Plastik prosto z banku nie zadziała bez aktywacji

123RF

W internecie, bankomacie, przez infolinię można uruchomić wznowioną kartę debetową czy kredytową.

Pani Izabela jest klientką PKO BP. Ma kartę kredytową tego banku. Kilka tygodni temu przysłano jej nową, bo ważność poprzedniej wygasła. Kobieta chciała nią zapłacić za zakupy i przy okazji aktywować. Ale w sklepie spotkała ją niemiła niespodzianka. Transakcja została odrzucona. Na ekranie terminala wyświetlił się komunikat: nie honorować. Pani Izabela skontaktowała się z bankiem, a tam dowiedziała się, że plastik trzeba aktywować w bankomacie PKO BP. Można to zrobić bez konieczności podejmowania gotówki. Inne możliwości to zadzwonienie na numer infolinii lub skorzystanie z opcji w serwisie internetowym iPKO.

Wiele sposobów

Jak klienci innych banków mogą aktywować wznowioną kartę płatniczą? W Banku Millennium klient może to zrobić na pięć sposobów. Jednym z nich jest wykonanie dowolnej operacji w bankomacie lub płatności w sklepie czy punkcie usługowym. Stosuje się przy tym dotychczasowy kod PIN.

– Dostępna jest też aktywacja karty w systemie transakcyjnym Millenet, w aplikacji mobilnej oraz przez telefon w TeleMillennium – mówi Małgorzata Nasiłowska z biura prasowego banku.

A co z PIN

W mBanku – niezależnie od tego, czy jest to pierwsza karta, duplikat, karta wznowiona czy wydana w miejsce zastrzeżonej – by móc z niej korzystać, trzeba ją wcześniej aktywować i określić numer PIN.

– Kartę można aktywować samodzielnie, logując się do serwisu transakcyjnego, następnie wybierając w menu: moje finanse, karty i wreszcie opcję: aktywuj kartę. Można też zadzwonić na mLinię – tłumaczy Marta Rutkowska z biura prasowego mBanku. Miłosz Gromski z ING Banku Śląskiego wyjaśnia, że przy wznowieniu karty płatniczej (debetowej oraz kredytowej) na kolejny okres ważności kod PIN pozostaje bez zmian. Klient aktywuje wznowioną kartę poprzez przeprowadzenie transakcji z użyciem chipa, potwierdzonej dotychczasowym PIN. Można to zrobić zarówno w bankomacie, jak i podczas zakupów.

Klient Credit Agricole aktywuje kartę poprzez dokonanie transakcji stykowej z użyciem PIN. Do momentu zrealizowania takiej transakcji nie jest możliwe korzystanie z płatności zbliżeniowych.

Można też online

W BZ WBK aktywacja karty zarówno debetowej, jak i kredytowej jest możliwa w bankomacie należącym do tego banku poprzez wybranie opcji: aktywacja karty. Można to również zrobić przy okazji pierwszej transakcji w bankomacie lub w terminalu. Wtedy konieczne będzie podanie PIN. Istnieje jeszcze opcja skorzystania z infolinii.

– Klienci mający aktywny dostęp do bankowości elektronicznej BZWBK24 Internet (token lub smsKod) mogą dokonać aktywacji online. W tym celu należy po zalogowaniu się do usługi wybrać zakładkę: karty – Karty do konta lub Karty kredytowe. Następnie trzeba kliknąć opcję: aktywuj – mówi Ewa Krawczyk z biura prasowego banku.

W PKO BP wznawianą kartę debetową można aktywować poprzez wykonanie operacji z wykorzystaniem PIN w bankomacie (sprawdzenie salda lub wypłata gotówki) lub poprzez zapłacenie kartą w sklepie. W przypadku karty kredytowej są trzy opcje: bankomat PKO BP, infolinia lub serwis internetowy iPKO.

– Od niedawna klienci PKO mają też możliwość aktywacji karty kredytowej w sklepie podczas pierwszej płatności potwierdzonej PIN – zapewnia Joanna Fatek z biura prasowego banku.

Pani Izabela swoją kartę aktywowała w bankomacie.

Mogą Ci się również spodobać

Ranking: najlepsze lokaty roczne [lipiec 2018]

Tylko dwa banki płacą powyżej 2,5 proc. w skali roku. Odkładając oszczędności na dwanaście ...

Lokaty już nie przynoszą strat

Spadek inflacji przywrócił realny zysk z depozytów, ale trudno liczyć na dalszą poprawę. Inflacja ...

Coraz trudniej o darmową kartę do konta

Banków, które bezwarunkowo nie pobierają opłat za obsługę kart wydawanych do rachunków oszczędnościowo- rozliczeniowych, ...