Zamiana domami na wakacje. Jak to działa, ile oszczędzimy

Publikacja: 24.07.2020 19:49

Zamiana domami na wakacje. Jak to działa, ile oszczędzimy

Foto: Adobe Stock

Home swapping, czyli zamiana domami to ciekawy sposób na tańsze wakacje. Sprawdzamy jak zacząć przygodę z tą zyskującą popularność formą urlopu.

Wielu Polaków stoi przed prawdziwym wyzwaniem, aby zafundować sobie urlop wypoczynkowy, unikając wielkich skupisk ludzi. Pandemia nadszarpnęła również budżet wielu gospodarstw domowych, a w czasie wakacji niemal każdy chce odpocząć i zrelaksować się, nie dbając o wydatki. Jak zatem zrealizować tani i możliwie bezpieczny wyjazd?

Idealnym rozwiązaniem jest zdobywający popularność home swapping, czyli wymiana lokum. Sprawdzamy, ile można zaoszczędzić dzięki takim wakacjom.

Warto sprawdzić: Polisa na wakacje a koronawirus. Sprawdź, co kupujesz

Jak to działa?

Home swapping to trend, który pojawił się w latach 50. XX wieku w Stanach Zjednoczonych i z czasem przeniósł się do Europy. Współcześnie polega on na tym, że zainteresowani urlopowicze z różnych miast, a nawet państw, udostępniają swoje domy na określony czas. Najpopularniejszą metodą jest wymiana równoczesna. W tym celu trzeba wcześniej uzgodnić tę samą datę urlopu. Warto nadmienić, że zjawisko home swappingu wpisuje się w modną obecnie ekonomię dzielenia się oraz jest to idealna okazja do zawiązania nowych znajomości.

Decyzja podjęta – nie hotel, ale wymiana. Od czego zacząć?

Podczas planowania wakacji najpierw warto zarejestrować się na portalu, który umożliwia realizację wymiany online. Następnie trzeba stworzyć profil własnego zakwaterowania wraz ze zdjęciami odpowiadającymi rzeczywistemu wyglądowi lokum oraz niezbędnymi informacjami na temat sąsiedztwa i pobliskich atrakcji turystycznych. Gdy już konto zostanie utworzone, nie pozostaje nic innego jak rozpocząć wyszukiwanie docelowego miejsca, w którym chcielibyśmy spędzić urlop. Pomóc w tym mają różne filtry, uwzględniające nasze upodobania odnośnie wyposażenia lokum oraz ciekawych miejsc w pobliżu domu.

Na portalach użytkownicy mogą kontaktować się z osobami, które zamieściły swoje ogłoszenia, równocześnie otrzymując oferty od zainteresowanych naszym ogłoszeniem. Gdy już otrzymamy kilka propozycji wymiany, warto przeprowadzić konwersację mailową na temat upodobań związanych z akomodacją, aby w późniejszym rozrachunku uniknąć nieporozumień. Na koniec warto pamiętać, że wśród społeczności home swappingu panują pewne zasady savoir-vivre’u, zazwyczaj ustanowione przez portal, z którego korzystamy. Wymiany mieszkań powinny odbywać się w atmosferze wzajemnej sympatii, chęci spędzenia relaksującego urlopu oraz umożliwienia tego samego innym.

Do najpopularniejszych portali oferujących wymiany należy zaliczyć HomExchange.com, Homelink.com, Another-Home.com, a wśród firm polskojęzycznych można znaleźć strony, takie jak domzadom.pl, intervac.pl oraz homeexchange24.com.

