W Europie Środkowej i Centralnej wciąż niższy popyt na złoto

Wprawdzie w Europie Środkowej i Centralnej trzeci kwartał br. przyniósł kolejny z rzędu wzrost popytu na złote sztabki i monety, ale w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego oznacza to spadek sprzedaży o niemal 19 proc.

Publikacja: 29.11.2024 14:24

W Europie Środkowej i Centralnej wciąż niższy popyt na złoto

Foto: Bloomberg

Popyt na złoto rośnie, ale wciąż jest niższy niż rok temu. W trzecim kwartale tego roku światowy popyt na złote sztabki i monety bulionowe wyniósł 269 ton, co w porównaniu ze stosunkowo silnym trzecim kwartałem 2023 roku oznaczało spadek na poziomie 9 proc. Zgodnie z danymi Światowej Rady Złota (ŚRZ) w Europie Środkowej i Centralnej trzeci kwartał br. przyniósł kolejny z rzędu wzrost popytu na złote sztabki i monety, choć w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego oznacza to spadek sprzedaży o niemal 19 proc.

Czytaj więcej

Wszyscy chcą kupować złoto. A Polska najbardziej

Zgodnie z danymi Światowej Rady Złota podobnie jak w ubiegłym kwartale zachodni inwestorzy nadal wykazywali duże zainteresowanie złotem, ale zostało to zniwelowane przez zwiększone zainteresowanie sprzedażą, gdy cena osiągnęła rekordowe poziomy, co skutkowało znacznie niższym poziomem popytu netto. Inwestycje w sztabki i monety, choć zasadniczo stabilne w ujęciu kwartalnym, były znacznie słabsze w porównaniu z III kwartałem roku 2023. Spadek sprzedaży w Chinach, Turcji i Europie był głównym czynnikiem przyczyniającym się do spowolnienia r/r, niwelując wyższy popyt na złoto w Indiach i na kilku mniejszych rynkach w Azji.

Inwestorzy wymieniają kryptowaluty na złoto

Globalny popyt na złote sztabki i monety bulionowe w sumie za trzy pierwsze kwartały 2024 r. wyniósł 859 ton i był zbliżony do poziomów z tego samego okresu w ostatnich czterech latach. Osiągnął jednak rekord pod względem wartości, która wyniosła aż 63 mld dol. W trzecim kwartale br. średnia cena złota notowana przez LBMA pobiła kolejny rekord i na poziomie 2474 dol. za uncję wzrosła r/r o 28 proc. Popyt na złote sztabki i monety bulionowe wyniósł w tym czasie 269 ton, co w porównaniu ze stosunkowo silnym trzecim kwartałem 2023 roku oznaczało spadek na poziomie 9 proc. Ograniczone zakupy złota w Chinach, Turcji i Europie były głównymi czynnikami przyczyniającymi się do spowolnienia r/r. Największy spadek odnotowały w tym czasie Niemcy, gdzie popyt na fizyczne złoto inwestycyjne zmniejszył się r/r o 70 proc.

Czytaj więcej

Polski bank centralny w czołówce zakupów złota na świecie

– W naszej części Europy sprzedaż złota inwestycyjnego w III kwartale tego roku była niższa o 19 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego. Choć trzeba przyznać, że popyt na ten kruszec był wyższy niż w II kwartale tego roku. Nasza spółka w tym roku w sumie sprzedała już ponad 2 tony złota w porównaniu do 1945 kg z analogicznym okresem roku ubiegłego, co oznacza wzrost o 6,4 proc. Szacujemy, że w kolejnych miesiącach tego roku wojny w Ukrainie oraz na Bliskim Wschodzie nadal będą wpływać na wzrost sprzedaży złota inwestycyjnego w Polsce. Nadal największym powodzeniem wśród Polaków cieszą się produkty z tego kruszcu o małej gramaturze np. sztabki 1-uncjowe lub monety bulionowe. Takie wyroby łatwo potem sprzedać na całym świecie lub wymienić na inne towary, a monety są oficjalnym środkiem płatniczym – komentuje Adam Stroniawski, dyrektor zarządzający ds. sprzedaży w Mennicy Skarbowej. Popularne na całym świecie złote monety to zwłaszcza Krugerrand, Wiedeńscy Filharmonicy czy Kanadyjski Liść Klonowy.

