Czy polskie banki przyjmą przelew na zamknięte konto

Przelew wykonany na rachunek, który został zamknięty przez klienta wraca do nadawcy, ale w niektórych bankach odbiorca ma szansę dowiedzieć się w oddziale, czy była próba takiej transakcji.

Publikacja: 22.03.2023 11:26

Czy polskie banki przyjmą przelew na zamknięte konto

Foto: Adobe Stock

- Nie informujemy o tym klienta. Niemniej jeśli się zapyta o to, to będzie w stanie sprawdzić taką sytuację i potwierdzić, że na to konto przyszedł przelew, który zwróciliśmy nadawcy - mówi Bartosz Żak, senior support product manager w Credit Agricole.

Czytaj więcej

Tytuł przelewu ma znaczenie. Niby prosta sprawa, ale uważaj, co piszesz

Rachunek zlikwidowany, przelew odesłany

Pan Michał od lipca 2021 roku pracował cztery miesiące w Norwegii przy remontach statków. Wynagrodzenie otrzymywał na walutowe konto w polskim banku. Pracę zakończył w październiku.

- Razem z ostatnim wynagrodzeniem pracodawca powinien wypłacić ferienpenger czyli wynagrodzenie urlopowe, ale tego nie zrobił - opowiada mężczyzna. Dodaje, że były szef twierdził, że wysłał je w 2022 roku, ale ostatecznie ta gotówka do czytelnika nie dotarła.

- Mój były pracodawca zapewnia, że wysłał je na konto, które w międzyczasie zamknąłem, a teraz domaga się, abym ja mu zwrócił pieniądze, to on odeśle je na aktualny numer rachunku - mówi pan Michał.

I pyta, czy polskie banki przyjmą przelew na zamknięty rachunek? Absolutnie nie. - Księgujemy wpłaty i przelewy do momentu zamknięcia rachunku. Przelewy, które przychodzą po zamknięciu rachunku, zwracamy do nadawcy. Jak powód zwrotu przelewu podajemy informację, że rachunek został zamknięty - mówi Bartosz Żak, z Credit Agricole.

Dodaje, że moment zamknięcia rachunku, zależy od jego rodzaju rachunku. - W przypadku rachunku głównego czyli konta ROR, mamy 30-dniowy okres wypowiedzenia. W tym czasie na to konto można przelewać pieniądze. Po okresie wypowiedzenia, zamykamy konto - tłumaczy Bartosz Żak.

Czytaj więcej

Zatrzymasz pieniądze z błędnego przelewu, możesz mieć sprawę w sądzie

I zaznacza, że w przypadku rachunków pomocniczych - jak rachunki walutowe czy oszczędnościowe - te zamykamy w momencie otrzymania dyspozycji klienta, bo w tym przypadku nie ma okresu wypowiedzenia. - Tym samym nie dotrą już na nie przelewy zaraz po tym, jak klient zawnioskuje o ich zamknięcie - mówi Bartosz Żak.

Jak mówi Paweł Jurek, rzecznik Pekao SA w przypadku zamknięcia rachunku na koniec okresu wypowiedzenia (w dacie zgodnej z okresem wypowiedzenia) bank nie przyjmuje przelewów, ponieważ rachunek zostaje zamknięty.

- W przypadku, gdy środki są przelewane na zamknięty rachunek są one zwracane do nadawcy - przelew nie dochodzi do skutku. Taka sytuacja dotyczy zarówno rachunków w złotych, jak i w walutach obcych - dodaje Paweł Jurek.

Ale czasem można sprawdzić, czy ktoś próbował przelać gotówkę

Zresztą podobnie jest w innych bankach. - Jeśli otrzymamy przelew na rachunek, który został zamknięty to zwracamy pieniądze do nadawcy. Nie ma znaczenia kiedy konto zostało zamknięte,. może to być ten sam dzień,  jak i również waluta w jakiej jest prowadzone konto - mówi Magdalena Ostrowska, z ING Banku Śląskiego.

Małgorzata Witkowska z PKO BP mówi, że w przypadku, gdy klient złoży wypowiedzenie rachunku to do dnia upłynięcia wypowiedzenia na rachunek mogą wpływać środki.

- Ale już następnego dnia po wygaśnięciu wypowiedzenia rachunek nie może przyjąć jakichkolwiek uznań. Środki są automatycznie zwracane na konto nadawcy przelewu w ciągu ok 2 dni - dodaje pracownica PKO BP.

Czytaj więcej

Przelew na telefon wyszedł, ale nie doszedł. Banki tłumaczą powody

A Ewa Krawczyk z Santander Bank Polska podkreśla, że bank realizuje transakcje do dnia zamknięcia konta. Tu także, jeżeli do banku przyjdzie transakcja po zamknięciu rachunku, jest ona zwracana do nadawcy i nie ma znaczenia, czy jest to konto złotowe czy walutowe.

- Po zamknięciu rachunku bank nie informuje klientów o transakcjach, które przyszły po zamknięciu - mówi Ewa Krawczyk.

Ale w Credit Agricole jeśli klient się zapyta o przelewy, które wysłano po zamknięciu rachunku, to bank będzie w stanie sprawdzić taką sytuację i potwierdzić, że na to konto przyszedł przelew, który zwrócono nadawcy czy też nie.

Pan Michał zapowiedział, że wystąpi na drogę prawną przeciw byłemu pracodawcy.

- Nie informujemy o tym klienta. Niemniej jeśli się zapyta o to, to będzie w stanie sprawdzić taką sytuację i potwierdzić, że na to konto przyszedł przelew, który zwróciliśmy nadawcy - mówi Bartosz Żak, senior support product manager w Credit Agricole.

Rachunek zlikwidowany, przelew odesłany

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konta Bankowe
Duża awaria Blika. Problemy zgłaszają klienci mBanku, Millennium czy Pekao
Konta Bankowe
Sześć banków pod lupą UOKIK. Dlaczego ofiary nie odzyskują pieniędzy?
Konta Bankowe
Banki tną oprocentowanie lokat. Średnio jest już ono znacznie poniżej 5 proc.
Konta Bankowe
Banki, które najwięcej zarobiły na kredycie 2%
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie
Konta Bankowe
Banki w końcu zaczynają wprowadzać klucze U2F. Hakerom będzie trudniej
Materiał Promocyjny
Problem sukcesji w polskich firmach będzie narastał