Ranking lokat półrocznych. Roszady w oprocentowaniu

Początek roku skłonił wybrane banki do zmian w ofercie depozytowej. Jedne poszły w stronę podwyżek, inne cięły oprocentowanie. Skutki są jednak mało optymistyczne – średnie zyski z lokat zakładanych na 6 miesięcy są coraz niższe.

Publikacja: 21.01.2020 17:28

Ranking lokat półrocznych. Roszady w oprocentowaniu

Foto: Adobe Stock

Według naszych wyliczeń, których podstawą są najwyżej oprocentowane lokaty wybrane z ofert wszystkich banków, średnia stawka oferowana na depozytach półrocznych sięga zaledwie. 1,4 proc. w skali roku.

Najwięcej dziś swoim klientom może zaoferować Nest Bank. Osoby, które po raz pierwszy otwierają w tym banku ROR, mają szansę skorzystać z okazji i założyć Nest Lokatę Witaj z oprocentowaniem 4 proc. w skali roku. Warunkiem otrzymania wskazanej stawki są regularne wpływy na konto w wysokości minimum 1 tys. zł lub 6 tys. zł, w przypadku osób prowadzących własną działalność gospodarczą. Przedsiębiorcy muszą też dokonywać co miesiąc płatności do ZUS i US. Minimalna wpłata na depozyt wynosi 1 tys. zł. Maksimum ograniczono do kwoty 10 tys. zł.

Warto sprawdzić: Kolejne opłaty w bankach i noworoczne podwyżki prowizji

Na drugą pozycję zestawienia wspiął się Idea Bank z Lokatą Na Nowe Środki. Jej oprocentowanie wzrosło w ostatnim czasie z 2,2 proc. do 2,5 proc. w skali roku. Saldo nowych środków bank definiuje jako nadwyżkę ponad saldo wszystkich środków posiadanych przez klienta na rachunkach w Idea Banku, liczonych na koniec dwudziestego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc kalendarzowy, w którym nastąpiło zasilenie Lokaty Na Nowe Środki Plus. Z oferty można skorzystać tylko pod warunkiem posiadania w tym banku konta. Minimalna kwota wpłaty to 500 zł. Maksymalna inwestycja nie powinna przekraczać 1 mln zł.

Oczko niżej przesunął się Toyota Bank z Lokatą Sprint. Produkt, który założyć mogą stali klienci z kontem, daje gwarancję zysku na poziomie 2,4 proc. w skali roku. Każda osoba ma możliwość założenia do 10 lokat w kwocie od 3 tys. zł do 18 tys. zł .

Mniej niż 2 proc. na lokacie 6-miesięcznej

W tym miesiącu wyżej uplasowała się również EKOlokata Zyskowna od Banku Ochrony Środowiska. Depozyt oprocentowany jest stawką 1,85 proc. Możliwość otwarcia lokaty mają tylko posiadacze rachunku w BOŚ i osoby aktywnie korzystanie z karty debetowej. Minimalna kwota wpłaty wynosi 1 tys. zł. Górny próg środków, to 200 tys. zł.

Z 2 proc. do 1,8 proc. w skali roku spadło oprocentowanie Lokaty na Nowe Środki w Getin Banku. Saldo nowych środków bank określa jako nadwyżkę ponad saldo środków złotowych według stanu na dzień 16 stycznia 2019 r. Każdy klient ma możliwość założenia trzech lokat na kwotę od 500 do 300 tys. zł każda. Promocja trwa do 20 lutego br.

1,8 proc. w skali roku daje też zarobić swoim klientom PlusBank. Wystarczy, że posiadacze konta założą lokatę terminową za pomocą usług mobilnych lub elektronicznych. Minimalna wpłata wynosi 1 tys. zł (bez innych ograniczeń).

Nowe środki, lepiej niż pozostałe lokaty, wycenia też Bank Millennium. Na Lokacie Horyzont Zysku oferuje oprocentowanie na poziomie 1,6 proc. w skali roku. Wskazaną stawkę otrzymają właściciele kont, którzy na depozyt wpłacają minimalnie 1 tys. zł. Maksymalne saldo może wynieść 100 tys. zł. Dniem bazowym dla wyliczenia nowych środków jest 17 października 2018 r.

Po tyle samo – 1,5 proc. w skali roku – na lokatach na nowe środki płacą Credit Agricole i mBank. Na depozycie w Credit Agricole ulokować można do 100 tys. zł (stan środków zgromadzonych na koncie klienta w dniu 30 listopada 2019 r.), w mBanku natomiast wystarczy wpłacić minimum 1 tys. zł.

Warto sprawdzić: Kredyty najtańsze w historii, tracą na tym oszczędzający

Mniej za nowe środki otrzymają w styczniu klienci PKO BP. Bank zredukował oprocentowanie lokat oferowanych w bankowości mobilnej i elektronicznej z 1,6 proc. do 1,3 proc. w skali roku. Wystarczy wpłata 1 tys. zł. Maksymalne saldo wyznaczane przez bank, to nadwyżka środków, które były na kontach klienta w dniu 18 stycznia 2020 r.

Na 1,15 proc. do 1,2 proc. w skali roku mogą zaś liczyć oszczędzający, którzy wybiorą ofertę Banku Pocztowego , Santander Consummer Banku czy BGŻOptima.

Materiał Promocyjny
Jak zacząć oszczędzanie w złocie
Oszczędności
Choć ceny wciąż rosną, inflacji boimy się coraz mniej
Oszczędności
Od 2016 roku lokaty przynosiły realne straty, ale to może się zmienić
Oszczędności
Polacy starają się oszczędzać, ale oni tego nie robią
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Oszczędności
Coraz więcej młodych Polaków oszczędza. W co lokują pieniądze?
Oszczędności
Jak oszczędzają Niemcy. Gdzie trzymają pieniądze