Jak bank zmienia konto dla młodych w „dorosły” rachunek

Adobe Stock

Nie każdy bank po przekroczeniu wieku automatycznie przekształca konto dla młodych w „dorosły” rachunek. I nie każdy z automatu przenosi produkty, które posiadał wcześniej klient.

– Nie przenosimy kredytów odnawialnych automatycznie, klient musi o to sam zawnioskować – mówi Kinga Wojciechowska-Rulka, z biura prasowego mBanku.

Warto sprawdzić: Konto dla dziecka. Prześwietlamy ofertę banków

Automatyczna konwersja rachunku

  • PKO BP

Pani Katarzyna ma 26 lat. Od kilku jest klientką PKO BP. Miała w nim „Konto dla Młodych”. Po ukończeniu 26 roku życia bank zamienił dla dorosłych – Konto za zero”, a przy okazji otworzył debet – na tysiąc złotych.

– Przy zamianie konta bank otworzył mi ten kredyt odnawialny bez mojej wiedzy i zgody. Teraz żeby go zamknąć trzeba specjalnie jechać do oddziału? Jestem poirytowana – opowiada nam pani Katarzyna.

Kontaktowała się w tej sprawie z bankiem. W odpowiedzi usłyszała, że „jeśli rachunek dla młodych był uruchomiony z możliwością korzystania z debetu, to uruchamia się on automatycznie na podstawie systematycznych wpływów”.

Bankowcy poinformowali klientkę, że sama może zrezygnować z debetu w bankowości elektronicznej.

Jak mówi Małgorzata Witkowska, z biura prasowego PKO BP „ Konto dla Młodych” przekształca się automatycznie w następnym dniu roboczym po dacie 26. urodzin.

– Klient w każdym momencie może przekształcić swoje konto na dowolne z aktualnej oferty banku. Dwa miesiące przed urodzinami młody posiadacz rachunku otrzymuje informację od nas o jego przekształceniu. Nie wybieramy konta, na jakie zostanie przekształcony rachunek – jest ono określone w umowie o otwarcie Konta dla Młodych lub komunikacie udostępnionym na stronie internetowej banku – mówi Witkowska.

Zapewnia, że bank nie przyznaje automatycznie debetu. Limit odnawialny jest dostępny zarówno w „Koncie dla Młodych, jak również na koncie przekształconym.

– Różnicą jest jego wysokość. Przy „Koncie dla Młodych” wynosi – 500 zł, w koncie dla dorosłych jest ustalony na podstawie systematycznych wpływów, jednak nie jest on wyższy niż 1000 zł – mówi Małgorzata Witkowska.

Nie odnosi się do pytania, czy bank sam automatycznie mógł przyznać klientce debet w momencie przekształcania konta.

– Aby wyjaśnić temat debetu musimy odnieść się do konkretnej sytuacji. Potrzebujemy zgody naszego klienta na ujawnienie tajemnicy bankowej – informuje jedynie przedstawicielka PKO BP.

Warto sprawdzić: Banki, które robią problemy, gdy dziecko zgubi kartę płatniczą

Przypominają o dorosłości i zmianie konta

Kiedy inne banki przekształcają swoje konta dla młodych klientów, czy automatycznie na „dorosły” rachunek przenoszą debety? Jak to wygląda?

  • Pekao SA

Pekao SA dla młodych do ukończenia 26 roku życia oferuje „Konto Przekorzystne”, które po przekroczeniu tej granicy wiekowej automatycznie stają się kontami „dorosłymi”.

– Dzieje się tak od następnego miesiąca po ukończeniu 26 lat.  Przyznanie limitu kredytowego nie jest automatyczne. O produkt kredytowy, taki jak debet w koncie, klient może zawnioskować odrębnie i wówczas bank dokona oceny zdolności kredytowej – mówi Paweł Jurek, rzecznik Pekao SA.

Dodaje, że wraz z konwersją rachunku, dokonywana jest konwersja pożyczki. – W skonwertowanym rachunku udziela się pożyczki zawsze w takiej samej wysokości, jaką klient posiadał. Nie wymaga to ponownej oceny zdolności kredytowej, ale zawierana jest nowa umowa pożyczki z odpowiednimi zapisami dotyczącymi konwersji – podkreśla Paweł Jurek.

  • Santander

W Santander Bank Polska mamy jedno konto – Konto Jakie Chcę i nie ma konieczności przekształcania je w „dorosłe konto”. Ale bank rozróżnia klienta po wieku i dla tych młodszych do 26 roku życia, stosuje inne opłaty.

– Jednak konto jest to samo i z chwilą ukończenia 26 lat, zmienia się klientowi TOiP. Warunek zwolnienia z opłaty za prowadzenie konta sprawdzamy w miesiącu urodzin. Natomiast, jeżeli klient nie spełni warunków zwolnienia, to opłatę pobierzemy w kolejnym miesiącu kalendarzowym  po miesiącu urodzin – mówi Natalia Czaplicka, odpowiedzialna za ofertę dla młodych w Santander Bank Polska.

