Materiał przygotowany we współpracy z Grupą Goldenmark SA
Złoto funkcjonuje jako lokata kapitału już od kilku tysięcy lat. Niezależnie od siebie zostało uznane za wartościowe w różnych miejscach świata, kulturach, a także okresach historycznych. Działo się tak, ponieważ zarówno dawniej, jak i dziś złoto dawało i daje jego posiadaczom szereg korzyści. Przyjrzyjmy się im w ich współczesnym wydaniu.
Ochrona przed inflacją
O złocie mówi się często, że przenosi wartość pieniądza w czasie, dzięki czemu chroni siłę nabywczą naszych portfeli. Zawdzięcza to stabilnej ilości dostępnego kruszcu. Podaż złota zwiększa się corocznie o niecałe 2 procent, a przyrost ten z roku na rok jest coraz mniejszy, gdyż maleje liczba dostępnych złóż, zaś w wielu miejscach wydobycie kolejnych ton złota wiąże się z coraz większymi kosztami. W odróżnieniu od złota ilość pieniądza w gospodarce zwiększa się znacznie szybciej.
Najszersza miara pieniądza M3 od grudnia 1996 r. zwiększyła się w Polsce siedmiokrotnie, co oznacza, że średniorocznie zwiększała się o prawie 11 procent. Nie pozostało to bez wpływu na ceny produktów. Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych zwiększał się w tym samym czasie o średnio 5,3 procent rocznie.
Płynność i mobilność
Dobra lokata kapitału powinna dawać jego posiadaczowi możliwość jej spieniężenia bez zbędnego oczekiwania. W przypadku sprzedaży mniejszych ilości złota gotówkę możemy otrzymać od ręki po trwającym kilka minut procesie weryfikacji autentyczności produktu. W przypadku produktów o gramaturze większej niż 100 g weryfikacja i wypłata pieniędzy potrwa maksymalnie kilka dni.