Konto dla Ukraińców. Bez wizyty w banku się nie obędzie. Co potrzebne

Uchodźcy wojenni mogą zakładać rachunki tylko w oddziałach. Czasem banki wymagają od nich numeru telefonu komórkowego, a nawet polskiego PESEL-u. Zwykle dla uchodźców jest przygotowana specjalna oferta.

Publikacja: 11.04.2022 14:44

Konto dla Ukraińców. Bez wizyty w banku się nie obędzie. Co potrzebne

Foto: AFP

- Prowadzimy prace, aby w najbliższym czasie udostępnić w naszym banku również specjalny rachunek – Konto Pomocne – dedykowany dla uchodźców z Ukrainy, którzy nie posiadają wymaganych obecnie dokumentów tożsamości - zapowiada Paweł Jurek, rzecznik Pekao SA.

Konto dla Ukraińców podczas jednej wizyty

Już ok. 2,5 mln uchodźców przybyło do Polski z Ukrainy. Część została klientami polskich banków. Od 24 lutego w tym banku założono już ponad 30 tys. kont dla obywateli Ukrainy. Tak jak dla innych obcokrajowców  konta osobiste zakładane są w oddziałach banku. 

- Większość spraw jest realizowana w ramach jednej wizyty. Wymagamy polskiego numeru telefonu, ale nie jest to problem, gdyż większość obywateli Ukrainy posiada kartę SIM z polskim numerem telefonu. - zapewnia rzecznik Pekao SA.

Podkreśla, że polski numer PESEL nie jest konieczny do otwarcia rachunku, jeśli obywatel Ukrainy posiada jeden z poniższych dokumentów: paszport międzynarodowy (z transkrypcją na język łaciński), kartę pobytu ukraiński dowód osobisty ID Card lub tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca.

- Jeśli klient nie posiada żadnego z wyżej wymienionych dokumentów, to od tego tygodnia będzie można założyć u nas konto na podstawie polskiego numeru PESEL i krajowego paszportu ukraińskiego mówi Paweł Jurek.

Czytaj więcej

Hrywna na polskim rynku. Uchodźcy z Ukrainy zapłacą kartą lub aplikacją

W tym momencie Pekao SA otwiera dla obywateli Ukrainy swoje flagowe konto osobiste – Konto Przekorzystne, z ofertą specjalną dedykowaną dla uchodźców, a konto, karta, wszystkie bankomaty w Polsce i zagranicą, przelewy, w tym zagraniczne oraz wpłaty i wypłaty gotówki w oddziałach są darmowe.

- Prowadzimy prace, aby w najbliższym czasie udostępnić w naszym banku również specjalny rachunek – Konto Pomocne – dedykowany dla uchodźców z Ukrainy, którzy nie posiadają wymaganych obecnie dokumentów tożsamości - zapowiada Paweł Jurek.

Z kolei w PKO BP od 24 lutego obywatele Ukrainy otworzyli 128,8 tys., co stanowi 91,3 proc. wszystkich rachunków założonych przez obcokrajowców. W sumie w tym okresie założono prawie 141,1 tys. przez obcokrajowców.

Jak mówi Małgorzata Witkowska z biura prasowego banku, aby uchodźcy mogli otworzyć konto muszą mieć jeden z dokumentów : paszport zagraniczny, ukraiński dowód osobisty w wersji plastikowej - paszport wewnętrzny (wydawany od 2016 r.), dowód osobisty kraju Unii Europejskiej lub tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca.

- Jest możliwość również założenia czasowego konta na podstawie dokumentów: powiadomienie o nadaniu PESEL, ukraiński dowód osobisty w wersji książeczkowej, Karta Polaka, dokument stwierdzający tożsamość wystawiony przez polskie urzędy, zaświadczenie z konsulatu potwierdzające tożsamość- wylicza przedstawicielka PKO BP

Dodaje, że w przypadku tych dokumentów konto będzie funkcjonowało w ograniczonym zakresie, a klient będzie zobowiązany do dostarczenia dokumentu weryfikującego jego tożsamość w okresie 6 miesięcy od momentu jego otwarcia.

- Te ograniczenia to m. in. : miesięczny limit obciążeń na rachunku w wysokości równowartości 1 000 EUR, roczny limit wpływów na rachunek do kwoty równowartości 12 000 euro.  Przy otwarciu konta dla obcokrajowców nie jest wymagane posiadanie adresu zamieszkania w Polsce ani telefonu polskiego operatora sieci komórkowej, ale w takim przypadku nie będzie możliwości korzystania z aplikacji mobilnej IKO. Klient nie musi także posiadać numeru PESEL - mówi Małgorzata Witkowska.  I dodaje, że aby obywatel Ukrainy mógł otworzyć konto musi pojawić się osobiście w oddziale.

Ważny rodzaj wizy

Santander Bank Polska od 24 lutego ponad 48 tys. kont otworzyli obywatele Ukrainy. - Rachunki można otwierać w placówkach, podczas jednej wizyty. Mamy uproszczoną procedurę – ograniczyliśmy liczbę wymaganych dokumentów. obecnie dokument tożsamości (paszport lub dowód ukraiński) oraz oświadczenie obywatela Ukrainy o przybyciu na terytorium Polski po 23.02.2022 r. w związku z konfliktem zbrojnym – wylicza Ewa Krawczyk, z biura prasowego banku.

Dodaje, że jeśli uchodźca nie ma paszportu lub dowodu to bank uznaje także: wiza typ D lub typ C państwa Schengen, karta pobytu (PL) z zezwoleniem na pobyt czasowy, pobyt stały lub pobyt rezydenta długoterminowego UE, kartę pobytu innego państwa Schengen, tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca. - Nie potrzebujemy polskiego numeru telefonu do założenia rachunku – zapewnia Ewa Krawczyk.

