Oczywiście opóźnia płatności swoim podwykonawcom i tak dalej, i tak dalej. To istny rak toczący przedsiębiorczość nad Wisłą, chociaż w niektórych krajach europejskich bywa gorzej niż u nas! Rak, z którym starają się walczyć rządzący, z różną skutecznością.
Dlatego prowadzący firmy często muszą po prostu brać sprawy w swoje ręce i kombinować. Są różne sposoby, aby poprawić swoją płynność: pożyczki krótkoterminowe, leasing, faktoring czy kredyt w rachunku bieżącym. Wszystkie tego typu produkty zasadniczo opierają się na konstrukcji kredytu. Instytucja finansowa daje nam pieniądze – za pewną opłatą, pośrednio bądź bezpośrednio bierze na siebie mitręgę oczekiwania na pieniądze kontrahenta.
Pochylamy się nad jednym z tych sposobów poprawy płynności: kredytem w rachunku bieżącym. Pochyliliśmy się na tyle wnikliwie, że wyszedł nam z tego całkiem solidny ranking takich produktów finansowych. Jak to z rankingami bywa, musieliśmy przyjąć pewne założenia, jakąś metodykę, która zapewne nie jest pozbawiona wad. Niech to zestawienie będzie jednak dla państwa pewnym wskaźnikiem i przewodnikiem po rynku. Mamy nadzieję, że materiał będzie pomocny dla przedsiębiorców, szczególnie tych najmniejszych, którzy nie mogą sobie pozwolić na sztaby doradców i księgowych.
Ponadto w numerze między innymi sprawdzamy, co właściwie dzieje się z oszczędnościami w różnych instytucjach finansowych po naszej śmierci. Podpowiadamy, jak spadkobiercy mogą sobie z taką sytuacją poradzić.
Prześwietlamy też fundusze absolutnej stopy zwrotu, które w ostatnim czasie zawodzą i generują same straty. Jak zwykle w naszym wydaniu spoglądamy też w stronę inwestycji alternatywnych. Tym razem rzucamy okiem na rynek patriotycznych pamiątek historycznych, których sporo ostatnio na aukcjach.