Przybywa miejsc, gdzie można wypłacić gotówkę

Przybywa bankomatów, ale też miejsc, gdzie można wypłacić pieniądze w ramach usługi cashback. I to wychodzi często taniej, niż wypłata w urządzeniu obcego banku.

Publikacja: 23.08.2023 08:00

Przybywa miejsc, gdzie można wypłacić gotówkę

Foto: Adobe Stock

A bywa, że jest i za darmo. - Usługa cashback jest udostępniona bezpłatnie posiadaczom naszych kart. Była zawsze bezpłatna i na ten moment nie planujemy zmian – zapewnia Krzysztof Kurek, z banku Millennium.

300 tys.

– niemal w tylu sklepach i w punktach usługowych w całej Polsce można wypłacić gotówkę podczas zakupów.

W obcych – nie zawsze za darmo

Rośnie liczba bankomatów. Z danych udostępnionych przez Narodowy Bank Polski wynika, że na koniec I kw. operatorzy bankomatów zarządzali w Polsce siecią liczącą 21434 maszyn. To o ponad 120 urządzeń więcej niż kwartał wcześniej, a także o przeszło 220 więcej w porównaniu z początkiem 2022 roku. Ale już w rekordowym I kw. 2017 roku w Polsce było ponad 23,7 tys. bankomatów

Najwięcej bankomatów działa z logo Euronetu – w grudniu 2022 r. było ich 6974. Na drugim miejscu znajduje się zaś sieć ITCARD, w tym bankomaty pod marką Planet Cash.

Czytaj więcej

Wpłacił 18 tys. zł wpłatomatem. Pieniądze trafiły do obcej osoby

Na koniec ubiegłego roku było ich 4358. A trzecie miejsce przypada PKO BP. Sieć urządzeń należących do tego banku od kilku lat utrzymuje się na stałym poziomie - 3 tys. bankomatów.

- Udostępniamy klientom również ponad 1,3 tys. urządzeń z funkcją wpłaty. Dla klientów PKO Banku Polskiego wpłaty i wypłaty z urządzeń należących do banku są darmowe – podkreśla Małgorzata Witkowska, z biura prasowego banku.

Z kolei Pekao S.A. dysponuje 1309 bankomatami, Santander Bank Polska – 1401, a Bank Millennium posiada 503 bankomaty, na koniec roku 2020 Bank miał 479 urządzeń.

Korzystanie z obcych urządzeń – w zależności od rodzaju konta klienta – wiąże się często z opłatami. I tak np. w przypadku większości kont PKO Banku Polskiego wypłaty Blikiem nawet z obcych bankomatów są również darmowe. Ale już za wypłatę kartą posiadacze „Konta za Zero” płacą – 10 zł.

Z kolei klienci Pekao SA w przypadku standardowych kart debetowych mają miesięcznie dwie bezpłatne wypłaty gotówki w obcym bankomacie w Polsce. Ale muszą spełnić dodatkowe warunki – min. 500 zł wpływu na konto oraz minimum jedna transakcja bezgotówkowa kartą w poprzednim miesiącu.

W Polsce w bankomatach obcych wypłata gotówki ponad wyznaczony limit lub przy niespełnieniu warunków wynosi 2,3 proc., nie mniej niż pięć złotych zł.

Czytaj więcej

Wpłatomat tego banku może zapytać skąd mamy tak dużo pieniędzy

- A w przypadku złotej karty debetowej – dla kart wydawanych od 2 czerwca 2023 roku oraz kart wydanych przed tym terminem na podstawie obowiązującej do 31 stycznia 2024 roku oferty specjalnej, wszystkie wypłaty z obcych bankomatów w kraju są bezwarunkowo bezpłatne – zapewnia biuro prasowe Pekao SA.

A posiadacze kart wydawanych do konta Millennium 360 mają bezpłatne wypłaty ze wszystkich bankomatów jeśli dokonają minimum jednej płatności bezgotówkowej kartą do konta lub Blik-iem (dla osób poniżej 26 roku życia), a pozostali mają minimum pięć płatności bezgotówkowych kartą do konta lub Blikiem. A gdy tak się nie stanie to za wypłatę w bankomacie Santandera i w Planet Cash trzeba zapłacić – 1z ł, a z pozostałych urządzeń – 5 zł.

A cashback jest tańszy

Już od 17 lat Polacy mogą korzystać z cashbacku czyli możliwości wypłaty gotówki podczas zakupów. Początkowo usługa była dostępna dla klientów kilku zaledwie banków, którzy używali kart płatniczych Visa, a placówki handlowe rzadko oferowały taką możliwość.

Ale to się zmienia. Obecnie w ramach cashbacku możemy wypłacić do 1000 zł podczas jednej transakcji. Taka możliwość jest dostępna od 2022 roku.

Wcześniej na podstawie karty płatniczej Visa można było wypłacić do 300 zł. Z kolei posiadacze kart wydawanych przez MasterCard mogli wypłacać do 500 zł.

Czytaj więcej

Co zrobić, gdy zapomnimy numer PIN do karty bankowej

Poza tym trzeba mieć kartę w banku oferującego cashback, ale dziś zdecydowana większość polskich banków umożliwia skorzystanie z tej usługi.

Według Informacji o kartach płatniczych za IV kwartał 2022r. przedstawionej przez Narodowy Bank Polski, na koniec grudnia 2022r. liczba placówek handlowo-usługowych, w której możliwe było dokonanie transakcji cashback wyniosła 279,6 tys.

W 2023 r. do tej liczby trzeba jeszcze doliczyć około 3,4 tys. placówek Biedronki, która w tym roku wprowadziła nową usługę do swojej oferty.

- W ramach usługi możliwa jest także wypłata wielokrotności 50 zł, ale nie więcej niż 300 zł (tj. 50 zł, 100 zł, 150 zł, 200 zł, 250 zł i 300 zł). Z usługi można skorzystać wielokrotnie danego dnia – poinformowało biuro prasowe portugalskiej sieci. Przyznało, że serwis nie jest dostępny w kasach samoobsługowych.

Biedronka nie będzie pobierać opłat za skorzystanie z usługi, a ewentualne opłaty pobierane są tylko przez bank, który wydał kartę. I tak klienci Pekao SA płacą za usługę dwa złote, a w PKO BP - opłata zależy od posiadanego konta. Wynosi od zera zł do dwóch zł. W Santander Bank Polska – 1,5 zł, a dla klientów Banku Millennium usługa cashback jest udostępniona bezpłatnie.

A bywa, że jest i za darmo. - Usługa cashback jest udostępniona bezpłatnie posiadaczom naszych kart. Była zawsze bezpłatna i na ten moment nie planujemy zmian – zapewnia Krzysztof Kurek, z banku Millennium.

W obcych – nie zawsze za darmo

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konta Bankowe
Pierwszy bank z 7,2% na koncie oszczędnościowym do 100 tys. złotych
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Konta Bankowe
Protest bankomatów. Dziś w Euronecie można pobrać mniejszą kwotę
Konta Bankowe
Z niechcianym przelewem mogą być problemy. To nie jest „nieoczekiwany prezent”
Konta Bankowe
Duża awaria w Alior Banku. Klienci mają problemy ze stroną internetową i aplikacją
Konta Bankowe
Duża awaria Blika. Problemy zgłaszają klienci mBanku, Millennium czy Pekao