BLIK łączy siły z Revolutem. Ten sojusz odczują miliony klientów

Użytkownicy międzynarodowego serwisu z kartami debetowymi, kontami walutowymi i inwestycjami w kryptowaluty zyskają dostęp do popularnego nad Wisłą systemu płatności mobilnych – ustaliła „Rzeczpospolita”. Dla BLIK-a to szansa na zagraniczną ekspansję.

Aktualizacja: 02.09.2024 14:45 Publikacja: 02.09.2024 04:30

BLIK łączy siły z Revolutem. Ten sojusz odczują miliony klientów

Foto: Shutterstock

Na rodzimym rynku płatności bezgotówkowych szykuje się duże partnerstwo. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, współpracę zawiązują bowiem Polski Standard Płatności (PSP) oraz Revolut. Obie firmy oficjalnie milczą na ten temat, ale z naszych informacji wynika, że jeszcze do końca tego roku na międzynarodowej platformie płatniczej pojawi się – stworzony przez rodzimy PSP – system BLIK.

PSP

Czytaj więcej

Jak uruchomić BLIK na telefon? Co z przelewem wysłanym na numer, którego nie ma w systemie?

Revolut ruszy z testami BLIK-a

– Revolut i PSP rozmawiają o współpracy już od paru lat, ale w tym temacie ostatnio zaczęło się sporo dziać. Chodzi o integrację obu systemów. Prawdopodobnie w najbliższych miesiącach, najpóźniej do końca roku, BLIK powinien zostać udostępniony klientom Revoluta – mówi nam osoba dobrze zaznajomiona z tematem.

PSP odmówiło komentarza. W Revolucie także nie chcą odnosić się do tej kooperacji i jej zakresu. Obie strony czekają, aż „temat nabierze realnych kształtów”. Nasze źródło w drugiej ze spółek przyznaje, że prace nad wdrożeniem BLIK-a są na wczesnym etapie. – Zwykle zaczyna się od testów wśród pracowników, potem w gronie friends & family, czyli rodziny i przyjaciół, a dopiero później ruszają tzw. beta-testy z udziałem niewielkiej grupy klientów, a następnie większej. Jeśli coś trzeba poprawić, to ów proces się wydłuża lub w ogóle trzeba go zacząć od początku. A w tym wypadku wszystko jest przed nami, bo nie jesteśmy jeszcze nawet na pierwszym etapie – tłumaczy nasz rozmówca.

A na czym w ogóle miałby polegać sojusz? Po integracji obu systemów użytkownicy Revoluta zyskaliby dostęp do opcji płatności z użyciem sześciocyfrowych kodów BLIK. W ten sposób mogliby z poziomu tej międzynarodowej platformy finansowej, która oferuje szeroką gamę usług, takich jak karty debetowe, konta walutowe czy inwestycje w kryptowaluty, realizować przelewy mobilne.

BLIK, polski system płatności mobilnych, który działa poprzez aplikacje bankowe, to jeden z najpopularniejszych sposobów finalizowania transakcji. W ten sposób można dokonywać płatności za zakupy online, ale także wypłat gotówki z bankomatów (bez karty), czy przesyłać pieniądze wprost na wybrany numer telefonu.

Czytaj więcej

Nowa funkcja w aplikacji mObywatel. "Krok milowy dla Polski"

BLIK myśli o wyjściu za granicę

Dla obu firm współpraca wydaje się bardzo korzystna. Revolut zyska dodatkową funkcjonalność, z której nad Wisłą aktywnie korzysta już przeszło 16 mln klientów takich banków jako PKO (tu grupa użytkowników jest największa i przebiła pułap 4 mln), mBank i ING (oba podmioty mają już po ponad 2 mln „blikowiczów”), a także Pekao czy Santander i Millennium. W ciągu roku ich grono powiększyło się aż o jedną piątą, ale możliwości rozwoju w Polsce wciąż są ogromne. Z kolei dla BLIK-a, który ma większe ambicje niż tylko opanowanie rodzimego rynku, to okazja do ekspansji. Platforma Revolut to bowiem międzynarodowy fintech (umożliwia płatności praktycznie na całym świecie), a Polska to dla tej firmy trzeci największy rynek, zaraz po Wielkiej Brytanii i Rumunii. Choć nieoficjalnie się mówi, że w pierwszym etapie współpracy PSP z Revolutem dostęp do BLIK-a uzyskają wyłącznie użytkownicy w naszym kraju, to w przyszłości istnieje duża szansa, że ten polski system płatności wdrożą u siebie też klienci zagraniczni.

