Czy konfiskata złota jest dzisiaj możliwa?

Zarówno zabór złota, jak i jego zdelegalizowanie już się w historii zdarzały, i to nawet w Polsce. Czy teraz byłoby to możliwe?

Polacy rzucili się na złoto. Kurs przebił okrągłą granicę

Niepewność w gospodarce nie tylko podbija kurs złota, ale także zachęca do inwestycyjnych zakupów żółtego kruszcu.

Jak inwestować w złoto

Złoto inwestycyjne staje się w Polsce coraz popularniejszą formą zabezpieczania oszczędności. Od początku roku jego wartość wzrosła o ponad 5 proc. Jednak tak jak w przypadku każdej inwestycji istnieją pewne pułapki, których należy unikać.

Rekordowy popyt na złoto banków centralnych. Polskie rezerwy na 22 miejscu

W ubiegłym roku ilość zakupionego przez banki centralne złota sięgnęła poziomu niespotykanego od 55 lat – wynika z najnowszego raportu Światowej Rady Złota. Skup ten był drugim najwyższym w historii.

Polacy biją rekord zakupów złota. 4 tony więcej niż w 2021

Wysoka inflacja i wojna za wschodnią granicą napędzają inwestycje w złoty kruszec, którego inwestycyjna sprzedaż może w tym roku przekroczyć 18 ton, czyli o 4 tony więcej niż w 2021 r.

Złoto jedną z najgorszych inwestycji w tym roku. Nadzieja w EBC

Średni wynik funduszy metali szlachetnych w tym roku to około 18,5-proc. strata. To efekt trwającego cyklu podwyżek stóp procentowych w USA i przeceny obligacji. Gorzej od inwestycji w złoto wypadają tylko akcje polskie oraz europejskich rynków wschodzących.

Fundusze inwestujące w złoto przynoszą kokosy. Średnio 39 proc.

W tym roku średnia zysków z funduszy inwestujących w ten kruszec wynosi ponad 39 proc. Tylko w sierpniu można było zarobić średnio prawie 6 proc.

W co inwestować, żeby inflacja nie pożarła zysków. Sprawdzamy

Inflacja z miesiąca na miesiąc coraz szybciej zjada nasze oszczędności. Sprawdzamy inwestycje, które uchronią nasz kapitał przed realną stratą.

Surowce rosną i dają nieźle zarobić

Ceny surowców, zwłaszcza metali szlachetnych, mocno odbiły. Warto poważnie rozważyć takie inwestycje.

Złoto i diamenty w portfelu inwestora

Alternatywne inwestycje szczególnie w metale szlachetne są dobrym uzupełnieniem portfela

Fundusze surowcowe generują same straty

Rynkom towarowym, zwłaszcza złotu i miedzi, zaszkodziło umocnienie się dolara, wojna handlowa między Stanami Zjednoczonymi a Chinami oraz zmienna koniunktura na rynkach i przewaga strony podażowej. Na poprawę nie ma co liczyć.

Rośnie popyt na amerykańskie monety „srebrny orzeł”

Aktualna cena złota i srebra nie daje całego obrazu rynku metali szlachetnych. Inwestującym na rynku akcji również do oceny sytuacji potrzebny jest wolumen.

Co daje lokowanie naszych pieniędzy w fizycznym złocie

Złoty kruszec funkcjonuje jako lokata kapitału już od kilku tysięcy lat.