Do czego wystarczy odcisk palca w aplikacjach bankowych

Wciąż w niewielu bankach można mobilnie zatwierdzać przelewy – za pomocą odcisku palca.

Publikacja: 22.02.2020 14:09

Do czego wystarczy odcisk palca w aplikacjach bankowych

Foto: Shutterstock

Nie wszystkie banki umożliwiają zatwierdzanie przelewów w aplikacjach mobilnych za pomocą biometrii. Dodatkowo okazuje się, że kwoty zatwierdzonych w ten sposób transakcji nie mogą być zbyt wysokie.

– Obecnie ze względu na regulacje PSD2 kwota możliwa do potwierdzenia biometrią to 120 zł – przyznaje Anna Markowska z biura komunikacji korporacyjnej Pekao SA.

Warto sprawdzić: Bankowe nowości i udogodnienia dla mobilnych użytkowników

Limity zatwierdzanych transakcji

Ten bank jako pierwszy w Polsce w czwartym kwartale 2017 r. udostępnił swoim klientom przelewy autoryzowane biometrycznie. Wówczas kwota tak zatwierdzonych transakcji nie mogła przekroczyć 200 zł. Od kilku miesięcy jest niższa o 80 zł.

– Biometryczne potwierdzenie przelewów jest możliwe, gdy w aplikacji włączymy logowanie odciskiem palca (Android) lub Face Id (iOS) – tłumaczy Anna Markowska.

Dodaje, że ta usługa cieszy się dużym powodzeniem wśród klientów. W Pekao SA także mikroprzedsiębiorcy mogą potwierdzać przelewy biometrią w taki sam sposób jak klienci indywidualni.

Pekao SA nie jest jedynym bankiem, w którego aplikacji mobilnej przelewy mobilne można autoryzować odciskiem palca. Podobną usługę od listopada 2018 r. ma też Alior Bank.

– Tego typu transakcje ze względu na wygodę cieszą się coraz większą popularnością. Oczywiście, można się logować biometrycznie, a później tak samo zatwierdzać przelewy – mówi Klaudia Klimkowska, ekspert ds. PR w Aliorze.

Czy dowolne kwoty przelewu można zatwierdzać w nim odciskiem palca? Okazuje się, że nie.

– Istnieje takie ograniczenie, ale wolałabym nie ujawniać szczegółowych informacji – informuje jedynie Klaudia Klimkowska.

Warto sprawdzić: Remedium na problemy posiadaczy kilku kont bankowych

W niektórych bankach bez biometrii

Przelewami w bankowości mobilnej, które będą zatwierdzane biometrycznie, interesują się klienci różnych banków.

– Kiedy zlecenie przelewu potwierdzę odciskiem palca? – pytał jeden z klientów PKO BP. Bank odpowiedział mu, że teraz można się logować do IKO odciskiem palca – trzeba mieć oczywiście w telefonie czytnik biometryczny.

– Nad pozostałymi funkcjami pracujemy – zapewnili klienta bankowcy z PKO BP.

Piotr Wardziak z biura prasowego tego banku przyznał, że na razie nie ma takiej możliwości, ale PKO BP rozważa wprowadzenie takiej funkcji.

– Nie deklaruje tu żadnej daty – dodaje bankowiec.

W Santander Bank Polska od dawna można się logować odciskiem palca.

– Ze względów bezpieczeństwa, jeśli do aplikacji zalogowaliśmy się odciskiem, to przelew zatwierdzamy PIN mobile lub pełnym hasłem (poza np. przelewami pomiędzy własnymi rachunkami). Jeśli zalogowaliśmy się PIN mobile, już nie trzeba potwierdzać dodatkowo żadnej operacji – mówi Ewa Krawczyk z biura prasowego. Dodaje, że zatwierdzić przelewu biometrycznie jeszcze nie można.

Warto sprawdzić: ROR i konto firmowe w jednej aplikacji tu nie działa

W Credit Agricole autoryzacja płatności z użyciem odcisku palca lub Face Id nie jest dostępna w aplikacji mobilnej banku. – Udostępniamy natomiast logowanie biometryczne do aplikacji CA24 Mobile poprzez odcisk palca, a użytkownikom smartfonów z rodziny iPhone X dodatkowo poprzez tzw. Face Id – mówi Michał Czurabski, menedżer zespołu rozwoju bankowości mobilnej.

Takiej opcji nie ma także w mBanku czy w ING Banku Śląskim.

– Nie udostępniamy możliwości autoryzacji transakcji odciskiem palca i w najbliższym czasie nie planujemy udostępnienia takiej funkcjonalności – mówi Magdalena Ostrowska z biura prasowego. Dodaje, że autoryzacja transakcji odbywa się poprzez autoryzację mobilną lub tradycyjnie poprzez SMS.

Nie wszystkie banki umożliwiają zatwierdzanie przelewów w aplikacjach mobilnych za pomocą biometrii. Dodatkowo okazuje się, że kwoty zatwierdzonych w ten sposób transakcji nie mogą być zbyt wysokie.

– Obecnie ze względu na regulacje PSD2 kwota możliwa do potwierdzenia biometrią to 120 zł – przyznaje Anna Markowska z biura komunikacji korporacyjnej Pekao SA.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał Promocyjny
Jak zacząć oszczędzanie w złocie
Oszczędności
Choć ceny wciąż rosną, inflacji boimy się coraz mniej
Oszczędności
Od 2016 roku lokaty przynosiły realne straty, ale to może się zmienić
Oszczędności
Polacy starają się oszczędzać, ale oni tego nie robią
Akcje Specjalne
Mapa drogowa do neutralności klimatycznej
Oszczędności
Coraz więcej młodych Polaków oszczędza. W co lokują pieniądze?
Oszczędności
Jak oszczędzają Niemcy. Gdzie trzymają pieniądze