Złoto jest rekordowo drogie. Cena szuka nowego szczytu

Kruszec zyskał od początku roku już ponad 11 proc. wobec dolara i stał się rekordowo drogi. Jego cenę napędzają m.in. napięcia geopolityczne oraz oczekiwania inwestorów co do polityki kluczowych banków centralnych

Złoto bije rekord za rekordem. Czy może jeszcze mocniej zdrożeć?

Złoto zdrożało od początku roku już o ponad 11 procent wobec dolara i stało się rekordowo drogie. Jego cenę napędzają m.in. napięcia geopolityczne oraz oczekiwania inwestorów co do polityki kluczowych banków centralnych.

Polacy coraz chętniej kupują złoto. Kiedy 10 tysięcy złotych za uncję?

Trwa ożywienie na rynku sprzedaży złota. Rośnie zainteresowanie Polaków małymi gramaturami kruszcu: kilkugramowymi sztabkami oraz monetami o niższej wartości.

Coraz większy popyt na królewski metal

Złoto pobiło kolejny rekord, ale wolumen złotych funduszy ETF stale spada. Oznacza to, że popyt nie pochodzi od inwestorów prywatnych ani instytucjonalnych, ale że inni gracze gromadzą zapasy tego metalu.

Inwestycja w złoto: długoterminowa i opakowana

Złoto w dalszym ciągu przyciąga uwagę inwestorów w Polsce. Swoje oszczędności lokuje w nie aż 13 proc. Polaków, a w grupie wiekowej 18-24 lata - aż 49 proc.

Inwestycje Polaków. Czy to będzie rok złota, bitcoina czy AI?

Złoto nadal jest uważane za skuteczne zabezpieczenie przed inflacją. 13 proc. inwestujących osób ulokowało swoje oszczędności w tym kruszcu. Polacy uważają inwestycję w kruszce jako najważniejsze tradycyjne aktywo, która ma zapewnić bezpieczeństwo.

Inwestycje w złoto straciły w tym roku na blasku

Podczas gdy cena złota biła w 2023 r. kolejne rekordy, jego zakupy inwestycyjne malały niemal na całym świecie. Także w Polsce, gdzie kupiono go o ok. 40 proc. mniej niż w rekordowym 2022 r.

Nowy rekord cen złota. Powód: spodziewane złagodzenie polityki Fed

Cena złota sięgnęła w poniedziałek nad ranem rekordowo wysokiego poziomu. Za uncję kruszcu płacono 2111,39 dol.

Złoto coraz popularniejsze. Wejdzie na rekordowe poziomy?

Obserwowany od dłuższego czasu przystanek w notowaniach złota może oznaczać budowanie bazy do wyjścia na rekordowe poziomy.

Czy konfiskata złota jest dzisiaj możliwa?

Zarówno zabór złota, jak i jego zdelegalizowanie już się w historii zdarzały, i to nawet w Polsce. Czy teraz byłoby to możliwe?

Polacy rzucili się na złoto. Kurs przebił okrągłą granicę

Niepewność w gospodarce nie tylko podbija kurs złota, ale także zachęca do inwestycyjnych zakupów żółtego kruszcu.

Jak inwestować w złoto

Złoto inwestycyjne staje się w Polsce coraz popularniejszą formą zabezpieczania oszczędności. Od początku roku jego wartość wzrosła o ponad 5 proc. Jednak tak jak w przypadku każdej inwestycji istnieją pewne pułapki, których należy unikać.

Rekordowy popyt na złoto banków centralnych. Polskie rezerwy na 22 miejscu

W ubiegłym roku ilość zakupionego przez banki centralne złota sięgnęła poziomu niespotykanego od 55 lat – wynika z najnowszego raportu Światowej Rady Złota. Skup ten był drugim najwyższym w historii.

Polacy biją rekord zakupów złota. 4 tony więcej niż w 2021

Wysoka inflacja i wojna za wschodnią granicą napędzają inwestycje w złoty kruszec, którego inwestycyjna sprzedaż może w tym roku przekroczyć 18 ton, czyli o 4 tony więcej niż w 2021 r.

Złoto jedną z najgorszych inwestycji w tym roku. Nadzieja w EBC

Średni wynik funduszy metali szlachetnych w tym roku to około 18,5-proc. strata. To efekt trwającego cyklu podwyżek stóp procentowych w USA i przeceny obligacji. Gorzej od inwestycji w złoto wypadają tylko akcje polskie oraz europejskich rynków wschodzących.

Fundusze inwestujące w złoto przynoszą kokosy. Średnio 39 proc.

W tym roku średnia zysków z funduszy inwestujących w ten kruszec wynosi ponad 39 proc. Tylko w sierpniu można było zarobić średnio prawie 6 proc.

W co inwestować, żeby inflacja nie pożarła zysków. Sprawdzamy

Inflacja z miesiąca na miesiąc coraz szybciej zjada nasze oszczędności. Sprawdzamy inwestycje, które uchronią nasz kapitał przed realną stratą.

Surowce rosną i dają nieźle zarobić

Ceny surowców, zwłaszcza metali szlachetnych, mocno odbiły. Warto poważnie rozważyć takie inwestycje.