Złoto przyciąga również uwagę inwestorów, którzy dotychczas lokowali swoje środki w kryptowaluty. Mennica Skarbowa odnotowała znaczący wzrost zainteresowania kruszcem wśród osób, które wcześniej preferowały inwestycje tylko w cyfrowe aktywa.

Czytaj więcej

Złoto z kolejnym rekordem. Czy dalej będzie drożeć?

– Część z tych inwestorów, którzy zamierzają zdywersyfikować swój portfel inwestycyjny coraz częściej decyduje się na przeniesienie swojego kapitału do bardziej tradycyjnych i stabilnych form inwestycji, jakimi są właśnie metale szlachetne. W pierwszym miesiącu po uruchomieniu nowej usługi w naszej stacjonarnej sieci sprzedaży zanotowaliśmy już kilkaset transakcji wymiany kryptowalut na złoto o wartości kilkuset, ale także paru milionów złotych. Dzięki wprowadzonej w naszej stacjonarnej sieci sprzedaży nowoczesnej technologii taki proces trwa kilka minut. Nie ukrywam, że w najbliższym czasie chcemy także rozpocząć sprzedaż złota za kryptowaluty także online – dodaje Adam Stroniawski Adam Stroniawski z Mennicy Skarbowej.

Rekordowe zakupy złota przez NBP

Jak wynika z danych Światowej Rady Złota, od początku roku banki centralne skupiły już 694 tony produktów ze złota, poniżej rekordu z 2023 r., ale zgodnie z tym samym okresem w roku ubiegłym. Jednak jak wynika z raportu Rady, w III kwartale popyt na złoto ze strony banków centralnych wyniósł 186,2 tony, co stanowi aż 49-proc. spadek w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, kiedy zakupy osiągnęły poziom niemal 364 ton. Narodowy Bank Polski stał się – według ŚRZ – największym nabywcą złota w trzecim kwartale, kupując 42 tony kruszcu. Z kalkulacji firmy Tavex wynika, że obecne rezerwy złota NBP wynoszą 427 ton, stanowiąc 17,73 proc. udziału w całości aktywów rezerwowych. Tym samym brakuje niecałych 3 proc. do zrealizowania dawno zapowiedzianego planu.

Warto jednak wiedzieć, że procentowy spadek w przypadku zakupu złota przez banki centralne, choć wygląda spektakularnie, pojawia się z uwagi na relatywnie wysoki punkt odniesienia, czyli rekordowych ostatnich dwóch lat. Ponadto, jak wskazuje Światowa Rada Złota – na podstawie oświadczeń niektórych banków centralnych – powodem spowolnienia był również gwałtowny wzrost cen złota od marca br.

Czytaj więcej

Złoto i srebro rywalizują w ochronie przed inflacją

– Pomimo procentowych spadków i spowolnienia widać już gołym okiem, że gdy dołożymy jeszcze IV kwartał, ten rok i tak będzie bardzo udany na tle historycznej średniej i wciąż można mówić o sporym zainteresowaniu kruszcem ze strony banków centralnych, wśród których zakupowy prym wiódł w III kwartale nie kto inny, jak Narodowy Bank Polski – wskazuje Tomasz Gessner, główny analityk firmy Tavex.

Jednak, mimo imponujących wyników, do światowej czołówki jeszcze daleka droga. Dla porównania, Stany Zjednoczone, Niemcy i Włochy posiadają odpowiednio 8,133.46 tony, 3,351.53 tony i 2,451.84 tony złota w swoich rezerwach.

Jeszcze w tym roku 2800 dolarów za uncję złota?

Analizując cztery ostatnie kwartały zakupy netto w wysokości 909 ton złota pozostają znacznie powyżej średnich poziomów w dłuższym okresie. Warto zaznaczyć, że całkowita sprzedaż złota (obejmująca sztabki, monety, wyroby jubilerskie, produkty przemysłowe, a także ETF-y) w Q3 2024 wzrosła o 5 proc. r/r do rekordowych 1313 ton. Natomiast wydobycie w kopalniach zwiększyło się o 6 proc., notując kolejny kwartalny rekord. Natomiast wolumeny złota z rynku wtórnego, poddanego recyklingowi, wzrosły o 11 proc. r/r. 

