Popyt na złoto rośnie, ale wciąż jest niższy niż rok temu. W trzecim kwartale tego roku światowy popyt na złote sztabki i monety bulionowe wyniósł 269 ton, co w porównaniu ze stosunkowo silnym trzecim kwartałem 2023 roku oznaczało spadek na poziomie 9 proc. Zgodnie z danymi Światowej Rady Złota (ŚRZ) w Europie Środkowej i Centralnej trzeci kwartał br. przyniósł kolejny z rzędu wzrost popytu na złote sztabki i monety, choć w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego oznacza to spadek sprzedaży o niemal 19 proc.
Czytaj więcej
Inwestycje w złoto wspomagają stabilność pieniądza i gospodarki. W niepewnych czasach ten kruszec jest bezpieczną przystanią. Na złocie rzadko się traci, bo popyt, nawet jeśli spadnie, to zawsze wraca.
Zgodnie z danymi Światowej Rady Złota podobnie jak w ubiegłym kwartale zachodni inwestorzy nadal wykazywali duże zainteresowanie złotem, ale zostało to zniwelowane przez zwiększone zainteresowanie sprzedażą, gdy cena osiągnęła rekordowe poziomy, co skutkowało znacznie niższym poziomem popytu netto. Inwestycje w sztabki i monety, choć zasadniczo stabilne w ujęciu kwartalnym, były znacznie słabsze w porównaniu z III kwartałem roku 2023. Spadek sprzedaży w Chinach, Turcji i Europie był głównym czynnikiem przyczyniającym się do spowolnienia r/r, niwelując wyższy popyt na złoto w Indiach i na kilku mniejszych rynkach w Azji.
Inwestorzy wymieniają kryptowaluty na złoto
Globalny popyt na złote sztabki i monety bulionowe w sumie za trzy pierwsze kwartały 2024 r. wyniósł 859 ton i był zbliżony do poziomów z tego samego okresu w ostatnich czterech latach. Osiągnął jednak rekord pod względem wartości, która wyniosła aż 63 mld dol. W trzecim kwartale br. średnia cena złota notowana przez LBMA pobiła kolejny rekord i na poziomie 2474 dol. za uncję wzrosła r/r o 28 proc. Popyt na złote sztabki i monety bulionowe wyniósł w tym czasie 269 ton, co w porównaniu ze stosunkowo silnym trzecim kwartałem 2023 roku oznaczało spadek na poziomie 9 proc. Ograniczone zakupy złota w Chinach, Turcji i Europie były głównymi czynnikami przyczyniającymi się do spowolnienia r/r. Największy spadek odnotowały w tym czasie Niemcy, gdzie popyt na fizyczne złoto inwestycyjne zmniejszył się r/r o 70 proc.
Czytaj więcej
Zakupy NBP pozwoliły Polsce awansować o 10 miejsc w światowym rankingu rezerw złota banków centralnych. Ale te zakupy się opłaciły: w ciągu ostatnich ośmiu lat NBP zyskał dzięki inwestycjom w ten kruszec niemal 30 mld zł.