Limit wypłaty z bankomatu w popularnych bankach

Ile można wypłacić z bankomatu? Pytamy Pekao, ING, PKO, Santander i Credit Agricole jaki mają górny limit wypłaty z bankomatu.

Publikacja: 28.01.2021 17:16

Limit wypłaty z bankomatu w popularnych bankach

Foto: Adobe Stock

Klient sam może zmienić maksymalną kwotę dzienną wypłat w bankomacie, ale nie może przekroczyć – wyznaczonej jako maksimum przez bank, zależnej od rodzaju rachunku jaki posiada.

Warto sprawdzić: „Idiotyczne” limity techniczne bankomatów i wpłatomatów

– Istnieją także techniczne ograniczenia w bankomatach. Urządzenia wypłacają zawsze 30 banknotów – zatem maksymalna kwota wypłacana to 6 tys. zł przy nominale 200 zł, a minimalna 300 zł przy nominale 10zł – wylicza Ewa Krawczyk, z biura prasowego Santander Bank Polska.

Pan Robert jest klientem Pekao SA. – To bank porażka, bo ma on duże ograniczenia przy wypłacaniu gotówki w placówkach banku, niski dzienny limit wypłat w bankomacie maks. 3 tys. zł – wylicza.

Nawet kontaktował się w tej sprawie z bankiem, gdzie usłyszał, że może zweryfikować te limity w bankowości internetowej lub na infolinii. – Limity można zmienić na stronie www.pekao24.pl – przypomniał mu bank.

Zespół Komunikacji Korporacyjnej Pekao SA poinformował nas, że „maksymalny dzienny limit wypłat gotówki w bankomacie jest ustawiany przez klienta poprzez bankowość elektroniczną”.

– Najczęściej domyślnie jest on ustawiany na 3 tysiące. Wysokość maksymalnego dostępnego limitu dziennego zależy od rodzaju rachunku posiadanego przez klienta – zapewnia Pekao SA.

Warto sprawdzić: Specjalne naklejki na karty płatnicze to zły pomysł

Jednak, mimo naszej prośby bank nie podał obowiązującego przedziału górnych limitów dla różnych kont.

Limit wypłaty z bankomatu w innych bankach

Maksymalny dzienny limit wypłaty gotówki w bankomacie wynosi 10 tys. zł. Klient nie ma możliwości podniesienia maksymalnego limitu. Obecnie nie ma planów na zmiany w tym zakresie – mówi Mirella Gmur-Dzieduszycka, z biura prasowego ING Banku Śląskiego.

Małgorzata Witkowska, z biura prasowego PKO BP podaje, że limit dla wypłat kodem BLIK dla klientów korzystających z aplikacji IKO to limit domyślny – 3 tys. zł. dziennie. – Można zwiększyć do maksymalnie 20 tys. zł. dziennie – dodaje Małgorzata Witkowska.

Warto sprawdzić: Opłaty za wpłaty. I to całkiem spore

Z kolei domyślny limit dzienny dla kart debetowych wynosi od 600 do 15 tys. zł. w zależności od rodzaju posiadanej karty. W przypadku najpopularniejszych kont limit domyślny to 5 tys. zł. dziennie. Maksymalny limit dzienny , który klient może sam ustawić w zależności od rodzaju karty, to kwoty od 5 tys. do 50 tys. zł. – Limity dzienne w prosty sposób można zmienić przez wszystkie dostępne kanały zdalne oraz w oddziale – zapewnia przedstawicielka PKO BP.

Najniższe limity dotyczą kart wydawanych dla dzieci i młodzieży, a najwyższe dla kont prestiżowych. W ostatnim czasie PKO Bank Polski nie zmienił limitów wypłat w bankomatach dla swoich klientów.

W Santander Bank Polska maksymalny limit wypłat gotówkowych jest określony w regulaminie kart płatniczych. – Ilościowo to 10 transakcji, a kwotowo – w zależności od rodzaju karty – mówi Ewa Krawczyk, z biura prasowego banku.

Dodaje, że dla większości kart wynosi on maksymalnie 15 tys. zł, choć standardowo od 2 tys. do 5 tys. zł, a dla kart visa select i visa private banking – maksymalnie 30 tys. zł ( standardowo 5-10 tys. zł) Limit klient można ustawić w bankowości internetowej.

Warto sprawdzić: Zwrócą prowizję, gdy bankomat zepsuty

Bartosz Spólnik, manager Zespołu Support Product Managerów w Credit Agricole mówi, że jego bank nie ogranicza klientom wypłat gotówki w bankomacie.

Wypłatę kartą mogą jednak ograniczyć limity transakcyjne – czyli np. limit dzienny, miesięczny. Klient może te limity samodzielnie zmieniać, jeśli np. chce wypłacić większą kwotę z rachunku, a potem wrócić do ustawionego limitu – zapewnia Bartosz Spólnik.

Podkreśla, że „ustawianie limitów na rachunkach wspiera bezpieczeństwo środków klientów. Zachęcamy klientów do korzystania z tej możliwości. Limity wspierają także klientów w gospodarowaniu pieniędzmi. Jeśli klient założy sobie np. dzienny limit transakcji i nie chce wydawać więcej – dodaje przedstawiciel Credit Agricole.

Klienci tego banku mogą także wypłacać gotówkę z bankomatów przy pomocy BLIK-a , limit wynosi  5 tys. zł.

Klient sam może zmienić maksymalną kwotę dzienną wypłat w bankomacie, ale nie może przekroczyć – wyznaczonej jako maksimum przez bank, zależnej od rodzaju rachunku jaki posiada.

Warto sprawdzić: „Idiotyczne” limity techniczne bankomatów i wpłatomatów

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Oszczędności
Coraz więcej młodych Polaków oszczędza. W co lokują pieniądze?
Oszczędności
Jak oszczędzają Niemcy. Gdzie trzymają pieniądze
Oszczędności
Gotówka i Biuro Rzeczy Znalezionych. Znalazca może zostać opodatkowany
Oszczędności
Kuny wymienimy tylko w kantorze, banki już ich nie chcą
Materiał Promocyjny
SSC/GBS Leadership Program 2023
Oszczędności
Oszczędzanie bez podatku. Przegląd IKE i IKZE 2022
Oszczędności
Finansowe zdrowie teraz i w przyszłości