Jesteśmy na półmetku sezonu dywidendowego. Jest sporo spółek, które chętnie dzielą się zyskiem. Ile można zarobić?

W niektórych przypadkach nawet ponad 10 proc. Zebraliśmy dla państwa dotychczasowe wypłaty zysku. Wspólnie z analitykami przyglądamy się spółkom, które pod tym względem są hojne, i zastanawiamy się, czy warto inwestować w takie akcje. Oczywiście decyzję pozostawiamy naszym czytelnikom, mając jednak nadzieję, że taka kompilacja aktualnej sytuacji dywidendowej warszawskiej giełdy okaże się pomocna.

W tym roku średnia stopa dywidendy wypłacanej przez spółki notowane na GPW przekracza nieco 4 proc. To całkiem niezły zysk, szczególnie w kontekście tego, jak kształtują się obecnie stopy procentowe, a co za tym idzie – oprocentowanie lokat bankowych. Jak co miesiąc przyglądamy się najlepszym z nich. Przy wpłacie 10 tys. zł na pół roku można zyskać najwyżej 4 proc. i taką ofertę daje tylko jeden bank. Wszystkie inne oferty są gorsze. Warto więc poszukać zysku gdzie indziej, a dywidendy ze spółek zdają się całkiem rozsądną alternatywą.

Sprawdzamy też, czy warto ubezpieczyć altankę ze sprzętem na naszej działce. Ubezpieczenie domku letniskowego jest dość drogie, ale wszystko zależy oczywiście od indywidualnej sytuacji, lokalizacji i wielu innych czynników. Naszym artykułem chcemy raczej pokazać, że jest taka możliwość i być może warto się zastanowić nad zainwestowaniem w spokój.

A jeśli już o spokoju i wygodzie mowa, podróżując po Europie, mamy od kilku lat spory komfort używania internetu w naszych urządzeniach mobilnych. Dzięki urzędowemu ograniczeniu stawek roamingowych w zasadzie nie odczujemy, że wyjechaliśmy poza kraj. Gorzej jest już poza Unią. Wtedy zaczynają się schody: szukanie wi-fi czy kupno lokalnych kart SIM. Rozwiązaniem kłopotu może być uniwersalny router wi-fi. Dzięki niemu mamy hotspot internetowy przy sobie bez ograniczeń limitu. Prześwietlamy tę usługę i zastanawiamy się, dla kogo może być przydatna.

Zapraszam do lektury.