Płatność zbliżeniowa. Zmiana limitu nie wszędzie możliwa

W niektórych bankach klienci sami mogą ustawić liczbę i kwotę wydawanej dziennie gotówki podczas transakcji zbliżeniowych. Ale w niektórych nie ma takiej możliwości.

Publikacja: 04.12.2020 19:22

Płatność zbliżeniowa. Zmiana limitu nie wszędzie możliwa

Foto: Adobe Stock

Sprawdzamy w Alior, BKP BP, ING, Santander, BNP Paribas, Credit Agricole, mBanku i Pekao czy da się ustawić własny limit na płatności zbliżeniowe.

Warto sprawdzić: Specjalne naklejki na karty płatnicze to zły pomysł

– Nasi klienci mogą wyłączyć lub włączyć funkcję zbliżeniową zgłaszając taką dyspozycję poprzez serwis iPKO, na infolinii albo w oddziale. Nie można jednak zmienić kwoty transakcji zbliżeniowych – przyznaje Roman Grzyb, ekspert z PKO BP.

W tym banku można włączyć lub wyłączyć funkcję płatności zbliżeniowej na swojej karcie (nie dotyczy naklejki / gadżetu zbliżeniowego) w serwisie internetowym iPKO, w sekcji wiadomości po wybraniu opcji zgłoszenia/wniosek/karta/wyłączenie funkcji zbliżeniowe.

Trzeba podać numer karty. – W przypadku kart debetowych w formie tradycyjnej funkcja płatności zbliżeniowych zostanie uruchomiona w momencie aktywacji karty, poprzez dokonanie transakcji płatniczej z użyciem kodu PIN – tłumaczy bank.

Pan Piotr jest klientem Alior Banku. – Na karcie debetowej mam ustawioną tylko jedną płatność zbliżeniową dziennie w wysokości zaledwie 50 zł. Więcej takich transakcji przeprowadzić nią nie można. Ustawiłem tak niski, limit bo już dwukrotnie skradziono mi kartę, a raz sam zgubiłem – opowiada mężczyzna.

Jak z limitami płatności zbliżeniowej jest w innych bankach?

Da się je ustawić czy też nie?

W BNP Paribas transakcje zbliżeniowe wchodzą do limitów transakcji bezgotówkowych. Można je zmienić w Goonline.

Z kolei ING Bank Śląski w zakresie płatności kartami (w tym również płatności zbliżeniowych), zachęca klientów, aby sami ustalali dzienne limity płatności gotówkowych i bezgotówkowych, w kraju i za granicą oraz płatności kartą w internecie. – Dzienne limity płatności klienci mogą samodzielnie zmienić w systemie bankowości internetowej oraz aplikacji mobilnej Moje ING – tłumaczy Mirella Gmur, z biura prasowego banku.

Warto sprawdzić: Co Biedronka, Lidl, Kaufland zrobią, gdy zgubimy kartę płatniczą

W Santander Bank Polska nie ma określonych limitów kwotowych i ilościowych na transakcje zbliżeniowe. – Mamy natomiast wydzielone limity kwotowe i ilościowe na transakcje bezgotówkowe – mówi Ewa Krawczyk, z biura prasowego tego banku.

I tak jeśli chodzi o dzienny limit transakcji bezgotówkowych (z wyłączeniem transakcji na odległość) to  kart w złotówkach wynoszą one 50 tys. (15 transakcji), a dzienny limit transakcji na odległość (w tym transakcji internetowych) to 5 tys. zł w sumie maksymalnie 15 szt. – Nieco niższe są limity na transakcję karta mobilną i wynoszą one dzienny limit transakcji bezgotówkowych – maksymalnie 10 tys. zł, 15 sztuk – wylicza Ewa Krawczyk.

Jak zapewnia nas Przemysław Sobczuk, manager Zespołu Obsługi Kart Kredytowych w Credit Agricole klienci tego banku nie mogą zmieniać kwoty czy liczby dziennych płatności zbliżeniowych. 

– W kartach debetowych klient może ustalić  jeden limit kwotowy – suma transakcji gotówkowych i bezgotówkowych w wybranym cyklu w ciągu dnia, tygodnia czy miesiąca – mówi Przemysław Sobczuk.

Dodaje, że w przypadku kart kredytowych klienci mogą ustawić następujące limity kwotowe: suma transakcji gotówkowych i bezgotówkowych w cyklu dziennym lub miesięcznym czy jako  sumę transakcji gotówkowych w cyklu dziennym lub miesięcznym.

W mBanku klient może wyłączyć płatności zbliżeniowe na karcie.- Jednak nie ma na nie osobnych limitów. Obowiązują limity ogólne – mówi Kinga Wojciechowska-Rulka, z biura prasowego.

Warto sprawdzić: Banki, które robią problemy, gdy dziecko zgubi kartę płatniczą

Podobnie w Pekao SA. – Nie udostępniamy opcji zmiany limitów transakcji zbliżeniowych. Można wyłączyć transakcje zbliżeniowe całkowicie poprzez bankowość elektroniczną lub infolinię – mówi Paweł Jurek, rzecznik prasowy banku.

Przypomina, że Pekao SA zgodnie z dyrektywą unijną PSD-2 stosuje on limit pięciu kolejnych transakcji bez konieczności wprowadzania PIN i maksymalnie 100 zł dla pojedynczej transakcji.

Sprawdzamy w Alior, BKP BP, ING, Santander, BNP Paribas, Credit Agricole, mBanku i Pekao czy da się ustawić własny limit na płatności zbliżeniowe.

Warto sprawdzić: Specjalne naklejki na karty płatnicze to zły pomysł

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Oszczędności
Od 2016 roku lokaty przynosiły realne straty, ale to może się zmienić
Materiał Promocyjny
Budowa farm wiatrowych i fotowoltaicznych
Oszczędności
Polacy starają się oszczędzać, ale oni tego nie robią
Oszczędności
Coraz więcej młodych Polaków oszczędza. W co lokują pieniądze?
Oszczędności
Jak oszczędzają Niemcy. Gdzie trzymają pieniądze
Oszczędności
Gotówka i Biuro Rzeczy Znalezionych. Znalazca może zostać opodatkowany
Materiał Promocyjny
Razem dla Planety, czyli chemia dla zrównoważonej przyszłości