Gwarancja spłaty leasingu lub pożyczki leasingowej udzielana jest w ramach realizowanego przez bank programu rządowego „Wspieranie przedsiębiorczości z wykorzystaniem poręczeń i gwarancji Banku Gospodarstwa Krajowego.”
Celem tego instrumentu gwarancyjnego jest wsparcie przedsiębiorców w dostępie do finansowania leasingowego. Gwarancja zabezpiecza spłatę transakcji leasingowej udzielonej mikro-, małemu lub średniemu przedsiębiorcy przez leasingodawcę na podstawie umowy leasingu lub umowy pożyczki leasingowej. Gwarancja stanowi pomoc de minimis.
Tu małe wyjaśnienie. Pomoc de minimis to szczególna kategoria wsparcia, którego udziela państwo. Ze względu na swoją małą wartość nie zakłóca konkurencji w wymiarze unijnym. Jej udzielenie nie wymaga więc zgody Komisji Europejskiej. Kwota jednostkowej gwarancji zależna jest od wielkości pomocy de minimis, którą jeden przedsiębiorca otrzymał w minionych trzech latach. Łączna wartość pomocy de minimis przyznanej jednemu przedsiębiorcy nie może przekroczyć 300 tys. euro. Kwota ta od maja poszła w górę.
Czytaj więcej
Rolnicy nie dostaną kredytów? – Jest ryzyko, że tak będzie – mówią bankowcy. Wszystko przez podpisaną już przez prezydenta – ich zdaniem absurdalną – zmianę kodeksu postępowania cywilnego.
Skorzystanie z gwarancji przez przedsiębiorcę jest możliwe za pośrednictwem leasingodawcy, który podpisał z BGK umowę w tym zakresie. Umowy takie ma obecnie pięć firm: Millennium Leasing, mLeasing, Pekao Leasing, PKO Leasing oraz Santander Leasing.