Obcokrajowiec po konto musi pofatygować się do banku

Nie ze wszystkich kanałów mogą korzystać cudzoziemcy, którzy chcą założyć rachunek w polskim banku. W ich przypadku konieczna jest wizyta w oddziale, chyba że są rezydentami w naszym kraju.

Publikacja: 21.01.2020 21:41

Obcokrajowiec po konto musi pofatygować się do banku

Foto: Fotorzepa, Dariusz Gorajski

Według danych przedstawionych przez Narodowy Bank Polski, w Polsce tylko Ukraińców pracuje około 1,2 mln, z czego 330 tys. posiada zezwolenia na pracę, a pozostali pracują na podstawie oświadczeń.

Ukraińcy, ale też inni obcokrajowcy, którzy chcą założyć w naszym kraju rachunek, muszą w tym celu stawić się w oddziale.

Cudzoziemiec w ING i BNP Paribas

– Proces otwarcia konta przez internet jest dostępny dla obywateli polskich i aktualnie nie planujemy udostępnienia procesu zdalnego dla obywateli innych krajów – mówi Ewa Szerszeń, z ING Banku Śląskiego.

Warto sprawdzić: Ukrainiec w polskim banku czuje się jak w domu

Karolina Kozakiewicz BNP Paribas przyznaje, że obcokrajowiec, chcący założyć konto w BNP Paribas, jest zobowiązany do wizyty w oddziale. Także Justyna Giżewska, ekspert w wydziale rachunków bieżących w Banku Millennium opowiada, że obecnie ten bank nie oferuje obcokrajowcom możliwości otwarcia konta w pełni zdalnie.

– Mogą oni złożyć wniosek internetowy i skorzystać z ewentualnych promocji, ale podpisanie umowy wymaga wizyty w dowolnym, wybranym przez klienta oddziale – tłumaczy Justyna Giżewska.

O ile Polakowi do założenia rachunku potrzebny jest dowód osobisty, o tyle wobec cudzoziemca wymagania są wyższe.

Santander i Credit Agricole

– Procedura zakładania kont dla obcokrajowców różni się ograniczoną liczbą kanałów, w których ta grupa klientów może założyć rachunek, oraz liczbą wymaganych dokumentów – przyznaje Ewa Krawczyk z Santander Bank Polska. Dodaje, że przy kontach dla cudzoziemców wymagany jest oprócz dowodu osobistego (państwa unijnego) lub paszportu zagranicznego drugi dokument np. karta pobytu.

Warto sprawdzić: Bankomaty przyjazne dla sąsiadów z Ukrainy

Barbara Surma, manedżer ds. zarządzania segmentami z Ceredit Agricole, mówi, że obcokrajowiec może podpisać umowę o prowadzenie konta w placówce, a także poza nią w procesie sprzedaży zewnętrznej (na organizowanych przez bank spotkaniach, prowadzonych przez pracowników placówek).

– Na chwilę obecną konto w procesie zdalnym może otworzyć obywatel RP posługujący się polskim dowodem osobistym (np. w aplikacji CA24 Otwórz Konto lub inicjując proces w naszym contact center i podpisując dokumenty dostarczone przez kuriera) – tłumaczy Barbara Surma. Przyznaje, że bank obywateli innych krajów niż Polska prosi o okazanie dwóch typów dokumentów: dokumentu tożsamości (paszportu) oraz dodatkowo dokumentu potwierdzającego legalny pobyt w Polsce (wybrany z szerokiej listy dokumentów, dostępnej w banku u doradców, obejmującej np. umowę o pracę lub umowę wynajmu mieszkania).

PKO BP i Pekao SA

W PKO BP obcokrajowiec może założyć konto w dowolnej placówce na identycznych zasadach jak obywatel Polski. – Musi okazać dokument tożsamości – w przypadku nierezydenta paszport, podać numer telefonu – najlepiej numer komórkowy oraz adres korespondencyjny w Polsce – wylicza Iwona Radomska z biura prasowego PKO BP.

Warto sprawdzić: Stłuczka z winy cudzoziemca

Ale są banki, które pozwalają obcokrajowcom założyć rachunek zdalnie. Jeśli obcokrajowiec jest rezydentem w Polsce i ma swój numer PESEL, wówczas konto założy szybciej i łatwiej.

– Proces jest taki sam jak dla Polaków. Nierezydentom kont nie zakładamy – mówi Emilia Kasperczak z biura prasowego mBanku.

Podobnie jest w Pekao SA. – Jest to możliwe, o ile klient posiada dostęp do bankowości elektronicznej. W przypadku obcokrajowców możliwość zakładania konta online jest możliwa tylko dla rezydentów – informuje biuro prasowe banku. Pozostali muszą pojawić się jednak w oddziale.

Według danych przedstawionych przez Narodowy Bank Polski, w Polsce tylko Ukraińców pracuje około 1,2 mln, z czego 330 tys. posiada zezwolenia na pracę, a pozostali pracują na podstawie oświadczeń.

Ukraińcy, ale też inni obcokrajowcy, którzy chcą założyć w naszym kraju rachunek, muszą w tym celu stawić się w oddziale.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Oszczędności
Choć ceny wciąż rosną, inflacji boimy się coraz mniej
Oszczędności
Od 2016 roku lokaty przynosiły realne straty, ale to może się zmienić
Oszczędności
Polacy starają się oszczędzać, ale oni tego nie robią
Oszczędności
Coraz więcej młodych Polaków oszczędza. W co lokują pieniądze?
Oszczędności
Jak oszczędzają Niemcy. Gdzie trzymają pieniądze