Czytaj więcej

Banki mnożą ułatwienia dla Ukraińców. Dla klientów indywidualnych i firm

Przyznaje, że bank nie wymaga numeru PESEL do otwarcia konta, poza jednym przypadkiem.

- Wykorzystujemy powiadomienie o nadaniu numeru Pesel przy otwarciu konta na podstawie Grażdańskiego paszportu Ukraińskiego. Tylko w tym jednym przypadku jest ono konieczne, ale można je też zastąpić uwierzytelnionym tłumaczeniem dokumentu - mówi przedstawicielka Santander Bank Polska.

Do piątku w Credit Agricole konta założyło blisko 6 tys. uchodźców. Tak jak i w innych

bankach muszą to zrobić w oddziale. Zwykle wystarczy jedna wizyta. Polski numer komórki nie jest potrzebny. Ani numer PESEL.

Również w ING Banku Śląskim konto uchodźcy mogą otworzyć wyłącznie w placówce bankowej. - Nie ma możliwości otwarcia konta zdalnie - mówi Magdalena Ostrowska, z biura prasowego. Zapewnia, że przy braku polskiego numeru komórkowego bank założy rachunek, ale klient musi podać numer komórki. Polski numer PESEL nie jest wymagany do założenia konta.

Także ING Bank Śląski ma dedykowaną ofertę dla uchodźców. - Mamy Konto dla Uchodźców oraz Konto lokacyjne dla Uchodźców - podaje Magdalena Ostrowska.

Potrzebny polski numer telefonu

Także w BNP Paribas uchodźcy w sprawie założenia rachunku muszą zgłosić się w oddziale. - W większości przypadków jedna wizyta wystarczy. Podjęliśmy szereg działań w celu poinformowania potencjalnych klientów o zasadach zakładania konta, w tym przekazał to swoim obecnym Klientom (250 tys.) pochodzącym z Ukrainy, którzy są najlepszą rekomendacją usług banku – podaje biuro prasowe BNP Paribas.

Podkreśla też, że wymóg posiadania polskiego numeru telefonu został ustalony jako obligatoryjny, by bank miał szansę skontaktować się z klientem w razie potrzeby, np. podejrzenia o zagrożeniu nieautoryzowanej transakcji. Ale już polski numer PESEL nie jest konieczny, aby założyć rachunek w Banku BNP Paribas.

Czytaj więcej

Uchodźcy z Ukrainy. Przegląd pomocy ubezpieczycieli. Np. darmowe OC

Ten bank w chwili obecnej nie ma dedykowanej oferty dla uchodźców, a jedynie dedykowany proces umożliwiający założenie rachunku np. na ukraiński dowód osobisty, bez konieczności przedstawienia dokumentów potwierdzających relacje z naszym krajem, które są wymagane w standardowym procesie.

- Dodatkowo przygotowaliśmy szereg promocji m.in. w zakresie przelewów na Ukrainę, czy też wypłat w oddziale lub też bankomacie podaje BNP Paribas.

Nie zdradził jak dużo uchodźców do tej pory otworzyło w nim konta. Podobnie Alior Bank. - Bardzo szybko zyskali oni możliwość otwarcia konta w oddziałach i w placówkach partnerskich banku w dużo prostszy sposób niż dotychczas. W rezultacie od 24 lutego zauważamy znaczący wzrost zainteresowaniem ofertą Alior Banku wśród obywateli Ukrainy – przyznaje Alior Bank.

Zapewnia, że rachunki uchodźców otwierane są najczęściej podczas jednej wizyty w oddziale banku. Obywatele Ukrainy wybierają głównie rachunek z ofertą specjalną. W związku z wojną w Ukrainie od marca Alior Bank nie wymaga posiadania polskiej wizy.

Wystarczy, aby klienci z Ukrainy okazali jeden z dokumentów: paszport ukraiński (dokument książeczkowy) zgodny z wzorcem widniejącym w rejestrze PRADO, wyłącznie w grupie dokumentów znajdujących się na liście w kategorii „A” lub kartę pobytu (blankiet plastikowy wydawany w Polsce), albo tymczasowe zaświadczenie tożsamości (blankiet plastikowy wydawany w Polsce) czy też paszport tymczasowy polski wydawany dla obcokrajowców (dokument książeczkowy)

Od kwietnia br. do listy akceptowalnych dokumentów tożsamości obywatela Ukrainy dołączył dowód osobisty tego państwa.

- Nieustannie pracujemy nad ofertą, aby jeszcze bardziej ułatwić możliwość bankowanie obywatelom Ukrainy – podaje Alior Bank.

A mBank ma w tej chwili ofertę dla rezydentów, a to oznacza, że aby założyć ROR należy przedstawić w banku kartę pobytu, mieć dowód osobisty czy numer PESEL.

- W tej chwili pracujemy nad ofertą dla obywateli Ukrainy, którą wkrótce chcemy udostępnić - zapowiada Emilia Kasperczak, z biura prasowego mBanku.

Konta Bankowe
Refundacja skradzionych pieniędzy. Jak działają polskie banki
Konta Bankowe
BLIK łączy siły z Revolutem. Ten sojusz odczują miliony klientów
Konta Bankowe
Aż 7,2% na koncie oszczędnościowym w Citi Handlowy
Konta Bankowe
Pierwszy bank z 7,2% na koncie oszczędnościowym do 100 tys. złotych
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Konta Bankowe
Protest bankomatów. Dziś w Euronecie można pobrać mniejszą kwotę
Materiał Promocyjny
Transformacja w miastach wymaga współpracy samorządu z biznesem i nauką