Czy bank może pobrać opłatę za wpłatę w okienku, gdy wpłatomat nie działa

Wpłatomat w oddziale uszkodzony? Można wpłacić pieniądze w banku. Opłata najpierw zostanie pobrana za transakcję, ale później zwrócona. Czasem jednak trzeba na to czekać, choć nie wszędzie.

Publikacja: 07.03.2023 11:34

Czy bank może pobrać opłatę za wpłatę w okienku, gdy wpłatomat nie działa

Foto: Bloomberg

- Kierujemy się filozofią FCR – Fist contact resolution - w związku z tym, jeśli bankomat jest niedostępny, to klient nie musi zgłaszać reklamacji. Gdyby jednak opłata została pobrana to można złożyć reklamację bez wizyty w oddziale i nie ma wtedy konieczności udowodnienia awarii bankomatu – mówi Jagoda Traczyk – Mościcka, dyrektor Biura Strategii i Rozwoju Siecie dystrybucji w Santander Bank Polska.

Czytaj więcej

Wpłatomat tego banku może zapytać skąd mamy tak dużo pieniędzy

Czasem potrzebna reklamacja

Pan Radosław ma Nowe Konto Za Zero w PKO BP. - Za wpłatę własnych pieniędzy na własne konto musiałem w oddziale płacić 10 złotych. Dwa razy miałem sytuację, gdy do wplatomatu przy oddziale nie można było wpłacić własnych pieniędzy na konto, a bank pobrał opłatę – opowiada.

I pyta czy PKO BP pozbawił klientów możliwości wpłaty pieniędzy w kasie, gdy wpłatomat jest uszkodzony bez opłat? – Czy zawsze muszę za taką operację płacić 10 zł. Tak nie powinno być – uważa pan Radosław.

W banku usłyszał, że taki rachunek jak on posiada jest przeznaczony dla osób, które przede wszystkim korzystają z kanałów zdalnych.

- Wpłaty w naszych wpłatomatach są darmowe. W przypadku awarii maszyny i wpłacie w oddziale, pobierana jest opłata, ale po złożeniu reklamacji i potwierdzeniu sytuacji, jest ona zwracana. Osoby, które wolą wpłacać pieniądze w oddziale, mogą przekształcić rachunek w Konto bez Granic. Kosztuje ono 17.90 zł, ale w zamian jest wiele benefitów - m. innymi darmowe wypłaty i wpłaty w oddziale – usłyszał klient od bankowców.

Grzegorz Culepa z biura prasowego przyznaje, że w przypadku uszkodzonego wpłatomatu i wpłaty w oddziale za opłatą klient może złożyć reklamację. A bank ją rozpatrzy w maksymalnie 30 dni.

Czytaj więcej

„Obcy” wpłatomat. Klienci tych banków skorzystają za darmo

Jak podało nam biuro prasowe Pekao SA w czasie, gdy wpłatomat w oddziale jest niedostępny, to co do zasady za takie operacje w oddziale nie powinna zostać pobrana opłata.

- Jeśli pomimo niedostępności urządzenia pracownik pobierze opłatę za obsługę, to co do zasady reklamację rozpatruje się na korzyść klienta. Zgodnie z terminami ustawowymi, czyli do 30 dni/60 dni – w zależności od sprawy. Oczywiście staramy się, aby rozpatrzenie reklamacji następowało w krótszych terminach – podaje biuro prasowe Pekao SA.

Przyznaje tez, że klient może zwrócić na to uwagę w oddziale, że urządzenie jest uszkodzone, jednak to pracownik banku obsługujący klienta powinien sprawdzić dostępność urządzenia.

- W przypadku, kiedy bankomat był niedostępny, a mimo tego została pobrana opłata, bank co do zasady dokonuje zwrotu w odpowiedzi na reklamację klienta. – zapewnia Pekao SA.

A czasem niemal od ręki

Jagoda Traczyk – Mościcka, dyrektor Biura Strategii i Rozwoju Siecie dystrybucji w Santander Bank Polska mówi, że z kontem KJC/ Select wszystkie wpłaty i wypłaty w kasie oddziału są bezpłatne.

