Na pieniadze.rp.pl postanowiliśmy się pochylić nad tymi pytaniami i przeanalizowaliśmy korzyści, jakie daje własna działalność w stosunku do klasycznego etatu, czyli zatrudnienia na umowę o pracę.

Sama rejestracja małej firmy jest dziś w Polsce bardzo ułatwiona, a formalności ograniczone naprawdę do minimum – własną działalność możemy de facto założyć w ciągu jednego dnia online. Późniejsze prowadzenie firmy przysporzy nam zapewne dodatkowej biurokracji, wliczając w to comiesięczne opłacanie składek do ZUS czy prowadzenie księgi przychodów i rozchodów. Na szczęście na rynku jest jednak sporo biur księgowych, które za niewielką opłatą zdejmą z nas ten ciężar. Czy zatem warto? Finansowo tak, licząc choćby na bazie średniej krajowej pensji, samozatrudnienie wygrywa z etatem.

Oczywiście takie rozwiązanie nie będzie idealne dla każdego i podejmując decyzję o założeniu własnej jednoosobowej firmy powinniśmy rozważyć wszystkie plusy i minusy indywidualnie. Mamy nadzieję, że nasz materiał pomoże państwu podjąć mądrą decyzję.

Ponadto w numerze między innymi przyglądamy się akcjom firm, które jeszcze niedawno były gwiazdami giełdy, ale dziś ich blask, mówiąc eufemistycznie mocno przygasł. Pytamy analityków, czy warto zainteresować się akcjami takich spółek i zainwestować w nie swoje pieniądze.