Gotówkę nie zawsze wpłacimy przy użyciu telefonu

Choć smartfony często zastępują karty płatnicze, to nie zawsze mogą być wykorzystywane do wszystkich usług bankowych. Klienci niektórych banków nie wpłacą za ich pomocy pieniędzy we wpłatomacie na konto.

Publikacja: 05.08.2020 17:02

Gotówkę nie zawsze wpłacimy przy użyciu telefonu

Foto: Adobe Stock

Jednak bankowcy obiecują, że będzie to się zmieniać i taką opcję z wykorzystaniem Blika – będą wkrótce wprowadzać.

Warto sprawdzić: „Idiotyczne” limity techniczne bankomatów i wpłatomatów

Pan Roman to wieloletni klient Pekao SA.Na co dzień korzysta przede wszystkim z bankowości mobilnej.- Ostatnio próbowałem za pomocą bankowej aplikacji PeoPay na Iphone wpłacić gotówkę na własny rachunek we wpłatomacie na warszawskiej Pradze. Mimo wielu prób urządzenie nie reagowało na zbliżony telefon z aplikacją – opowiada czytelnik.

Wszedł więc do pobliskiego oddziału, by dowiedzieć się dlaczego ma takie problemy. – Usłyszałem, że do wpłatomatu potrzebna jest „fizyczna” karta banku, a przecież po to mam PeoPay,aby tych kart nie nosić ze sobą. Wpłaty nie wykonałem. Mogłem to zrobić w kasie za dodatkową opłatą – narzeka pan Roman.

Paweł Jurek, rzecznik prasowy Pekao SA przyznaje, że na tę chwilę klienci mogą wpłacać gotówkę we wpłatomatach z wykorzystaniem kodu Blik, ale nie dotyczy to własnych bankomatów Pekao. -Taką możliwość wkrótce udostępnimy. Obserwujemy stałe zainteresowanie tym rodzajem wpłat środków na konto – dodaje Paweł Jurek.

Jak jest w innych bankach? Czy klienci mogą wpłacać gotówkę we wpłatomatach za pomocą smartfonów?

W ING Banku Śląskim właściciele rachunków, oprócz klasycznej wpłaty z wykorzystaniem karty, mogą również skorzystać z możliwości wpłat przy pomocy kodów Blik – w bankomatach ING oraz sieci Planet Cash) dostępnych w aplikacji Moje ING. – Taka możliwość istnieje u nas już od trzech lat – mówi Mirella Gmur, z biura prasowego banku

Jak informuje Anna Pronińska, z BNP Paribas gotówkę można wpłacać również przy użyciu systemu Blik, z użyciem aplikacji GOmobile. – W porównaniu do transakcji kartowych, wolumen jest kilkukrotnie mniejszy, ale popularność usługi rośnie z miesiąca na miesiąc – mówi Anna Pronińska.

Możliwość użycia Blik została udostępniona klientom Banku BNP Paribas w maju 2019 roku. – Jednocześnie sieć urządzeń oddziałowych jest otwarta na wpłaty innych banków za pomocą Blik. Oznacza to, że jeśli bank wydawca udostępnił możliwość wykonywania depozytu Blik poza siecią oddziałów w BNP Paribas będzie mógł wpłacić pieniądze -tłumaczy przedstawicielka banku.

Warto sprawdzić: Zwrócą prowizję, gdy bankomat zepsuty

Ewa Krawczyk z Santander Bank Polska mówi, że jeżeli klient ma pobraną mobilną kartę debetową .to może dokonać wpłaty na urządzeniach, które mają zainstalowany czytnik zbliżeniowy, bo część urządzeń Santander Bank polska posiada taki czytnik). -Opcja ta dostępna jest tylko dla posiadaczy aplikacji Santander mobile zainstalowanej na Androidzie – tłumaczy Ewa Krawczyk.

Z kolei w PKO BP posiadacz aplikacji mobilnej IKO może wpłacać gotówkę we wpłatomatach PKO Banku Polskiego, korzystając z kodu Blik. – Taka możliwość została klientom udostępniona w 2016 roku. Operacja jest bezpłatna dla klientów PKO Banku Polskiego, którzy mogą wpłacać gotówkę:

– na konto własne lub – na konto dowolnego użytkownika aplikacji IKO – tłumaczy Grzegorz Culepa, z biura prasowego banku.

Dodaje, że do zrealizowania takiej transakcji, nie jest potrzebna karta płatnicza, bo zamiast wprowadzać kartę do wpłatomatu, klient wpisuje kod Blik ze swojej aplikacji IKO i ewentualnie numer telefonu odbiorcy, gdy wpłata realizowana jest dla innego użytkownika IKO). – Nasi klienci P dokonują dziennie kilka tysięcy tego typu wpłat – mówi Grzegorz Culepa.

Ale w Credit Agricole za pomocą aplikacji CA24 Mobile można wypłacać pieniądze z bankomatów – poprzez Blik. Ostatnio ten bank zwiększył limit takich wypłat do 5 tys. złotych.- W przyszłości chcielibyśmy także umożliwić klientom wpłaty poprzez Blik – mówi Michał Czurabski, manager Zespołu Rozwoju Bankowości Mobilnej w Credit Agricole.

Jednak bankowcy obiecują, że będzie to się zmieniać i taką opcję z wykorzystaniem Blika – będą wkrótce wprowadzać.

Warto sprawdzić: „Idiotyczne” limity techniczne bankomatów i wpłatomatów

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał Promocyjny
Jak zacząć oszczędzanie w złocie
Oszczędności
Choć ceny wciąż rosną, inflacji boimy się coraz mniej
Oszczędności
Od 2016 roku lokaty przynosiły realne straty, ale to może się zmienić
Oszczędności
Polacy starają się oszczędzać, ale oni tego nie robią
Materiał Promocyjny
Jakie są główne zalety systemów do zarządzania zasobami ludzkimi?
Oszczędności
Coraz więcej młodych Polaków oszczędza. W co lokują pieniądze?
Oszczędności
Jak oszczędzają Niemcy. Gdzie trzymają pieniądze