Ważny jest też moment zakupu – najlepiej przed wiosną, kiedy ceny gruntów zaczynają sezonowo wzrastać. Te ostatnio się ustabilizowały. W ciągu ostatniego roku ziemia budowlana zdrożała zaledwie o 7,72 proc. po wcześniejszych szaleńczych wzrostach. Wpływ na uspokojenie sytuacji miała wprowadzona w 2016 r. ustawa o ochronie gruntów rolnych, która niemal zablokowała możliwość kupowania gruntów rolnych pod inwestycje. Teraz przepisy zostały złagodzone. Chętnych na ziemię przybywa. Czy to oznacza, że mamy dobry moment i jesteśmy tuż przed hossą na tym rynku? Czy czas kupić działkę? Decyzję pozostawiamy państwu. Mamy nadzieję jednak, że nasz materiał okaże się pomocny, zwłaszcza że sporo w nim też informacji o potencjalnych pułapkach czyhających na kupca działki.

Kiedy najlepiej kupić działkę. Jakie pułapki czyhają

Ponadto robimy m.in. solidny przegląd wyników funduszy inwestycyjnych. Rozrzut wyników jest spory, co oznacza, że można było dobrze trafić i naprawdę nieźle zarobić, ale zła decyzja była z kolei bolesna w skutkach. Kto postawił na fundusze oparte o rynek akcji i metali szlachetnych, dziś liczy zyski. I to nawet wynoszące ponad 40 proc. Z kolei kto paradoksalnie postawił na najgorszy fundusz absolutnej stopy zwrotu ( powinien radzić sobie w każdej sytuacji rynkowej), dziś ma ponad 25 proc. mniej.

Przygotowaliśmy też miniporadnik dotyczący pożyczania pieniędzy rodzinie bądź od rodziny. Lepiej wszystko spisać w formie umowy, żeby nie było żadnych wątpliwości. Pokazujemy, jak takie formalności przygotować. Nawet najbardziej zżyte rodziny trawią często ciągnące się latami konflikty o pieniądze. Warto tego uniknąć.

Pożyczka od rodziny. Jak spisać umowę i uniknąć podatku