Rubel. Co z transakcjami i przelewami do Rosji w polskich bankach

Banki zaprzestają rozliczać transakcje w walucie Federacji Rosyjskiej. I raczej nie da się w niej już otworzyć rachunku w Polsce.

Publikacja: 10.03.2022 12:23

Rubel. Co z transakcjami i przelewami do Rosji w polskich bankach

Foto: Adobestock

Po napaści Rosji na Ukrainę na państwo – najeźdźcę nałożono szereg sankcji. Jedną z nich jest to, że od 12 marca siedem rosyjskich banków zostanie wykluczonych z systemu SWIFT. Taka decyzja już na początku marca ukazała się w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. 

Z systemu SWIFT zostały wykluczone m.in. Bank Otkritie, Novikombank, Promsvyazbank, Bank Rossiya, Sovcombank, VNESHECONOMBANK (VEB) i VTB BANK.

Jak to przekłada się na rozliczanie rubli i przelewy do Federacji Rosyjskiej realizowane przez polskie banki?

Jak podaje Piotr Rutkowski, zastępca rzecznika mBank –ten już 2 marca podjął decyzję o nierozliczaniu transakcji w rublach oraz o zaprzestaniu oferowania rachunków w tej walucie dla nowych klientów.

- W bankowości korporacyjnej, posiadaliśmy kilku klientów z rachunkami RUB oraz z rozliczeń RUB. Transakcje w rublach są transakcjami niezwykle rzadkimi, bardzo specyficznymi i indywidualnymi dla pojedynczego klienta. Większość kontraktów pomiędzy naszymi klientami  a ich kontrahentami z Rosji są rozliczane w walutach obcych – głównie euro jak i dolary amerykańskie – podaje Piotr Rutkowski.

Czytaj więcej

Banki mnożą ułatwienia dla Ukraińców. Dla klientów indywidualnych i firm

Sam mBank zwraca też uwagę, że w związku z tym, że rosyjskie banki są objęte sankcjami to w obecnej sytuacji, realizacja płatności zagranicznych do beneficjentów posiadających w nich rachunki może skutkować opóźnieniami w wykonaniu lub wstrzymaniem płatności zarówno przez banki pośredniczące, jak i bank beneficjenta, zwrotem płatności z inicjatywy banków pośredniczących albo banku beneficjenta, czy nawet - utratą wysłanych środków.

- Na poniedziałek 7 marca nie ograniczamy klientom możliwości składania zleceń płatniczych do Rosji w walutach innych niż ruble, ale zawracamy uwagę, że mBank, zresztą każdy inny stosuje analizę transakcji i sprawdza, czy przypadkiem przelew nie narusza jakichkolwiek sankcji – mówi Piotr Rutkowski,.

Podkreśla, że sankcje na rosyjskie banki, podmioty i osoby nakładane są przez różne jurysdykcje – sytuacja jest bardzo dynamiczna i fakt wysłania przelewu z mBanku do Rosji nie jest równoznaczna z realizacją takiej płatności i otrzymaniem środków przez docelowego beneficjenta.

Obecnie mBank nie otwieramy nowych rachunków w rublach. W przeszłości oferował ona rachunki w tej walucie i była możliwość trzymania środków na nich.

Czytaj więcej

Gdzie kupić hrywny, by wspomóc uchodźców z Ukrainy

Jak przypomina Agnieszka Kubajek z Banku Millennium już kilkadziesiąt banków rosyjskich i białoruskich zostało objętych sankcjami i blokadą przelewów, a to oznacza to, że transakcje z tymi bankami nie są realizowane.

Bank Millennium nigdy nie miał w swojej ofercie realizacji transakcji w rublach rosyjskich.  - Nie obsługujemy i nie obsługiwaliśmy wcześniej rubla, również w zakresie prowadzenia rachunków w tej walucie – dodaje Agnieszka Kubajek.

Z kolei ING Bank Śląski 1 marca podjął decyzję  o nierealizowaniu transakcji w rublu rosyjskim - Oznacza to brak możliwości przyjęcia i wysłania przelewu w rublach oraz wymiany tej waluty. Bank nie będzie również otwierał rachunków w rublu rosyjskim – zapowiada Magdalena Klejment, z biura prasowego banku.

ING Bank Śląski podaje też, że w związku z decyzją o nałożeniu międzynarodowych sankcji, obecnie nie realizuje transakcji z poniższymi bankami: VTB Bank, Sovcombank, Bank Financial Corporation Otkritie, Novikombank, VNESHECONOMBANK (VEB), Bank Rossiya, Promsvyazbank, IS Bank Company Genbank, Belinvestbank. - Oznacza to, że transakcje wychodzące i przychodzące do wyżej wymienionych banków nie będą realizowane – mówi Magdalena Klejment.

Jak podaje biuro prasowe Alior Banku realizowanie przelewów do Rosji jest możliwe. - Oczywiście z wykluczeniem banków, beneficjentów oraz obszarów (Ługańska Republika Ludowa i Doniecka Republika Ludowej) objętych sankcjami międzynarodowymi – podkreśla bank.

Od 2012 roku, czyli od rozpoczęcia działalności Kantoru Walutowego, Alior Bank umożliwiał trzymanie waluty rosyjskiej. - Obecnie bank zablokował możliwość otwierania rachunków w rublu – informuje biuro prasowe Alior Banku.

Czytaj więcej

Polskie banki pomagają uchodźcom z Ukrainy. Gdzie przekazać pieniądze

Bank Pekao SA od 28 lutego bank zablokował możliwość realizacji przelewów w rublach, a także możliwość wysyłania/odbierania przelewów w każdej walucie do banków objętymi sankcjami.

- W ofercie standardowej dla klientów indywidualnych bank nie oferował rachunków walutowych w rublach. Od 1 marca br. bank nie otwiera nowych rachunków dla klientów firmowych w rublach rosyjskich. Rachunki w tej walucie otwierane dotychczas były rachunkami nieoprocentowanymi – podaje bank.

Po napaści Rosji na Ukrainę na państwo – najeźdźcę nałożono szereg sankcji. Jedną z nich jest to, że od 12 marca siedem rosyjskich banków zostanie wykluczonych z systemu SWIFT. Taka decyzja już na początku marca ukazała się w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. 

Z systemu SWIFT zostały wykluczone m.in. Bank Otkritie, Novikombank, Promsvyazbank, Bank Rossiya, Sovcombank, VNESHECONOMBANK (VEB) i VTB BANK.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konta Bankowe
Duża awaria Blika. Problemy zgłaszają klienci mBanku, Millennium czy Pekao
Konta Bankowe
Sześć banków pod lupą UOKIK. Dlaczego ofiary nie odzyskują pieniędzy?
Konta Bankowe
Banki tną oprocentowanie lokat. Średnio jest już ono znacznie poniżej 5 proc.
Konta Bankowe
Banki, które najwięcej zarobiły na kredycie 2%
Konta Bankowe
Banki w końcu zaczynają wprowadzać klucze U2F. Hakerom będzie trudniej