Aktualizacja: 21.11.2024 11:52 Publikacja: 01.11.2017 17:47
Foto: Fotorzepa/Adam Woźniak
Małe i średnie firmy w Polsce finansują zakupy służbowych pojazdów głównie leasingiem. Ten produkt, obok kredytowania, jest od lat podstawowym sposobem zewnętrznego wsparcia budowy floty. I to niezależnie od branży. Jak wynika z raportu „Potencjał flotowy MŚP w Polsce”, opracowanego przez Instytut Keralla Research na podstawie 9-letnich badań praktyk flotowych sektora MŚP, każdego roku średnio 40 proc. firm korzysta z leasingu. Z kolei 59 proc. przedsiębiorców pytanych o rozważany sposób finansowania aut podczas kolejnych zakupów również podaje leasing. Dla porównania, kombinację środków własnych i kredytu zakłada 17,5 proc. przedsiębiorców, 17,3 proc. twierdzi, że do zakupu samochodu wykorzystaliby zyski firmy. Zaledwie 1,7 proc. badanych zrealizowałoby inwestycję wyłącznie przy pomocy kredytu.
Firmy mogą korzystać z rządowej pomocy w dostępie do finansowania leasingowego. Wsparcie udzielane jest za pośrednictwem BGK.
Niesamowite, niewyobrażalne – tak wyniki branży leasingowej w zeszłym roku ocenia Związek Polskiego Leasingu. Branża poprawiła wynik z 2022 r. o ponad 16 proc., a motorem wzrostów był leasing pojazdów lekkich. Obecny rok ma być jeszcze lepszy.
Skutkiem wprowadzanych przez Polski Ład zmian w zakresie opodatkowania sprzedaży samochodu po zakończeniu okresu leasingu, jest wzrost liczby wniosków o wcześniejsze zakończenie umowy leasingowej składanych przez osoby prowadzące działalność gospodarczą.
Sprawdzamy, jak wygląda zwracanie samochodu po leasingu i na co zwrócić szczególną uwagę przy tej procedurze.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Prześwietlamy opłacalność leasingu sprzętu komputerowego dla małej firmy. Takie rozwiązanie może być korzystniejsze finansowo niż kredyt.
W przypadku wykupu samochodu do celów prywatnych podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia VAT z faktury dokumentującej wykup. Planowana darowizna tego samochodu na rzecz członka rodziny nie spowoduje powstania obowiązku podatkowego w VAT.
Przedsiębiorcy, którzy decydują się nabyć samochód osobowy, chętnie sięgają po leasing operacyjny. Niestety, życie potrafi zweryfikować plany i przedsiębiorca może stanąć przed koniecznością zamknięcia biznesu. Co zrobić z trwającą umową leasingu?
Ocena oferty leasingu jest niezwykle istotna przy wyborze partnera leasingowego dla firmy. Musimy zdecydować na jakich warunkach transakcji zależy nam najbardziej i poszukać leasingodawcy spełniającego te wymagania.
Jako branża jesteśmy świadomi, że finansując aktywa możemy wpływać na decyzje klienta i zachęcić go do wybierania aktywów bardziej zielonych – mówi Monika Constant, prezeska Związku Polskiego Leasingu.
Cała branża lobbuje, żeby wejść w proces deregulacji, bo w procesie digitalizacji pojawiło się novum – mówi Paweł Bojko, wiceprezes Europejskiego Funduszu Leasingowego.
Różnica pomiędzy wartością rynkową wykupionych z leasingu samochodów a ceną odsprzedaży pracownikom powinna zostać uwzględniona w podstawie wymiaru składek – uznał ZUS.
W lecie do firm leasingowych i biura Związku Polskiego Leasingu, trafiają pytania klientów: kiedy poinformować leasingodawcę o zamiarze wyjazdu za granicę i czy można pojechać leasingowanym autem na wakacje . Wyjaśniamy, jak dopełnić takich formalności.
W I półroczu 2024 r. firmy leasingowe udzieliły finansowania na kwotę 54,2 mld zł. To wzrost o 13,5 proc. w porównaniu do I półrocza 2023 r. Zgodnie z szacunkami, w całym 2024 roku rynek leasingu wzrośnie o ponad 12 proc., do ponad 115 mld zł. Byłby to rekordowy wynik.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas