- Klient może dokonać wcześniejszej spłaty pożyczki gotówkowej bezpośrednio na rachunek kredytowy wskazany w umowie kredytowej lub na podstawie dyspozycji, jeśli potrzebna jest modyfikacja harmonogramu spłaty pożyczki – mówi Paweł Jurek, rzecznik Pekao SA .

Pan Marek jest klientem tego banku. Pod koniec listopada ub. roku złożył dyspozycję o wcześniejszej spłacie kredytu gotówkowego. Czekał 30 dni i zero reakcji ze strony banku.

– To jest porażające. Próbowałem kontaktować się z bankiem. I w każdym kanale inną odpowiedź dostawałem – mówi mężczyzna.

Czytaj więcej

Bank wiedział, że klient nie żyje, ale i tak chciał z nim rozmawiać

Bank przyznał, że dyspozycja spłaty, powinna zostać wykonana w ciągu siedmiu dni od jej przyjęcia, a zwrot prowizji rozliczany jest automatycznie do miesiąca.

Paweł Jurek, rzecznik banku dodaje, że w przypadku wcześniejszej spłaty realizowanej bez dyspozycji klienta tj. bezpośrednio na rachunek kredytowy – realizacja następuje w dniu przekazania przez klienta środków na rachunek.

– A w przypadku wcześniejszej spłaty realizowanej na podstawie dyspozycji klienta – realizacja odbywa się w dniu wskazanym przez klienta w dyspozycji, może to być również dzień składania dyspozycji - tłumaczy.

Jest kasa, jest spłata

Jak mówi Emilia Kasperczak, z mBanku wcześniejsza spłata kredytu jest możliwa do zrealizowania bezpośrednio przez klienta w serwisie transakcyjnym banku lub poprzez kontakt z pracownikiem oddziału banku czy konsultantem contact center.

- W każdym przypadku jest to operacja wykonywana online, tj. w momencie składania dyspozycji – zapewnia Emilia Kasperczak.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

Magdalena Ostrowska z ING Banku Śląskiego mówi, że w przypadku kredytów hipotecznych klienci mogą złożyć dyspozycję wcześniejszej spłaty w systemie bankowości internetowej Moje ING, w placówce banku lub przez infolinię. A dyspozycje wcześniejszej spłaty kredytu realizowane są w tym samym lub kolejnym dniu roboczym z uwzględnieniem stanu kredytu na dzień jej złożenia.

A w przypadku pożyczek gotówkowych klienci posiadający system bankowości internetowej Moje ING wykonują transakcję spłaty czy nadpłaty pożyczki pieniężnej poprzez Moje ING samodzielnie lub z asystą specjalisty. Bank realizuje ją w czasie rzeczywistym.

- Osoby, które nie posiadają usługi Moje ING, mogą złożyć dyspozycję w placówce bankowej – czas realizacji do dwóch dni roboczych. Warunkiem realizacji dyspozycji – zarówno dla pożyczki jak i kredytu hipotecznego, jest posiadanie wystarczających środków do spłaty zobowiązania uwzględniając m.in. kapitał, odsetki, ewentualne prowizje). W przeciwnym razie dyspozycja nie może zostać zrealizowana – mówi Magdalena Ostrowska.

Czytaj więcej

Pieniądze są na koncie, bankomat ich nie wypłaca. Powody

Przyznaje, że bank dopuszcza również możliwość realizacji przedterminowej spłaty pożyczki czy kredytu hipotecznego poprzez przelew z innego banku na rachunek dedykowany do nadpłaty, wskazany w umowie o pożyczkę lub zaświadczeniu o kredycie hipotecznym wydawanym na potrzeby wcześniejszej spłaty.

Ewa Krawczyk z Santander Bank Polska zauważa, że jeśli chodzi o kredyt hipoteczny, to wcześniejsza spłata kredytu realizowana jest w terminie około dwóch dni.

- Warunkiem jest złożenie przez klienta dyspozycji oraz udostępnienie na wskazanym rachunku lub przekazanie środków na rachunek do wcześniejszych spłat. Ewentualne opóźnienia mogą wynikać np. z braku przekazania środków na wcześniejszą spłatę przez klienta – mówi Ewa Krawczyk.

