Gdzie zniknęło 112 ton złota Rosjan? Najważniejszy fundusz Rosji na wyczerpaniu

Działania rosyjskiego Funduszu Narodowego Dobrobytu stały się częścią szarej strefy, w miarę jak skarbonka, gromadzona przez lata dzięki eksportowi surowców, coraz bardzie pustoszeje. W minionym roku fundusz schudł o ponad 100 ton złota. Kreml nie wyjaśnia obywatelom, co stało się z kapitałem mającym poprawić ich poziom życia. Większość poszła na wojnę Putina.

Publikacja: 23.02.2025 10:40

Gdzie zniknęło 112 ton złota Rosjan? Najważniejszy fundusz Rosji na wyczerpaniu

Foto: Adobestock

Jak ustalił „The Moscow Times”, w 2024 r. z Funduszu Narodowego Dobrobytu (FND) zniknęło ponad 100 ton złota w wyniku transakcji, których ministerstwo finansów Rosji nie uwzględniło w swoich miesięcznych sprawozdaniach o stanie finansów funduszu.

Rosja. Rachunek złota się nie zgadza

Według jednego z najnowszych raportów, na dzień 1 stycznia 2025 r. NFD posiadał 187,7 ton złota, w porównaniu do 358,9 ton na początku roku. „Rezerwy złota” funduszu zmniejszyły się zatem o 171,2 ton, czyli 48 proc. w ciągu roku.

Czytaj więcej

Putin szykuje się na powrót zachodnich firm do Rosji. Ogłosił wytyczne

W tym samym czasie Ministerstwo Finansów tylko raz poinformowało o sprzedaży złota z funduszu: w grudniu sprzedano 58,9 tony, a dochód „został zaksięgowany na jednym koncie budżetu federalnego w celu sfinansowania jego deficytu”. Różnica między opublikowaną wielkością sprzedaży złota a rzeczywistą redukcją jego rezerw wyniosła zatem 112,3 tony - czyli około jednej trzeciej wszystkich sztabek, którymi fundusz dysponował na początku roku.

„Złoto wyparowywało z funduszu niemal w każdym miesiącu ubiegłego roku, z wyjątkiem stycznia: w lutym – 0,9 tony, w marcu – 23,2 tony, w kwietniu – 0,5 tony, w maju – 4,7 tony. W żadnym z tych miesięcy Kreml nie poinformował o sprzedaży kruszcu z zasobów funduszu. W lipcu 2024 r. ubyło kolejne 4,7 ton złota, w sierpniu - 5,6 tony, we wrześniu - 1,2 tony, w październiku - 8,5 tony, w listopadzie - 4 tony. Podobnie jak w poprzednich miesiącach, w raportach ministerstwa nie ma słowa o sprzedaży złota, które według prawa może służyć wyłącznie na poprawę poziomu życia obywateli federacji.

Rosyjska zbrojeniówka dostała pieniądze ze sprzedaży złota

W odpowiedzi na prośbę o komentarz na temat rozbieżności, biuro prasowe ministerstwa finansów poinformowało „The Moscow Times”, że Ministerstwo Finansów „może sprzedawać złoto, inwestując otrzymane środki w rublach w rosyjskie aktywa finansowe związane z finansowaniem „samowystarczalnych projektów i wsparciem sektorów krajowej gospodarki”.

Jaki sektor Kreml wsparł złote z dobrobytu obywateli? Nietrudno zgadnąć. Wielkość tego typu inwestycji z funduszu w 2024 r. wyniosła 1 bilion rubli (40 mld zł), a ich największym beneficjentem okazała się państwowa korporacja zbrojeniowa Rostech, która otrzymała 340 mld rubli (15,3 mld zł). Kolejne 236 mld rubli z Funduszu Narodowego Dobrobytu trafiło do państwowego banku VEB, 81 mld rubli do Awtodoru (odpowiednik polskiej GDDKiA), 78 mld rubli do Państwowej Spółki Leasingu Transportowego, obsługująćej wojsko i 75 mld rubli do objętego sankcjami USA Gazprombank.

Złoto, obok juana chińskiego, jest częścią płynnej części FND – czyli pieniędzy, które nie zostały jeszcze wydane, a które rząd wykorzystuje do łatania „dziur” budżetowych i wsparcie agresji Putina na Ukrainę. Od początku wojny stan tej skarbonki zmniejszył się o 76 mld dolarów i na początku 2025 roku wynosił zaledwie 37,5 mld dolarów - minimum od czasu utworzenia funduszu w 2008 roku.

Przy obecnym tempie wydawania publicznych pieniędzy, do końca roku w funduszu zaświeci dno.

Jak ustalił „The Moscow Times”, w 2024 r. z Funduszu Narodowego Dobrobytu (FND) zniknęło ponad 100 ton złota w wyniku transakcji, których ministerstwo finansów Rosji nie uwzględniło w swoich miesięcznych sprawozdaniach o stanie finansów funduszu.

Rosja. Rachunek złota się nie zgadza

Pozostało jeszcze 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Kruszce
Światowa Rada Złota: popyt nadal duży
Kruszce
Nowy rekord cen złota. 2800 dolarów za uncję
Kruszce
Czy srebro przestanie być opłacalną inwestycją?
Kruszce
Polski bank centralny w czołówce zakupów złota na świecie
Kruszce
Goldman Sachs namawia do kupowania złota. Zdaniem giganta, mocno zdrożeje