Jak podróżować autostradami bez stania w kolejce do bramek

Płatność z aplikacji nie zatrzymuje kierowców na bramkach autostrady.
Płatność z aplikacji nie zatrzymuje kierowców na bramkach autostrady.
Fotorzepa, Sławomir Mielnik

Automatyczne płatności za przejazd autostradami rzadko są dostępne w aplikacjach mobilnych banków, ale kolejne interesują się tym rozwiązaniem.

Kierowcy dopytują się o udostępnianie przez banki w aplikacji mobilnej usługi automatycznych płatności za autostrady. A ta, jak się okazuje, wcale nie jest popularna.

Warto sprawdzić: Co się dzieje z OC i autocasco po sprzedaży auta

W połowie ub. roku jako pierwszy w Polsce udostępnił ją Bank Millennium. To Autopay firmy Blue Media.

– Stale rozwijamy naszą aplikację mobilną i chcemy, by stanowiła dla klienta centrum przydatnych usług, również tych niebankowych – mówi Halina Karpińska, dyrektor Departamentu Bankowości Elektronicznej w Banku Millennium.

Od lipca ub. roku klienci banku mogą podróżować autostradami bez konieczności stania w kolejce do bramek. Proces rejestracji do usługi Autopay w aplikacji mobilnej Banku Millennium jest bardzo prosty.

Klient wybiera w aplikacji z menu opcję Transport – Autostrady i podaje jedynie dane pojazdu oraz wskazuje konto (lub kartę kredytową), z którego ma być pobierana opłata. Rejestracja jest jednorazowa i automatycznie aktywuje usługę.

Od tego momentu klient może przejeżdżać przez bramki na autostradzie (zarówno te specjalnie oznakowane, jak i pozostałe) bez konieczności pobierania biletu – system automatycznie zidentyfikuje numer rejestracyjny pojazdu i podniesie szlaban.

Opłata również pobierana jest automatycznie ze wskazanego przez klienta konta (lub karty kredytowej). – Autopay działa obecnie na najczęściej używanych odcinkach autostrad w Polsce. Usługa jest stale rozwijana – zapewnia dyr. Karpińska. Obecnie system działa na autostradach A1 oraz A4 Katowice – Kraków.

Warto sprawdzić: Assistance – gdy błaha awaria generuje sporo kłopotów

Gdy na rachunku karty, którą podpięliśmy do usługi w Millennium nie będzie wystarczających środków, to też przejedziemy przez bramkę bez kolejki.

Ale później klient otrzymuje komunikat o braku środków i w ciągu doby powinien zapewnić pieniądze na koncie. A jeśli tak się nie stanie, usługa zostanie zablokowana do czasu spłaty należności.

Na razie klienci innych banków nie mogą liczyć na takie udogodnienia. – W aplikacji Moje ING mobile nie udostępniamy usługi automatycznych płatności za przejazdy autostradami –przyznaje Magdalena Ostrowska, z biura prasowego ING Banku Śląskiego.

A Michał Czurabski, manager Zespołu Rozwoju Bankowości Mobilnej z Credit Agricole dodaje, że jego bank nie udostępnia jeszcze tej usługi.

Ale to się może zmienić. – Śledzimy trendy rynkowe. Jest to jedna z usług, która leży obrębie naszych zainteresowań – zdradza Michał Czurabski.

Warto sprawdzić: Po cichu wróciła wojenka na rynku polis OC. Będzie taniej?

Na szczęście z Autopay na smratfona może korzystać każdy kierowca, który pobierze aplikację. Musie się w niej zarejestrować, – wystarczy podać imię i nazwisko, typ i numer rejestracyjny samochodu – a następnie podpiąć źródło pieniądza, np. kartę debetową czy kredytową.

Ale klienci  Banku Millennium, który udostępnia usługę automatycznych płatności za autostrady nie muszą ściągać tej dodatkowej aplikacji.  Płatność z aplikacji nie zatrzymuje kierowców na bramkach autostrady.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

W tym roku z większą determinacją niż zwykle telekomy walczą o wyższe przychody – w 2020 r. czeka je kosztowna aukcja częstotliwości 5G . Kampanie wykorzystujące motywy świąteczne zaczynają się już w październiku

Po chudych latach telekomy chcą na nas zarobić w święta

Smartfony niedostępne nigdzie indziej i różne podejścia do prezentacji kosztów utrudniają w tym roku ...

Kupno działki budowlanej. Warto pamiętać, że najdroższe są działki o powierzchni do 800 metrów kwadratowych. Im większe, tym cena będzie niższa

Kiedy najlepiej kupić działkę. Jakie pułapki czyhają

Planujesz kupić działkę? Sprawdzamy, kiedy najlepiej to zrobić i czym się kierować, wybierając swój ...

Router wi-fi działa w prawie 130 krajach, nawet tych najbardziej egzotycznych, bez limitu danych i nieprzewidzianych kosztów

Sposób na podróże dookoła świata z własnym internetem

Własny router wi-fi zapewni nam wygodny dostęp do sieci w krajach całego świata. Ale ...