Czy srebro przestanie być opłacalną inwestycją?

Od 1 stycznia 2025 roku obowiązywać mają nowe stawki VAT na niektóre towary i usługi. Jest to wynik przyjęcia unijnej dyrektywy, mającej na celu ujednolicenie stawek VAT na terenie UE. Skutki mogą być bardzo niekorzystne dla polskiego rynku srebra.

Publikacja: 08.12.2024 09:57

Czy srebro przestanie być opłacalną inwestycją?

Foto: Chris Ratcliffe/Bloomberg

We wrześniu do Komisji Finansów Publicznych trafił rządowy projekt nowelizacji ustawy o VAT, która –  jak informuje Tomasz Gessner, główny analityk firmy Tavex –  ogranicza możliwość stosowania procedury VAT marży  w odniesieniu do importowanych dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków w przypadku, gdy import został objęty stawką 8 proc. Procedura ta pozwala na naliczenie podatku jedynie od różnicy między ceną zakupu a sprzedaży.

Czytaj więcej

Złota moneta-sześcian Banku Litwy robi furorę na rynku kolekcjonerskim

Jak przypomina Michał Tekliński, dyrektor ds. rynków międzynarodowych w Grupie Goldenmark, do tej pory srebrne monety w Polsce kupowaliśmy na tzw. VAT marży. Oznaczało to, że VAT naliczany był wyłącznie od marży dilera. Po wprowadzeniu nowych przepisów, a więc teoretycznie od 1 stycznia 2025 roku, monety sprzedawane będą na pełnej stawce VAT, wynoszącej 23 proc. – Oznacza to, że jeśli przy cenie SPOT 126 zł/uncję trojańską, za monetę płacimy 165 zł przy VAT marży, to na pełnym VAT 23 proc. zapłacimy ok. 185 zł. Różnica jest dość duża jak na produkt kupowany w celach lokacyjnych – podkreśla ekspert.

Srebrne monety przestaną być atrakcyjne

Polska była do tej pory jednym z niewielu krajów w Europie, który umożliwiał w momencie importu srebrnych monet spoza Unii Europejskiej jako produktów kolekcjonerskich ich późniejszą sprzedaż na VAT marży. W związku z tym były one dużo bardziej przystępne cenowo niż sztabki srebra, które zawierają pełen podatek VAT. I wielu klientów kupowało właśnie srebrne monety.

Czytaj więcej

Złoto bije rekordy, ale ceny - nie sprzedaży

 Podobny mechanizm funkcjonował przez lata również w Niemczech, gdzie mniej więcej półtora roku temu wprowadzono jednak oprocentowanie srebrnych monet pełnym VAT– em. A to z kolei spowodowało, że ich sprzedaż zanurkowała na samo dno. Obrót dealerów metali szlachetnych, jeśli chodzi o srebrne monety, spadł aż o 73 proc. –  uważa Michał Tekliński.

Zdaniem Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, który wystosował swoje stanowisko na ten temat, zmiana wpłynie na rynek bardzo niekorzystnie. Uderzy zarówno w przedsiębiorców zajmujących się dystrybucją metali szlachetnych, jak i w klientów, którzy kupują srebro. Srebro, które – należy podkreślić – wybierali do tej pory z uwagi na niższą cenę.

Inwestorzy zaczną nabywać monety poza oficjalnymi kanałami?

Według raportu Grupy Assay z 2022 r. na inwestowanie decyduje się 38 proc. posiadających oszczędności Polaków, którzy stanowią z kolei jedynie 22 proc. ogółu społeczeństwa. Wprowadzenie obowiązku naliczania VAT od całej ceny transakcji zwiększy koszty dla kupujących i może zmniejszyć opłacalność inwestycji w srebrne monety.

– Równolegle istnieje ryzyko, że inwestorzy, chcąc uniknąć nadmiernie wysokich opłat, zaczną nabywać monety poza oficjalnymi kanałami – czytamy w stanowisku ZPP – czego następstwem będzie wzrost liczby transakcji nieopodatkowanych.

Srebro jest dużo tańsze niż złoto. Srebrną 1–uncjową (31,1 g) monetę można kupić jeszcze za ok. 160 złotych. Choć srebro ma nieco inną strukturę popytu (większe zaangażowanie w przemyśle i technologii), posiada szereg zalet złota – jest fizyczne, jego podaż jest ograniczona i posiada szereg zastosowań.

Kruszce
Gdzie zniknęło 112 ton złota Rosjan? Najważniejszy fundusz Rosji na wyczerpaniu
Materiał Promocyjny
Rośnie znaczenie magazynów energii dla systemu energetycznego i bezpieczeństwa kraju
Kruszce
Światowa Rada Złota: popyt nadal duży
Kruszce
Nowy rekord cen złota. 2800 dolarów za uncję
Kruszce
Polski bank centralny w czołówce zakupów złota na świecie
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Kruszce
Goldman Sachs namawia do kupowania złota. Zdaniem giganta, mocno zdrożeje
Materiał Promocyjny
Jak znaleźć nieruchomość w Warszawie i czy warto inwestować?