Czy polskie banki przyjmą przelew na zamknięte konto

Przelew wykonany na rachunek, który został zamknięty przez klienta wraca do nadawcy, ale w niektórych bankach odbiorca ma szansę dowiedzieć się w oddziale, czy była próba takiej transakcji.

Publikacja: 22.03.2023 11:26

Czy polskie banki przyjmą przelew na zamknięte konto

Foto: Adobe Stock

- Nie informujemy o tym klienta. Niemniej jeśli się zapyta o to, to będzie w stanie sprawdzić taką sytuację i potwierdzić, że na to konto przyszedł przelew, który zwróciliśmy nadawcy - mówi Bartosz Żak, senior support product manager w Credit Agricole.

Czytaj więcej

Tytuł przelewu ma znaczenie. Niby prosta sprawa, ale uważaj, co piszesz

Rachunek zlikwidowany, przelew odesłany

Pan Michał od lipca 2021 roku pracował cztery miesiące w Norwegii przy remontach statków. Wynagrodzenie otrzymywał na walutowe konto w polskim banku. Pracę zakończył w październiku.

- Razem z ostatnim wynagrodzeniem pracodawca powinien wypłacić ferienpenger czyli wynagrodzenie urlopowe, ale tego nie zrobił - opowiada mężczyzna. Dodaje, że były szef twierdził, że wysłał je w 2022 roku, ale ostatecznie ta gotówka do czytelnika nie dotarła.

- Mój były pracodawca zapewnia, że wysłał je na konto, które w międzyczasie zamknąłem, a teraz domaga się, abym ja mu zwrócił pieniądze, to on odeśle je na aktualny numer rachunku - mówi pan Michał.

I pyta, czy polskie banki przyjmą przelew na zamknięty rachunek? Absolutnie nie. - Księgujemy wpłaty i przelewy do momentu zamknięcia rachunku. Przelewy, które przychodzą po zamknięciu rachunku, zwracamy do nadawcy. Jak powód zwrotu przelewu podajemy informację, że rachunek został zamknięty - mówi Bartosz Żak, z Credit Agricole.

Dodaje, że moment zamknięcia rachunku, zależy od jego rodzaju rachunku. - W przypadku rachunku głównego czyli konta ROR, mamy 30-dniowy okres wypowiedzenia. W tym czasie na to konto można przelewać pieniądze. Po okresie wypowiedzenia, zamykamy konto - tłumaczy Bartosz Żak.

Czytaj więcej

Zatrzymasz pieniądze z błędnego przelewu, możesz mieć sprawę w sądzie

I zaznacza, że w przypadku rachunków pomocniczych - jak rachunki walutowe czy oszczędnościowe - te zamykamy w momencie otrzymania dyspozycji klienta, bo w tym przypadku nie ma okresu wypowiedzenia. - Tym samym nie dotrą już na nie przelewy zaraz po tym, jak klient zawnioskuje o ich zamknięcie - mówi Bartosz Żak.

Jak mówi Paweł Jurek, rzecznik Pekao SA w przypadku zamknięcia rachunku na koniec okresu wypowiedzenia (w dacie zgodnej z okresem wypowiedzenia) bank nie przyjmuje przelewów, ponieważ rachunek zostaje zamknięty.

- W przypadku, gdy środki są przelewane na zamknięty rachunek są one zwracane do nadawcy - przelew nie dochodzi do skutku. Taka sytuacja dotyczy zarówno rachunków w złotych, jak i w walutach obcych - dodaje Paweł Jurek.

Ale czasem można sprawdzić, czy ktoś próbował przelać gotówkę

Zresztą podobnie jest w innych bankach. - Jeśli otrzymamy przelew na rachunek, który został zamknięty to zwracamy pieniądze do nadawcy. Nie ma znaczenia kiedy konto zostało zamknięte,. może to być ten sam dzień,  jak i również waluta w jakiej jest prowadzone konto - mówi Magdalena Ostrowska, z ING Banku Śląskiego.

Małgorzata Witkowska z PKO BP mówi, że w przypadku, gdy klient złoży wypowiedzenie rachunku to do dnia upłynięcia wypowiedzenia na rachunek mogą wpływać środki.

- Ale już następnego dnia po wygaśnięciu wypowiedzenia rachunek nie może przyjąć jakichkolwiek uznań. Środki są automatycznie zwracane na konto nadawcy przelewu w ciągu ok 2 dni - dodaje pracownica PKO BP.

Czytaj więcej

Przelew na telefon wyszedł, ale nie doszedł. Banki tłumaczą powody

A Ewa Krawczyk z Santander Bank Polska podkreśla, że bank realizuje transakcje do dnia zamknięcia konta. Tu także, jeżeli do banku przyjdzie transakcja po zamknięciu rachunku, jest ona zwracana do nadawcy i nie ma znaczenia, czy jest to konto złotowe czy walutowe.

- Po zamknięciu rachunku bank nie informuje klientów o transakcjach, które przyszły po zamknięciu - mówi Ewa Krawczyk.

Ale w Credit Agricole jeśli klient się zapyta o przelewy, które wysłano po zamknięciu rachunku, to bank będzie w stanie sprawdzić taką sytuację i potwierdzić, że na to konto przyszedł przelew, który zwrócono nadawcy czy też nie.

Pan Michał zapowiedział, że wystąpi na drogę prawną przeciw byłemu pracodawcy.

Konta Bankowe
Oddała smartfon do naprawy we Włoszech. Z konta zniknęło 400 tys. zł
Materiał Promocyjny
Naszpikowane technologiami Volkswageny na wyciągnięcie ręki w niezwykłym finansowaniu
Konta Bankowe
Będą problemy z dostępem do pieniędzy w tych bankach. Warto mieć gotówkę
Konta Bankowe
Oszustwo na chwilówkę. Jak nie dać się naciąć
Konta Bankowe
Mocna realna strata na kwietniowych lokatach
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Konta Bankowe
Revolut wszedł do Brazylii
Konta Bankowe
Transfer Elixir z poślizgiem. Dlaczego do tego dochodzi?