Dyspozycje realizowane na bieżąco

Mariola Willmann, manager Zespołu Kredytów Hipotecznych, w Credit Agricole mówi, że w przypadku kredytu hipotecznego zapisy dotyczące wcześniejszej całkowitej lub częściowej spłaty ulegały zmianie i są różne dla różnych wersji umów kredytowych.

- Aktualnie, dla umów zawartych od lipca 2017 roku klienci mogą wcześniej w części lub w całości spłacić kredyt - poprzez wpłatę środków na specjalnie wyodrębniony do tego numer rachunku kredytu - tłumaczy Mariola Willmann.

Dodaje, że w przypadku wcześniejszej częściowej spłaty kredytu bank obniża wysokość raty kredytu przy zachowaniu dotychczasowego okresu kredytowania i przesyła kredytobiorcy nowy harmonogram spłat.

- Zmiany dokonujemy w momencie wpływu pieniędzy do banku. Klient może również wystąpić z wnioskiem o zachowanie wysokości raty kredytu na niezmienionym poziomie, przy skróconym okresie kredytowania. Powinien nam dać znać o tym najpóźniej na trzy dni przed dniem wpływu pieniędzy. Zmiana nie wymaga zmian w umowie kredytu, więc też jest wykonywana na dzień wpływu pieniędzy. Klient zwrotnie otrzyma nowy harmonogram spłat – dodaje ekspertka z Credit Agricole.

A w przypadku kredytów gotówkowych w tym banku wystarczy, aby klient wpłacił odpowiednią kwotę pieniędzy, która pozwoli zamknąć kredyt.

– Wówczas rozliczamy kredyt, zazwyczaj następnego dnia, bo ustawowo przewidziany czas to 14 dni od całkowitej wcześniejszej spłaty. Czasami potrzebujemy więcej czasu ze względu na właściwe skalkulowanie i rozliczenie możliwych nadpłat – mówi Przemyslaw Konieczny, Product Manager w Credit Agricole.

Również Piotr Wardziak, z PKO BP zapewnia, że klient może skorzystać z wcześniejszej częściowej lub całkowitej spłaty zarówno w przypadku pożyczki gotówkowej jak i kredytu hipotecznego.

- Złożenie dyspozycji o wcześniejszą częściową lub całkowitą spłatę pożyczki lub kredytu hipotecznego możliwe jest całkowicie online poprzez serwis iPKO  – zlecenia klienci mogą złożyć o dogodnej dla siebie porze, bez wychodzenia z domu – mówi Piotr Wardziak.

Czytaj więcej

Transakcji nie było, konto obciążone. Co zrobić w tej sytuacji

W przypadku kredytu hipotecznego termin realizacji dyspozycji wynika z zapisów umowy kredytu. I dla umów zawartych od 22.07.2017 r warunkiem realizacji w dniu złożenia wniosku jest złożenie go w banku do godz. 13, bo wniosek złożony później jest realizowany w następnym dniu roboczym.

- Obecnie dyspozycje zarówno spłat całkowitych jak też nadpłat-częściowej spłaty realizowane są na bieżąco. W przypadku pożyczki gotówkowej dyspozycja wcześniejszej spłaty realizowana jest z datą wskazaną przez klienta automatycznie w dniu złożenia wniosku bądź najpóźniej w następnym dniu roboczym – zapewnia przedstawiciel PKO BP. 

A biuro prasowe BNP Paribas podaje, że w klienci indywidualni dokonując wcześniejszej spłaty kredytu nie muszą składać odrębnej dyspozycji, gdyż mają dla swojego kredytu udostępniony indywidualny rachunek dedykowany do wcześniejszych spłat. - Klienci wpłat mogą dokonywać wpłat samodzielnie i przedterminowo spłacać kredyt częściowo lub w całości. A my rozliczamy wpłaty niezwłocznie, w terminach nie dłuższych niż przewidziane w umowie – zapewnia bank.

Pekao SA uwzględnił wniosek pana Marka i ten już spłacił swój kredyt.