Dla wielu osób remont czy kupno telewizora, przygotowanie do wesela czy komunii albo też świąt Bożego Narodzenia lub Wielkanocy może się kojarzyć z koniecznością poszukania źródła dodatkowej gotówki.
Jednym z takich źródeł mogą być kredyty gotówkowe w bankach czy też pożyczki zwane chwilówkami, bo można je wziąć nawet na jeden dzień – zaciągane w specjalizujących się w takiej działalności firmach.
Polacy korzystają z takich możliwości na potęgę. Ponad trzy czwarte osób przynajmniej raz w życiu wzięło kredyt lub pożyczkę. Mniej więcej taki sam odsetek deklaruje, że było to w banku – wynika z ostatniego badania Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej. Najczęściej sięgamy po tego rodzaju zastrzyk gotówki na sprzęt RTV i AGD, remont w domu i kupno auta.
Za każdym razem przy decyzji o sięgnięciu po ekstragotówkę warto dobrze się nad nią zastanowić. I rozważyć, czy na pewno jest to potrzebne, czy potrzebujemy nowego telewizora, czy zorganizować wystawne przyjęcie (w zgodzie ze staropolskim: zastaw się, a postaw się). Albo czy zbliżające się Święta Wielkanocne na pewno potrzebują w domu aż takiej oprawy.
W braniu pożyczek nie ma nic złego, pod warunkiem że dokładnie zapoznamy się z zasadami ich przyznawania i spłacania. Oraz ze wszystkimi opłatami pobieranymi po drodze. A według badania KRD BIK co czwarty kredytobiorca nie sprawdza, czy będzie w stanie pożyczkę spłacić. Zawsze więc pierwszym doradcą powinien być rozsądek. I to nie tylko w przypadku pożyczek.
Piszemy także o ubezpieczeniach turystycznych (tu przyda się także uważna lektura ogólnych warunków ubezpieczenia, bo różne zakłady różnie definiują np. uprawianie sportów ekstremalnych) oraz polisach dla użytkowników różnych elektrycznych jeździdełek. Poza względami komunikacyjnymi e-hulajnogi, segwaye czy najróżniejsze deskorolki sprawiają po prostu wiele frajdy.