- Klienci zawsze mogą realizować wypłaty nieodpłatnie za pomocą usługi BLIK w dowolnej sieci bankomatów, w szczególności, jeśli maszyna zlokalizowana w oddziale jest niedostępna – informuje dyr. Traczyk –Mościcka.

Zauważa, że jeśli klient firmowy wybierze realizację transakcji w kasie oddziału, to doradca ma możliwość anulowania opłaty przy przyjmowaniu wpłaty gdy doszło do awarii bankomatu.

- Nasi doradcy proaktywnie działają w taki sposób, aby jak najszybciej i z korzyścią dla klienta rozwiązać problem – zapewnia przedstawicielka Santandera.

Jak mówi Mirella Gmur- Dzieduszycka z banku Millennium w przypadku awarii bankomatu czy wpłatomatu w placówce i opłaty za obsługę gotówkową w kasie, klient może złożyć na miejscu reklamację, która zostanie rozpatrzona w ciągu kilku minut, a opłata 11 zł zwrócona na konto.

W ING Banku Śląskim w przypadku awarii urządzenia pracownik realizujący transakcję wypłaty w kasie ma możliwość anulowania prowizji, jeżeli klient zgłosi, że wypłaca w kasie ponieważ bankomat jest nieczynny.

Czytaj więcej

Wpłatomat pobrał pieniądze, nie ma ich na koncie. Co się stało? Co robić?

Ewa Traczykowska, dyrektor Departamentu Rozwoju Jakości Obsługi Klienta w Credit Agricole mówi, że w przypadku większości kont i kwot bank nie pobiera opłaty za wypłatę gotówki u doradcy w oddziale.

- W przypadku awarii bankomatu wystarczy, że klient zgłosi sprawę doradcy. Prowizje są naliczane automatycznie, więc konieczna jest ich korekta. Zwykle odbywają się one w ciągu kilku dni od zgłoszenia – zapewnia dyr. Traczykowska.

Dodaje, że klient może również zgłosić reklamację. - Rozpatrujemy w terminach przewidzianych przepisami, jednak dla spraw prostych niejednokrotnie decyzja i zwrot opłaty odbywają się w ciągu kilku dni -

Credit Agricole co prawda nie ma własnej sieci bankomatów, ale korzysta z sieci renomowanych partnerów.

- Każde zgłoszenie klienta o awarii bankomatu niezwłocznie przekazujemy jego właściciela, żeby jak najszybciej umożliwić klientom wygodny dostęp do gotówki – zapewnia dyr. Traczykowska.

- Kierujemy się filozofią FCR – Fist contact resolution - w związku z tym, jeśli bankomat jest niedostępny, to klient nie musi zgłaszać reklamacji. Gdyby jednak opłata została pobrana to można złożyć reklamację bez wizyty w oddziale i nie ma wtedy konieczności udowodnienia awarii bankomatu – mówi Jagoda Traczyk – Mościcka, dyrektor Biura Strategii i Rozwoju Siecie dystrybucji w Santander Bank Polska.

Czasem potrzebna reklamacja

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Konta Bankowe
Najlepsze konta oszczędnościowe po wrześniowych obniżkach stóp
Materiał Promocyjny
Podróżuj ekologicznie! Program Fundusze Europejskie dla zrównoważonej mobilności
Konta Bankowe
Nowa metoda oszustw na „usługi” wyłudzenia pieniędzy
Konta Bankowe
Wysokie opłaty za konta nie powodują ich zamiany na rachunki podstawowe
Konta Bankowe
Bankomaty oznaczą pieniądze, jeśli wykryją próbę kradzieży
Materiał Promocyjny
„Skoro wiemy, że damy radę, to zróbmy to”. Oto ludzie, którzy tworzą Izerę
Konta Bankowe
Bez ważnego dowodu na konto nie wejdziesz
Konta Bankowe
Przybywa miejsc, gdzie można wypłacić gotówkę