcyjny organizuje aukcje XXI wieku i aukcje debiutujących artystów. Czy ten podział to tylko zabieg marketingowy?
Dilan Abdulla: W sierpniu 2010 roku Sopocki Dom Aukcyjny przeprowadził pierwszą Aukcję Młodej Sztuki. Był to okres, kiedy tylko kilka domów aukcyjnych zajmowało się organizowaniem tych licytacji. Z czasem zaczęły się pojawiać kolejne mniejsze podmioty, które – z różnym skutkiem – postanowiły wejść na ten rynek.
Dla nas przełomowy był rok 2015 – najpierw w czerwcu zorganizowaliśmy rekordową, jubileuszową, 50. Aukcję Młodej Sztuki, a w grudniu rozpoczęliśmy nową serię wydarzeń – Aukcje Sztuki XXI wieku. Ich celem było wyłuskanie najciekawszych artystów aukcyjnych oraz nawiązanie współpracy z innymi twórcami, którzy nie chcieli wystawiać prac z ceną wywoławczą 500 zł.
Aukcje Sztuki XXI wieku na początku również miały stałą cenę wywoławczą, jednak trzykrotnie wyższą i wynosiła 1500 zł. Na tamten czas był to dość odważny ruch, który jednak się opłacił – kupujący docenili większą i staranniejszą selekcję prac. Aukcje Sztuki XXI wieku organizujemy co kwartał, żeby mieć czas na zebranie możliwie najlepszej oferty.
W sierpniu 2018 roku postanowiliśmy umieścić poprzeczkę jeszcze wyżej – otworzyliśmy naszą formułę aukcyjną na zróżnicowane ceny wywoławcze, co umożliwiło nam sięgnięcie po jeszcze lepszych i cenionych artystów. Aukcja zakończyła się ogromnym sukcesem, dlatego obecnie chcemy kontynuować licytacje w tej dla nas nowej, „otwartej” formule.