Wady i zalety zamiany domów

Do zalet home swappingu niewątpliwe należy zaliczyć brak opłat za zakwaterowanie, a jest to spore odciążenie budżetu. Jedyne wydatki, z jakimi urlopowicze muszą się liczyć to bilet do miejsca docelowego oraz bilet powrotny, ewentualny transport na miejscu (np. usługi carsharingowe) oraz wyżywienie. Kolejnym argumentem przemawiającym za ideą wymiany mieszkań są komfortowe warunki. Podczas swappingu otrzymujemy dom z pełnym wyposażeniem, a zatem jest to idealna opcja dla tych, którzy cenią sobie wygodę podczas urlopu. Zakwaterowanie w domu/mieszkaniu może sprawić, że wzbogacimy wakacje pod kątem zwiedzania, poznawania nowej kultury, języka oraz obyczajów. Hotele i noclegi u szczytu sezonu odwiedzają turyści z różnych stron świata, dlatego na koniec warto dodać, że wybierając home swapping, unikamy dużych skupisk ludzi, a co za tym idzie, obniżamy potencjalne ryzyko zarażenia się.

Warto sprawdzić: Wycieczka do Japonii: gdzie drogo, gdzie tanio, gdzie warto

Mimo iż sam trend ma już wielu fanów, trzeba zwrócić uwagę na pułapki, które potrafią popsuć nawet najbardziej atrakcyjne zakwaterowanie. Urlopowicze muszą liczyć się z ryzykiem kradzieży wartościowych rzeczy, dlatego trzeba „polować” na takie okazje, w których użytkownicy są godni zaufania. Uwaga! Portale home swappingowe oferują ubezpieczenie na czas wymiany, jednakże warto wszelkie wartościowe akcesoria umieścić w sejfie bądź przetransportować je do rodziny lub znajomych. Inna kwestia, która może znacząco utrudnić poszukiwania odpowiedniego lokum, jest wspólna data urlopu. Warto z dużym wyprzedzeniem podjąć decyzję, aby pula ofert wymiany domu spełniała nasze oczekiwania.

Jeśli dopiero zaczynamy przygodę z home swappingiem, warto zapoznać się ze wspomnianymi witrynami internetowymi, poczytać opinie urlopowiczów regularnie korzystających z wymiany, a nawet skontaktować się z nimi, aby rozwiać wszelkie wątpliwości.

Warto sprawdzić: Wypadek samochodowy i co dalej? Garść praktycznych porad

Dom za dom, czyli oszczędności

Opłata za zakwaterowanie to czasem więcej niż 50 proc. kosztu całego pobytu, dlatego home swapping pozwoli zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy. Przykładowo, chcąc spędzić urlop na Mazurach i oferując w zamian dom jednorodzinny w rejonie Beskidu Wyspowego lub Bieszczad, zaoszczędzimy na wynajmie domku letniskowego na tydzień dla pięciu osób około 2000 zł. Tę kwotę można przeznaczyć na atrakcje, które wcześniej przerastały nasz budżet.

Gdy już czujemy się pewni w home swappingu, warto spróbować zrealizować wymianę międzynarodową. Chcąc wybrać się na tygodniowy urlop do słonecznej Barcelony, trzeba liczyć się z wydatkiem na nocleg w okolicach 1300–3000 zł dla dwóch osób. Oferując w zamian kawalerkę w Krakowie, Warszawie lub Gdańsku, zaoszczędzimy pieniądze, które mogą być wydane w inny sposób, na wiele atrakcji, których wcześniej nie udałoby się zrealizować.

Home swapping, czyli zamiana domami to ciekawy sposób na tańsze wakacje. Sprawdzamy jak zacząć przygodę z tą zyskującą popularność formą urlopu.

Wielu Polaków stoi przed prawdziwym wyzwaniem, aby zafundować sobie urlop wypoczynkowy, unikając wielkich skupisk ludzi. Pandemia nadszarpnęła również budżet wielu gospodarstw domowych, a w czasie wakacji niemal każdy chce odpocząć i zrelaksować się, nie dbając o wydatki. Jak zatem zrealizować tani i możliwie bezpieczny wyjazd?

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał Promocyjny
5 sposobów na to, jak ubierać się z troską o środowisko
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Lifestyle
Obieg wtórny — dlaczego jest tak istotny?
Lifestyle
Dodatkowy dzień wolny za 11 listopada. Kiedy pracownik powinien go odebrać
Lifestyle
Oddawanie krwi to nie tylko dobroczynność. Sprawdzamy korzyści
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Lifestyle
Skrócili tydzień pracy do 4 dni. Zbawienne efekty