Jednocześnie odbyła się głęboka debata nad jego kształtem, a ustawa wielokrotnie zmieniała swoją treść. Docelowo pracowniczymi planami kapitałowymi objęci mają zostać wszyscy pracownicy etatowi. Ilu z nich zostanie w programie? Nie wiadomo, bowiem choć zapis do PPK będzie automatyczny, każdy będzie mógł w każdej chwili z niego wystąpić. Czy zatem uda się przekonać ponad 11 mln Polaków, że warto co miesiąc odłożyć nieco ze swojej pensji, by na starość cieszyć się wyższym świadczeniem? To już pytanie bardziej z zakresu psychologii oszczędzania i behawiorystyki ekonomicznej. Dotychczas trzeciofilarowe produkty chociaż nieźle skonstruowane nie przekonały do emerytalnego odkładania szerokiej rzeszy. Może jednak PPK z quasi-obowiązkową składką okażą się Świętym Graalem rynku inwestycyjnego i sprawią, że oszczędzanie długoterminowe faktycznie stanie się powszechne? Zobaczymy. Będziemy na pewno śledzić wszystkie pieniężne aspekty programu i szczegółowo je opisywać. Zaczynamy od kompleksowego przewodnika dla niewtajemniczonych. Warto przeczytać ten materiał, by po tym, jak PPK ruszą, podjąć mądrą decyzję.

Ponadto przyglądamy się spółkom, które historycznie były raczej prymusami zwyżek, jednak ostatnio nie zachwycają. Sprawdzamy, czy trend spadkowy zagościł na ich akcjach na dobre, czy może wkrótce się odwróci i warto się teraz nimi zainteresować.

Przygotowaliśmy też krótki poradnik dla osób opiekujących się samotnie dziećmi, które mają problem ze ściągalnością alimentów od byłego partnera.

Ponadto prześwietlamy między innymi fundusze obligacji korporacyjnych, szukając powodów ich ostatnio słabej passy.

Zapraszam do lektury.