Rekordowy popyt na złoto banków centralnych. Polskie rezerwy na 22 miejscu

W ubiegłym roku ilość zakupionego przez banki centralne złota sięgnęła poziomu niespotykanego od 55 lat – wynika z najnowszego raportu Światowej Rady Złota. Skup ten był drugim najwyższym w historii.

Publikacja: 16.02.2023 14:07

Rekordowy popyt na złoto banków centralnych. Polskie rezerwy na 22 miejscu

Foto: Adobe Stock

Co ciekawe, pomimo ogólnego przekonania o tym, że złoto to bezpieczna przystań, istnieją kraje, które nie posiadają tego aktywa w swoich skarbcach. Polska z rezerwami złota w wysokości 228.67 ton zajmuje 22 miejsce wśród banków centralnych na świecie.

Złoto lśniło w 2022 roku

Jak wskazuje najnowszy raport Światowej Rady Złota (WGC) mocna całoroczna suma zakupu złota (4 741 ton) była wspierana przez rekordowy popyt w IV kwartale, który wyniósł 1 337 tony.

Czytaj więcej

Polacy biją rekord zakupów złota. 4 tony więcej niż w 2021

Wzrost zanotował również popyt inwestycyjny (z wyłączeniem OTC), który osiągnął w ub.r. 1 107 ton (+10 proc.). Natomiast popyt na sztabki i monety złota wzrósł o 2 proc. do 1 217 ton – wynika z danych Światowej Rady Złota. Warto przy tym wspomnieć, że zasoby ETF-ów na złoto zanotowały mniejszy spadek niż w 2021 roku (-110 ton vs. -189 ton), co dodatkowo przyczyniło się do zwiększenia inwestycji ogółem.

Większą sprzedaż złota widać również na naszym rynku. Przykładowo wynik osiągnięty przez grupę Tavex w 2022 roku przekroczył ten z 2021 roku o około 25 proc.

Zainteresowanie złotem widać również wśród oszczędzających Polaków. Według badań firmy Tavex za 2022 rok, respondenci zapytani o to, w co warto inwestować, na drugim miejscu wskazywali złoto (28 proc.). Co istotne, kruszec jest jeszcze mocniej doceniany przez młodych. Zapytani – analogicznie – w co warto inwestować, najliczniej odpowiadali, że w złoto inwestycyjne (36 proc. w grupie 18-24 lata i aż 41 proc. w grupie 25-34 lata).

„Polskie” złoto

Najnowsze dane Światowej Rady Złota wskazują przede wszystkim na rekordowy popyt na złoto banków centralnych w 2022 roku. Wyniósł on 1 136 ton, co stanowi najwyższy poziom zakupów od 1967 r.

Jednocześnie nie można tutaj pominąć danych za IV kwartał 2022 roku, które wskazywały, że w naszych skarbcach wówczas znajdowało się 228.67 ton kruszcu. W analizowanym okresie daje nam to 22. miejsce w rankingu banków centralnych na świecie. Miejsce na podium zajmują Stany Zjednoczone (8,133.46 ton), Niemcy (3,355.14), Włochy (2,451.84). Tuż za nimi znajduje się Francja (2,436.75) oraz Rosja (2,298.53).

Czytaj więcej

Złoto jedną z najgorszych inwestycji w tym roku. Nadzieja w EBC

Natomiast 228.67 tony dają nam trzecie miejsce w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, za Federacją Rosyjską oraz Turcją, która odnotowała największy zakup w 2022 r. Jej oficjalne rezerwy złota wzrosły o 148 ton do 542 ton.

Ciekawostką może być fakt, że istnieją również kraje, które nie posiadają złotych rezerw. Należą do nich m.in. Kanada, Norwegia, Azerbejdżan, Nikaragua, czy Armenia.

- Niepewność geopolityczna i wysoka inflacja zdecydowanie mogły się przyczynić do rekordowych wyników popytu złota. Jest ono aktywem rezerwowym, które dywersyfikuje ryzyko geopolityczne w czasie kryzysów oraz w okresie napięć w sferze politycznej – wskazuje Aleksander Pawlak, prezes firmy Tavex.

- Daje ono również pewnego rodzaju niezależność, ponieważ nie jest związane z nim ryzyko kredytowe, a także bezpośrednio polityka gospodarcza konkretnego kraju. Dlatego państwo posiadające duże rezerwy złota jest bardziej wiarygodne w oczach inwestorów i pożyczkodawców – dodaje.

Co ciekawe, pomimo ogólnego przekonania o tym, że złoto to bezpieczna przystań, istnieją kraje, które nie posiadają tego aktywa w swoich skarbcach. Polska z rezerwami złota w wysokości 228.67 ton zajmuje 22 miejsce wśród banków centralnych na świecie.

Złoto lśniło w 2022 roku

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Kruszce
Złoto i srebro rywalizują w ochronie przed inflacją
Materiał Promocyjny
Naszą siłą jest różnorodność
Kruszce
Królewski kruszec jest drogi, ale to doskonała propozycja dla inwestorów
Kruszce
Czy cena złota dojdzie do 3000 dolarów za uncję?
Kruszce
Od przeszło dekady w Indiach wzbiera „szafranowa fala”. Ma wpływ na... popyt na złoto
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Kruszce
Złoto jest rekordowo drogie. Cena szuka nowego szczytu
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży