Ryzyko, którego łatwo uniknąć

Fotorzepa/Andrzej Bogacz

Co roku w mediach pojawiają się informacje o nieodpowiedzialnych turystach, którzy się nie ubezpieczyli.

A to ktoś dostał udaru w Meksyku, co wymusiło pobyt w szpitalu i kosztowny transport do kraju. Rachunek? 800 tys. zł. Brak polisy sprawił, że całość musiał pokryć poszkodowany i jego rodzina. A to ktoś inny, szusując po alpejskich stokach, zderzył się z innym narciarzem, który złamał rękę. Odszkodowanie 200 tys. funtów i znów brak polisy. Sprawca utonie więc w długach do końca życia.

Za każdym razem, gdy czytam takie doniesienia, zachodzę w głowę, jak to możliwe, że ci ludzie zdecydowali się wziąć na siebie tak ogromne ryzyko. Zwłaszcza w sytuacji, gdy można było je zdjąć naprawdę niewielkim kosztem, nawet kilkunastu złotych za dzień podróży. Na jednej szali mamy więc w przypadku dwutygodniowego urlopu koszt w postaci powiedzmy 300 zł, a na drugiej potencjalną stratę idącą w setki tysięcy. Wybór wydaje się oczywisty. Jak widać – nie dla każdego.

Inna rzecz, że doniesienia medialne o ogromnych stratach nieubezpieczonych urlopowiczów działają na wyobraźnię i zapewne są najlepszą reklamą polis turystycznych.

Kupno polisy na wyjazd jest coraz łatwiejsze, a proces coraz szybszy. Można to zrobić także za pośrednictwem swojego banku. Przyglądamy się takiej ofercie rynku.

O bezpieczeństwie w podróżach będziemy zapewne pisać dużo i często, a przed wakacjami zapewne jeszcze częściej, bo trzeba o tym przypominać. Ubezpieczajmy się. Nie ma sensu rezygnować z pomocy, w sytuacji kiedy jest ona naprawdę dostępna dla każdego.

Ponadto o ubezpieczeniach, ale od rezygnacji z wycieczki. Sprawdzamy też spółki, które są wyjątkowo zyskowne, starając się odpowiedzieć na pytanie, czy warto kupić ich akcje. Przeglądamy również ofertę onlinowych platform faktoringowych – usługa odkupu faktur jest już dostępna nawet dla najmniejszych przedsiębiorstw. Warto się temu przyjrzeć, jeśli potrzebujemy płynności w naszej działalności.

Zapraszam do lektury.

Mogą Ci się również spodobać

Własna firma lepsza, ale nie dla każdego

Pracując dla kogoś, nie zawsze mamy możliwość wyboru formy zatrudnienia. Jeśli jednak pracodawca daje ...

Przesiadka z telewizji do sieci

Trend jest wyraźny. Coraz więcej ludzi, zwłaszcza młodych niespecjalnie korzysta z usług telewizyjnych. Filmy ...

Ostrożniej z roamingiem

Przed rokiem na obszarze Unii Europejskiej (oraz w Norwegii, Islandii i Liechtensteinie) doczekaliśmy się ...