Rubel. Co z transakcjami i przelewami do Rosji w polskich bankach

Banki zaprzestają rozliczać transakcje w walucie Federacji Rosyjskiej. I raczej nie da się w niej już otworzyć rachunku w Polsce.

Publikacja: 10.03.2022 12:23

Rubel. Co z transakcjami i przelewami do Rosji w polskich bankach

Foto: Adobestock

Po napaści Rosji na Ukrainę na państwo – najeźdźcę nałożono szereg sankcji. Jedną z nich jest to, że od 12 marca siedem rosyjskich banków zostanie wykluczonych z systemu SWIFT. Taka decyzja już na początku marca ukazała się w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. 

Z systemu SWIFT zostały wykluczone m.in. Bank Otkritie, Novikombank, Promsvyazbank, Bank Rossiya, Sovcombank, VNESHECONOMBANK (VEB) i VTB BANK.

Jak to przekłada się na rozliczanie rubli i przelewy do Federacji Rosyjskiej realizowane przez polskie banki?

Jak podaje Piotr Rutkowski, zastępca rzecznika mBank –ten już 2 marca podjął decyzję o nierozliczaniu transakcji w rublach oraz o zaprzestaniu oferowania rachunków w tej walucie dla nowych klientów.

- W bankowości korporacyjnej, posiadaliśmy kilku klientów z rachunkami RUB oraz z rozliczeń RUB. Transakcje w rublach są transakcjami niezwykle rzadkimi, bardzo specyficznymi i indywidualnymi dla pojedynczego klienta. Większość kontraktów pomiędzy naszymi klientami  a ich kontrahentami z Rosji są rozliczane w walutach obcych – głównie euro jak i dolary amerykańskie – podaje Piotr Rutkowski.

Czytaj więcej

Banki mnożą ułatwienia dla Ukraińców. Dla klientów indywidualnych i firm

Sam mBank zwraca też uwagę, że w związku z tym, że rosyjskie banki są objęte sankcjami to w obecnej sytuacji, realizacja płatności zagranicznych do beneficjentów posiadających w nich rachunki może skutkować opóźnieniami w wykonaniu lub wstrzymaniem płatności zarówno przez banki pośredniczące, jak i bank beneficjenta, zwrotem płatności z inicjatywy banków pośredniczących albo banku beneficjenta, czy nawet - utratą wysłanych środków.

- Na poniedziałek 7 marca nie ograniczamy klientom możliwości składania zleceń płatniczych do Rosji w walutach innych niż ruble, ale zawracamy uwagę, że mBank, zresztą każdy inny stosuje analizę transakcji i sprawdza, czy przypadkiem przelew nie narusza jakichkolwiek sankcji – mówi Piotr Rutkowski,.

Podkreśla, że sankcje na rosyjskie banki, podmioty i osoby nakładane są przez różne jurysdykcje – sytuacja jest bardzo dynamiczna i fakt wysłania przelewu z mBanku do Rosji nie jest równoznaczna z realizacją takiej płatności i otrzymaniem środków przez docelowego beneficjenta.

Obecnie mBank nie otwieramy nowych rachunków w rublach. W przeszłości oferował ona rachunki w tej walucie i była możliwość trzymania środków na nich.

Czytaj więcej

Gdzie kupić hrywny, by wspomóc uchodźców z Ukrainy

Jak przypomina Agnieszka Kubajek z Banku Millennium już kilkadziesiąt banków rosyjskich i białoruskich zostało objętych sankcjami i blokadą przelewów, a to oznacza to, że transakcje z tymi bankami nie są realizowane.

Bank Millennium nigdy nie miał w swojej ofercie realizacji transakcji w rublach rosyjskich.  - Nie obsługujemy i nie obsługiwaliśmy wcześniej rubla, również w zakresie prowadzenia rachunków w tej walucie – dodaje Agnieszka Kubajek.

Z kolei ING Bank Śląski 1 marca podjął decyzję  o nierealizowaniu transakcji w rublu rosyjskim - Oznacza to brak możliwości przyjęcia i wysłania przelewu w rublach oraz wymiany tej waluty. Bank nie będzie również otwierał rachunków w rublu rosyjskim – zapowiada Magdalena Klejment, z biura prasowego banku.

ING Bank Śląski podaje też, że w związku z decyzją o nałożeniu międzynarodowych sankcji, obecnie nie realizuje transakcji z poniższymi bankami: VTB Bank, Sovcombank, Bank Financial Corporation Otkritie, Novikombank, VNESHECONOMBANK (VEB), Bank Rossiya, Promsvyazbank, IS Bank Company Genbank, Belinvestbank. - Oznacza to, że transakcje wychodzące i przychodzące do wyżej wymienionych banków nie będą realizowane – mówi Magdalena Klejment.

Jak podaje biuro prasowe Alior Banku realizowanie przelewów do Rosji jest możliwe. - Oczywiście z wykluczeniem banków, beneficjentów oraz obszarów (Ługańska Republika Ludowa i Doniecka Republika Ludowej) objętych sankcjami międzynarodowymi – podkreśla bank.

Od 2012 roku, czyli od rozpoczęcia działalności Kantoru Walutowego, Alior Bank umożliwiał trzymanie waluty rosyjskiej. - Obecnie bank zablokował możliwość otwierania rachunków w rublu – informuje biuro prasowe Alior Banku.

Czytaj więcej

Polskie banki pomagają uchodźcom z Ukrainy. Gdzie przekazać pieniądze

Bank Pekao SA od 28 lutego bank zablokował możliwość realizacji przelewów w rublach, a także możliwość wysyłania/odbierania przelewów w każdej walucie do banków objętymi sankcjami.

- W ofercie standardowej dla klientów indywidualnych bank nie oferował rachunków walutowych w rublach. Od 1 marca br. bank nie otwiera nowych rachunków dla klientów firmowych w rublach rosyjskich. Rachunki w tej walucie otwierane dotychczas były rachunkami nieoprocentowanymi – podaje bank.

Konta Bankowe
BLIK łączy siły z Revolutem. Ten sojusz odczują miliony klientów
Konta Bankowe
Aż 7,2% na koncie oszczędnościowym w Citi Handlowy
Konta Bankowe
Pierwszy bank z 7,2% na koncie oszczędnościowym do 100 tys. złotych
Konta Bankowe
Protest bankomatów. Dziś w Euronecie można pobrać mniejszą kwotę
Konta Bankowe
Z niechcianym przelewem mogą być problemy. To nie jest „nieoczekiwany prezent”