Sprzęt zamiast kupować – wynajmij

Prześwietlamy opłacalność leasingu sprzętu komputerowego dla małej firmy. Takie rozwiązanie może być korzystniejsze finansowo niż kredyt.

Publikacja: 18.02.2019 16:13

Sprzęt zamiast kupować – wynajmij

Foto: Shutterstock

Prowadząc własną działalność gospodarczą, trudno obyć się bez sprzętu komputerowego. Pozornie niepotrzebny przy małych czy rzemieślniczych biznesach, komputer przyda się chociażby przy opłacaniu składek do ZUS i US czy archiwizacji dokumentów. Nie można też zapominać, że jest wiele firm, dla których dobry sprzęt komputerowy to podstawowe narzędzie pracy, które pozwala generować zyski. Na początku drogi, startując z pracą na własną rachunek, niełatwo o środki, które zaspokoiłyby potrzebę zbudowania odpowiedniego zaplecza IT. Ten problem rozwiązuje leasing. W czym jest lepszy od kredytu?

Warto sprawdzić: Jak pozyskać wsparcie na swój pierwszy biznes

Co to jest leasing?

Leasing należy do prostych i tanich form finansowania. Powszechny jest głównie wśród przedsiębiorców, choć coraz częściej korzystać z niego mogą też zwykli konsumenci. W najprostszych słowach, w ramach umowy leasingu jedna ze stron przekazuje drugiej prawo do korzystania z określonej rzeczy. Może to być samochód, do czego jesteśmy najczęściej przyzwyczajeni, ale i również maszyna czy sprzęt IT, w tym właśnie komputer. Za możliwość korzystania z danej rzeczy leasingobiorca płaci leasingodawcy opłatę wstępną, a następnie w trakcie trwania umowy – czynsz leasingowy, podobny do rat kredytowych. Na koniec wynajmujący może dokonać wykupu i stać się właścicielem przedmiotu albo oddać go i wybrać sprzęt nowszej generacji.

Można rozliczyć

Przedsiębiorca ma również prawo wyboru tradycyjnej formy finansowania swoich potrzeb, tzn. kredyt. W bankach znaleźć można wiele produktów, które mają wspierać rozwój biznesu wymagającego doposażenia w różnego rodzaju środki trwałe, nowe technologie czy maszyny. Biorąc komputer w kredycie, kredytobiorca (klient) zaciąga zobowiązanie finansowe wobec kredytodawcy (bank). Oprócz spłacania bankowi comiesięcznych rat kredytowych może również zapłacić prowizję za przyznanie pożyczki. W tym jednak przypadku przedsiębiorca już od początku jest właścicielem sprzętu, który zakupił.

Są dwa rodzaje leasingu: operacyjny i finansowy. Ten pierwszy jest zdecydowanie popularniejszy, zwłaszcza wśród małych firm. Drugi polecany jest ryczałtowcom i przedsiębiorcom, którzy chcą odliczać VAT w całości na początku transakcji. W ich przypadku przedmiot leasingu zaliczany jest do majątku firmy, czego nie ma w opcji z leasingiem operacyjnym.

W leasingu operacyjnym odpisów amortyzacji dokonuje firma leasingowa, a leasingobiorca zalicza w koszty uzyskania przychodu firmy opłatę wstępną, kolejne raty leasingowe i opłatę za wykup. Przedsiębiorca tym samym zmniejsza podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym i mamy do czynienia z tzw. efektem tarczy podatkowej.

W leasingu finansowym leasingobiorca zalicza do kosztów wyłącznie raty w części odsetkowej i dokonuje odpisów amortyzacji, do tego musi w całości przy płatności pierwszej raty opłacić podatek VAT. Dzięki temu jednak przedmiot leasingu zaraz po wpłacie ostatniej raty staje się własnością leasingobiorcy.

Liczby nie kłamią

Dla zobrazowania różnicy w kosztach przyjęliśmy, że komputer kupuje profesjonalista, dla którego sprzęt dobrej jakości jest podstawowym narzędziem pracy. Firma płaci liniowy podatek PIT w wysokości 19 proc. i jest płatnikiem podatku VAT.

