Nie wszyscy chyba wiedzą, że istnieje taka profesja jak biegły sądowy ds. sztuki. Czy są ścisłe specjalizacje w tej dziedzinie?
Faktycznie, wiele osób jest zaskoczonych, że można powołać biegłego sądowego zajmującego się tak trudnym, mało transparentnym obszarem, jakim jest sztuka. Wśród nich są konkretne specjalizacje: wycena dzieł sztuki współczesnej, dawnej, ocena autentyczności obiektów itd. Niektórzy działają w bardzo zawężonych dziedzinach – np. zajmują się wyceną obiektów sakralnych, zegarów, numizmatów, precjozów itd. Ja mam uprawnienia w zakresie „wyceny obiektów dzieł sztuki wykonanych po 1945 roku”. Moja kadencja trwa pięć lat (później muszę złożyć wniosek o jej przedłużenie), w tym czasie nie mogę odmówić pracy na rzecz sądu, policji czy prokuratury, chyba że istnieją przesłanki, które w tej konkretnej sytuacji uniemożliwiają mi obiektywne wydanie opinii. Kodeks mówi o trzech kategoriach biegłych sądowych; biegli ad hoc – powołani do konkretnej sprawy, instytucje naukowe lub biegli sądowi, czyli osoby wpisane na listę sądu okręgowego.
Warto sprawdzić: Najlepsi młodzi artyści. Kompas Młodej Sztuki 2019
Ale obsługuje też pani prywatnych klientów? Z jakimi sprawami najczęściej się zgłaszają?
Jeżeli pracuję dla sądu, to zajmuję się wydawaniem opinii, ekspertyz, wyceny; udzielam konsultacji, wyjaśnień w trakcie postępowania procesowego lub administracyjnego. W trakcie postępowania przygotowawczego wydaję także opinie pozasądowe, np. na zlecenie prywatne jednej ze stron postępowania procesowego, ale wtedy występuję w roli rzeczoznawcy. Taki tytuł przysługuje mi w sprawach poza działaniem w wymiarze sprawiedliwości. A z jakimi sprawami się zgłaszają? Przede wszystkim są to osoby, które chcąc uporządkować swoje sprawy majątkowe, potrzebują wyceny posiadanych dzieł, np. przed spisaniem testamentu, przekazaniem darowizny, dokonaniem podziału majątku itd. Wycena posiadanych obiektów jest także niezbędna przy sprawach rozwodowych, potrzebują jej też kolekcjonerzy do sklasyfikowania inwentaryzacyjnego, do ubezpieczeń, do wyceny obiektów w momencie wypożyczenia, wyceny po uszkodzeniu po dokonanej konserwacji i kiedy chcą spieniężyć swoje dzieła.