– Mamy na świecie więcej niż 45 mln klientów i liczymy, że jeszcze w tym roku uda się przekroczyć granicę 50 mln – wyjaśnia nam Stefan Bogucki, rzecznik prasowy Revoluta.

Jak zaznacza, w Polsce z serwisu korzysta już ponad 3,5 mln osób i wiele wskazuje na to, że na koniec 2024 r. wynik ten przekroczy 4 mln.

Na razie BLIK rozwijał się nad Wisłą, ale wchodzi właśnie na rynki rumuński i słowacki. Na tym drugim dwa lata temu przejął Viamo (platforma płatności mobilnych) i jest udostępniany klientom Tatra Banka. PSP nie ukrywa, że interesują go Włochy, Hiszpania, Francja i Niemcy, gdzie widzi „znaczny potencjał w kanale e-commerce”.

Do kogo należą BLIK i Revolut?

Revolut i BLIK są klasycznymi fintechami, a więc przedsiębiorstwami z branży finansowej, wykorzystującymi innowacyjne rozwiązania. Pierwsza ze spółek, założona niemal dekadę temu (europejską licencję bankową zdobyła w 2018 r.), to gracz paneuropejski, zarejestrowany na Litwie i w Wielkiej Brytanii. Firmę stworzyli Ukrainiec Wład Jacenko oraz urodzony w Rosji Nikolay Storonsky (w 2022 r., na znak sprzeciwu wobec wojny w Ukrainie, zrzekł się rosyjskiego obywatelstwa). Ten drugi, jak informował Bloomberg, to syn dyrektora jednej ze spółek Gazpromu. Wcześniej Stronsky był maklerem handlującym instrumentami pochodnymi w Credit Suisse i Lehman Brothers. Z kolei Jacenko to inżynier oprogramowania, który urodził się w ukraińskiej rodzinie w Niemczech Wschodnich. Ich firma jest dziś jednym z największych w Europie fintechów (jej przychody wyniosły w 2023 r. ok. 1,8 mld funtów, a zysk przed opodatkowaniem sięgnął 438 mln funtów).

BLIK działa od 2015 r., a jego inicjatorem był Zbigniew Jagiełło, ówczesny prezes PKO. Dziś, obok szybkich przelewów, to najczęściej wybierana metoda płatności online. Tylko w I kw. 2024 r. dokonano ponad pół miliarda transakcji BLIK-iem (ich liczba rok do roku wzrosła o blisko 40 proc.). W systemie zarejestrowanych jest już ok. 30 mln aplikacji mobilnych. – BLIK stał się integralną częścią życia wielu Polaków, upraszczając ich codzienność i sprawiając, że rozliczenia przebiegają sprawnie i intuicyjnie. Znajduje to odzwierciedlenie w liczbach – od momentu wprowadzenia systemu za jego pośrednictwem przeprowadzono (do końca 2023 r. – red.) ponad 4,5 mld transakcji, z czego blisko 40 proc. przypadło na ubiegły rok – zauważa Dariusz Mazurkiewicz, prezes PSP.

Natomiast w zaledwie sześć miesięcy br. użytkownicy systemu zrealizowali za jego pomocą przeszło 1,1 mld operacji (o 40 proc. więcej niż rok wcześniej). 

Na rodzimym rynku płatności bezgotówkowych szykuje się duże partnerstwo. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, współpracę zawiązują bowiem Polski Standard Płatności (PSP) oraz Revolut. Obie firmy oficjalnie milczą na ten temat, ale z naszych informacji wynika, że jeszcze do końca tego roku na międzynarodowej platformie płatniczej pojawi się – stworzony przez rodzimy PSP – system BLIK.

Revolut ruszy z testami BLIK-a

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konta Bankowe
Aż 7,2% na koncie oszczędnościowym w Citi Handlowy
Konta Bankowe
Pierwszy bank z 7,2% na koncie oszczędnościowym do 100 tys. złotych
Konta Bankowe
Protest bankomatów. Dziś w Euronecie można pobrać mniejszą kwotę
Konta Bankowe
Z niechcianym przelewem mogą być problemy. To nie jest „nieoczekiwany prezent”
Konta Bankowe
Duża awaria w Alior Banku. Klienci mają problemy ze stroną internetową i aplikacją
Materiał Promocyjny
Jak wygląda auto elektryczne