Koszt sprzętu z wydajnym procesorem, dużą pamięcią RAM, szybkim dyskiem SSD i jakościową kartą graficzną wahać się może od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. My zakładamy, że ma wartość 5 tys. zł (6150 zł brutto). Okres kredytowania i leasingowania to 24 miesiące, a koszt, po jakim zaciągane jest jedno i drugie zobowiązanie, kształtuje się na poziomie 9 proc. Klient, decydując się na kredyt lub podpisując umowę leasingu, dokonuje pierwszej wpłaty w wysokości 10 proc. wartości komputera, czyli 500 zł netto (615 zł brutto).

W kredycie firma zapłaci za komputer pełne 5 tys. zł. Opłacony przy zakupie podatek VAT w wysokości 1150 zł i część odsetkową rat w wysokości 482 zł (w skali dwóch lat) kredytobiorca może odliczyć sobie od kwoty odprowadzanej do urzędu skarbowego. W leasingu zaś VAT odlicza się od wpłaty wstępnej i każdej raty leasingowej (co miesiąc przez cały okres leasingowania), a suma odliczeń PIT i VAT wyniesie w tym przypadku 1721 tys. zł. Leasingobiorca odliczy więc o około 90 zł więcej podatku niż kredytobiorca.

Kredytobiorca odda w ratach do banku około 5480 zł. W leasingu realne oszczędności w całym okresie najmu wyliczone jako suma odliczeń podatkowych – koszty leasingu sprawiają, że sprzęt wart 6150 zł brutto będzie realnie kosztował leasingobiorcę około 4980 zł.

Leasing sprzętu komputerowego – papierologia

Leasing gwarantuje łatwy i szybki dostęp do nowoczesnych technologii, bez większych formalności i często całkowicie online. W zasadzie podczas wypełniania wniosku wystarczą dokumenty rejestrowe (NIP, REGON, a także wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej), dokumenty tożsamości osób reprezentujących firmę oraz oświadczenia o wysokości osiąganego dochodu.

W banku będzie trudniej, bo oprócz tego, że bank może wymagać dłuższego okresu prowadzenia działalności od leasingodawcy, to zażyczy sobie też więcej dokumentów. Może to być np. PIT z ostatnich trzech lat, aktualny bilans oraz informacje o stanie majątkowym i sytuacji gospodarczej firmy, wgląd w księgi rachunkowe, miesięczna deklaracja na podatek VAT z ostatniego miesiąca, zaświadczenie o wysokości obrotów na rachunkach bankowych w innych bankach czy zaświadczenie o braku lub ewentualnej wysokości zadłużenia w innych instytucjach bankowych i aktualne zaświadczenie z urzędu skarbowego jak i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o niezaleganiu w płaceniu zaliczek podatkowych, podatków i składek.

Prowadząc własną działalność gospodarczą, trudno obyć się bez sprzętu komputerowego. Pozornie niepotrzebny przy małych czy rzemieślniczych biznesach, komputer przyda się chociażby przy opłacaniu składek do ZUS i US czy archiwizacji dokumentów. Nie można też zapominać, że jest wiele firm, dla których dobry sprzęt komputerowy to podstawowe narzędzie pracy, które pozwala generować zyski. Na początku drogi, startując z pracą na własną rachunek, niełatwo o środki, które zaspokoiłyby potrzebę zbudowania odpowiedniego zaplecza IT. Ten problem rozwiązuje leasing. W czym jest lepszy od kredytu?

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Leasing
Kredyt i faktoring rozwiązaniem na spłatę umowy leasingowej
Materiał Promocyjny
Budowa farm wiatrowych i fotowoltaicznych
Leasing
Jak zwrócić samochód po leasingu. To trzeba wiedzieć
Leasing
Klient bez szkód nie zawsze dostanie zniżkę
Leasing
Finansowanie służbowych aut. Powiększa się oferta dla firm
Materiał Promocyjny
Razem dla Planety, czyli chemia dla zrównoważonej przyszłości