Dodaje, że jeśli chodzi o przyznanie debetu na koncie to wymagany jest wniosek klienta – o kredyt w rachunku płatniczym. Jeśli klient przed ukończeniem 26 roku życia miał limit kredytowy, to on jest automatycznie przenoszony.

– Przed zmianą konta klienci otrzymują od nas przypomnienie o zmianie – w bankowości internetowej i jeśli nie korzystają z bankowości elektronicznej – list tradycyjny – informuje Santander Bank Polska.

Warto sprawdzić: Co zrobić, żeby 7-letni syn nie okradł nas nieświadomie

  • Credit Agricole

Credit Agricole osobom w wieku 18-27 lat oferuje dla Konto dla Ciebie MOVE! Po skończeniu 27 lat rachunek automatycznie przekształca się w „dorosły”.

– Na trzy miesiące przed przekształceniem wysyłamy do klienta informację o planowanej zmianie, o zasadach korzystania z nowego konta, a także usługach. Klient może zadecydować o przejściu na inny pakiet konta, może to zrobić w naszym serwisie CA24 eBank – mówi Paulina Kałuża-Lelakowska, Senior Product Manager w Credit Agricole.

Bank indywidualną linię kredytową (ILK) oferuje tylko pełnoletnim klientom. – Jest to osobny produkt, który – w trosce o bezpieczeństwo finansowe klienta – wymaga zbadania zdolności kredytowej klienta i podpisania umowy. Jeśli posiadacz Konta dla Ciebie MOVE! korzystał z ILK, to zmiana pakietu konta nie wpływa na korzystanie z ILK. Jeśli nie posiadał, to nie uruchamiamy jej automatycznie ze zmianą pakietu -opowiada Paulina Kałuża-Lelakowska.

Dzieci debetu nie mają

  • mBank

Nie każdy bank z automatu przenosi produkty z konta młodych, na dorosłe. mBank ma aktualnie w ofercie konto dla młodych (eKonto możliwości).

Jest dostępne dla osób w wieku 13-24 lata – W momencie, gdy klient rozpoczyna 25 rok życia przekształca się ono automatycznie w eKonto osobiste (informujemy o tym klienta w komunikacji bezpośredniej). eKonto możliwości przekształca się na jedyny dostępny aktualnie dla klienta dojrzałego rachunek, czyli eKonto osobiste – mówi Kinga Wojciechowska-Rulka, z mBanku.

Dodaje, że jeżeli klient chciałby mieć dodatkowe środki, musi zawnioskować o kredyt odnawialny, jest to inicjatywa i wniosek klienta.

  • ING Bank Śląski

W ofercie ING Banku Śląskiego rachunkiem dedykowanym dla klientów młodych, poniżej 26 roku życia konto Mobi. – Nie jest automatycznie konwertowane na inne konto z oferty – niezależnie od wieku. Jednak klienci po ukończeniu 26 lat nie mogą tego konta założyć – mówi Mirella Gmur-Dzieduszycka, z biura prasowego banku.

Podkreśla, że ING Bank Śląski nie przyznajemy automatycznie limitu zadłużenia w koncie, w związku ze zmianą rodzaju konta.

– W przypadku regularnych wpływów na konto, bank może skierować do klienta ofertę marketingową limitu, ale jego udzielenie zawsze następuje na wniosek klienta, konieczne jest również zawarcie umowy kredytowej między klientem a bankiem – dodaje Mirella Gmur- Dzieduszycka.

Warto sprawdzić: Oszukańcze SMS-y. Uważajmy w co klikamy, mogą oczyścić konto

  • BNP Paribas

BNP Paribas nie ma specjalnych kont dla młodych, ale pełnoletnich osób. W jego ofercie jest Konto Samodzielniaka – tylko dla osób do 18 roku życia.

– Ono „przekształca się automatycznie” w konta dla dorosłych w 217 miesięcznicę urodzin (tj. miesiąc po ukończeniu 18 lat) – informuje biuro prasowego banku.

Miesiąc przed pełnoletnością klient ma wybór na jakie konto chce przekształcić swój rachunek. Jeśli w tym czasie nie podejmie takiej decyzji, wówczas następuje automatyczne przekształcenie na Konto Otwarte na Ciebie.

– Klientom poniżej 18 roku życia nie oferujemy debetu, nie ma więc funkcji automatycznego przenoszenia limitów na dorosłe konto, a kredyt w rachunku płatniczym dla dorosłych jest przyznawany o oparciu o odrębną procedurę i wymaga zawarcia stosownej umowy – podkreśla biuro prasowe.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Gdzie szukać najlepszych lokat na 1, 3, 6, 12 i 24 miesiące

Aktualny ranking najlepszych lokat bankowych obowiązuje od 17 do 23 lutego 2020 roku. Maksymalne oprocentowanie ...

Karta debetowa nie doszła, a bank i tak nalicza opłaty

Nawet kilka tygodni klienci czekają na kartę debetową do nowo założonego konta. Mimo że ...

Gdzie szukać najlepszych lokat na 1, 3, 6, 12 i 24 msc.

Co tydzień tworzymy ranking najwyżej oprocentowanych lokat terminowych zakładanych na okres od jednego miesiąca ...