Kino w domu: projektor zamiast telewizora

AdobeStock

Oferta jest bogata, a ceny zróżnicowane, wynoszą od 1500 do 6000 zł.

Zamiast dużego telewizora do oglądania filmów i do gier można wybrać projektor. Nie będzie tak drogi jak duży odbiornik telewizyjny, a zapewni obraz o większej przekątnej, a nieraz także lepszej jakości.

Dzięki projektorowi można poczuć się we własnym domu jak w kinie lub jeszcze mocniej zanurzyć się w świat gier. Oferta sprzętu jest bardzo bogata, a ceny zróżnicowane: od 1500 – 2500 zł do 4000 – 6000 zł. Urządzenia profesjonalne kosztują sporo więcej, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Trzy podstawowe technologie

W 2017 r. do najpopularniejszych projektorów należały:

– BenQ MW529 DLP, WXGA, 3300 ANSI (9H.JFD77.13E) kosztujący ok. 1800 zł;

– Epson EH-TW5350 3LCD, FullHD, 2200ANSI, Wi-Fi (V11H709040) – za ok. 3050 zł;

– Optoma HD142X DLP, FullHD, 3000 ANSI (95.72J02GC01E) – za ok. 2380 zł (jest to następca bardzo znanego modelu HD141X).

Urządzenia te są wykonane w trzech podstawowych technologiach:

– DLP – sprzęt w miarę tani, zapewnia dobry kontrast i głębokie czernie,

– LCD – najlepsza jakość kolorów, ale wyższa cena,

-LCoS – łączy zalety LCD i DLP.

Natomiast ze względu na technologię źródła światła projektory można podzielić na lampowe (mają dość krótką żywotność, ale są niedrogie) oraz laserowe (wytrzyma od 20 tys. do 30 tys. godzin, 10 razy dłużej niż lampowy).

Jakie cechy warto uwzględnić przy zakupie projektora do domu? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jasność obrazu, rozdzielczość, kontrast, głośność projektora oraz jego odległość od ekranu.

Natężenie światła białego i barwnego

Aby zapewnić optymalną jakość obrazu, żywe kolory i wyraziste detale, należy wybrać projektor o jednakowym natężeniu światła barwnego i białego. Trzeba więc przyjrzeć się dwóm oddzielnym wartościom podanym w lumenach. Jedna dotyczy natężenia światła barwnego (CLO), druga natężenia światła białego (WLO).

Wielu producentów projektorów podaje tylko jasność światła białego. Wskaźnik ten określa jedynie jasność projektora wyświetlającego jednolicie biały obraz. A to może być mylące. Znając natężenie światła barwnego można znacznie dokładniej ocenić jakość obrazu i podjąć bardziej świadomą decyzję o zakupie.

W przypadku kina domowego nie ma potrzeby, by wybierać projektor jaśniejszy niż 2000 lumenów. Jasność powyżej 3000 lumenów przyda się wówczas, gdy chcemy mieć duży obraz lub zamierzamy umieścić projektor w pomieszczeniu, które nie jest dobrze zaciemnione. Projektory jaśniejsze niż 4000 lumenów to dużo wyższa półka cenowa.

Rozdzielczość i kontrast

W ofercie handlowej są projektory o różnej rozdzielczości: 800 na 600 pikseli, 1024 na 768, 1280 na 800, 1920 na 1080, a także 4096 na 2160 pikseli; ta ostatnia wersja to format 4K; koszt projektora 4K jest najwyższy.

Sprzęt przeznaczony do domowego kina powinien mieć rozdzielczość nie mniejszą niż WXGA (1280 na 800 pikseli). Lepsza jest rozdzielczość WXGA+ (1440 na 900 pikseli) oraz Full HD (1920 na 1080 pikseli). To podstawowe wartości. Przy mniejszej rozdzielczości obraz straci na wyrazistości.

Jeśli chodzi o kontrast, standardem jest wartość 20 000 do 1. Modele o niższym kontraście mogą sobie nie poradzić z wyświetlaniem czytelnego obrazu w ciągu dnia.

Głośność oraz odległość

Projektory pracują dość głośno, co wynika z konieczności chłodzenia sprzętu. Za cichy można uznać projektor o natężeniu hałasu 27–28 dBA.

Odległość projektora od ekranu decyduje o uzyskanej przekątnej. Projektor o ultrakrótkim rzucie (ang. ultra-short throw) pozwoli z odległości kilkunastu czy kilkudziesięciu centymetrów uzyskać obraz o przekątnej 100. Przy projektorze cyfrowym o typowej konstrukcji może być wymagane ustawienie go w odległości nawet powyżej trzech metrów od ekranu.

Ważne przy wyborze sprzętu

Najlepiej jest wtedy, gdy natężenie światła białego i barwnego jest jednakowo wysokie. Zalety takiego rozwiązania są następujące:

1. wierne odwzorowanie kolorów,

2. jaśniejszy obraz, który sprawia lepsze wrażenie,

3. wyraźniejsze detale, które łatwiej jest dostrzec,

4. elastyczność wyświetlania przy różnym oświetleniu w pokoju; dzięki jaśniejszym obrazom nie trzeba zasłaniać okien i gasić światła;

5. lepszy stosunek jakości do ceny; gdy natężenie światła białego i barwnego jest jednakowe, obraz jest ogólnie jaśniejszy; dzięki temu nie trzeba kupować droższego projektora o wysokim natężeniu światła białego w celu zapewnienia jasnej projekcji.

źródło: Epson

Opinia

Jakub Łapiński, Epson

Większość użytkowników kina domowego nie ma wydzielonego, zaciemnionego pomieszczenia do oglądania filmów. Zatem kluczowym parametrem przy wyborze projektora jest jasność światła barwnego (CLO), która pozwala cieszyć się czytelnym obrazem także w dzień.

Ważne jest także, by mądrze uwzględnić całkowity koszt użytkowania sprzętu. Należy zwrócić uwagę nie tylko na cenę nowego modelu stojącego na półce sklepowej, ale także na okres gwarancji, podawany przez producenta czas działania lampy czy ceny podzespołów do wymiany w razie potrzeby (w modelach klasy DLP, w odróżnieniu od 3LCD, cena lampy może wynosić nawet ponad 50 proc. wartości urządzenia). Komfort ustawiania i instalacji w pokoju zapewnią wbudowane opcje korekty geometrii obrazu oraz mnogość opcji podłączania, w tym bezprzewodowego. Wybór urządzenia z takimi funkcjami sprawi, że nie będzie ono przypisane do jednego pokoju.

Coraz częściej projektory służą nie tylko do oglądania filmów, lecz również do grania. Odpowiednią jakość cyfrowych zmagań na wielkim ekranie zapewnia parametr niskiego opóźnienia obrazu (tzw. input lag). Oznacza to, że obraz z komputera czy konsoli przesyłany jest w czasie niemal rzeczywistym, identycznie jak na monitorze.

Mogą Ci się również spodobać

Kantor internetowy: gdzie i dlaczego warto założyć konto

Istnieje szereg okoliczności, które zachęcają do korzystania z usług kantoru online. Lepszy kurs, brak ...

Autopay. Jak działa i w których bankach.

Jak działa Autopay w aplikacjach mobilnych banków

Coraz więcej banków pozwala płacić za przejazd autostradami swoją aplikacją mobilną. Jak Autopay działa ...

Internetowi nie odmawiamy i udostępniamy wiele

Większość z nas zdaje sobie sprawę z 11 typów zagrożeń, jakie czyhają na nas ...