W piątek cena złota lekko przekraczała 2662 dolary za uncję. Przedstawiciele Mennicy Skarbowej przewidują dalszy wzrost ceny złota. – Prognozujemy, że istnieje szansa na przekroczenie bariery ceny 2800 dol. za uncję złota do końca tego roku. Wpływ na taki scenariusz mają konflikty zbrojne, w tym oczywiście wojna na Ukrainie, ale tym bardziej eskalujący konflikt na Bliskim Wschodzie. Jedną z kluczowych zalet złota jest jego trwałość i płynność. Złoto można stosunkowo łatwo wymienić w nagłych sytuacjach na towary, a w niektórych przypadkach nawet używać jako środka płatniczego. Przykładem są złote monety, które w wielu krajach są uznawane za prawny środek płatniczy, a ich wartość jest oparta na zawartości kruszcu. Dzięki temu inwestycja w złote monety daje nie tylko zabezpieczenie kapitału, ale także możliwość bezproblemowego ich wykorzystania w przyszłości – komentuje Adam Stroniawski z Mennicy Skarbowej.

Czytaj więcej

Polacy coraz chętniej kupują złoto. Kiedy 10 tysięcy złotych za uncję?

Również Paweł Majtkowski, analityk platformy eToro, przewiduje wzrost cen kruszcu. – Cena złota przekroczyła ponownie poziom 2600 dolarów za uncję, co pokazuje siłę tego surowca jako bezpiecznej przystani w czasach globalnych napięć i niepewności gospodarczej. W 2025 roku złoto może osiągnąć historyczny poziom 3000 dolarów za uncję, napędzane obniżkami stóp procentowych i rosnącym popytem ze strony banków centralnych. Jednak na drodze do nowych szczytów stoją istotne ryzyka, takie jak spowolnienie obniżek stóp, umacniający się dolar oraz decyzje handlowe i geopolityczne, które mogą wpłynąć na kierunek cen tego kruszcu – podkreśla.

– Ceny złota stały się coraz bardziej zmienne, co doprowadziło do korekty o 253 dol. po osiągnięciu rekordowego poziomu 2658 dol. za uncję 31 października. W nadchodzących tygodniach możemy spodziewać się, że inwestorzy przed końcem roku będą wykorzystywać wzrosty do redukcji swoich długich pozycji. Utrzymujemy prognozę, że w 2025 roku złoto może osiągnąć poziom 3000 dol. – przewiduje Ole Hansen, dyrektor ds. strategii rynku surowców Saxo Banku.

– Patrząc na obecną sytuację, kluczowe pytanie brzmi, czy możemy być świadkami ósmego z rzędu wzrostu w ostatnim miesiącu tego roku? Po ostatniej korekcie, szanse na powtórzenie tego scenariusza wzrosły, ponieważ inwestorzy i traderzy nie muszą już płacić rekordowej ceny, aby uzyskać ekspozycję na złoto. Największym wyzwaniem pozostaje jednak już obecny silny wzrost ceny złota o 28,3 proc. w tym roku, co zbliża je do wzrostów o 29,6 proc. w 2010 roku i 31 proc. w 2007 roku – dodaje.

Zalety złota widzą inwestorzy i ciułacze. Z analiz firmy Tavex wynika, że ujęciu pięcio- czy dziesięcioletnim zyskało ono odpowiednio około 75 proc. i 120 proc. w dolarach amerykańskich oraz 85 proc. i 165 proc. w złotówkach. W 2023 roku 13 proc. polskich inwestorów ulokowało swoje środki w złocie, a aż 35 proc. traktuje je jako długoterminową ochronę przed inflacją i ryzykiem kursowym.

Popyt na złoto rośnie, ale wciąż jest niższy niż rok temu. W trzecim kwartale tego roku światowy popyt na złote sztabki i monety bulionowe wyniósł 269 ton, co w porównaniu ze stosunkowo silnym trzecim kwartałem 2023 roku oznaczało spadek na poziomie 9 proc. Zgodnie z danymi Światowej Rady Złota (ŚRZ) w Europie Środkowej i Centralnej trzeci kwartał br. przyniósł kolejny z rzędu wzrost popytu na złote sztabki i monety, choć w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego oznacza to spadek sprzedaży o niemal 19 proc.

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał Promocyjny
Jak zacząć oszczędzanie w złocie
Oszczędności
Choć ceny wciąż rosną, inflacji boimy się coraz mniej
Oszczędności
Od 2016 roku lokaty przynosiły realne straty, ale to może się zmienić
Oszczędności
Polacy starają się oszczędzać, ale oni tego nie robią
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Oszczędności
Coraz więcej młodych Polaków oszczędza. W co lokują pieniądze?
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska