Na szczęście powoli kolejne banki odchodzą od tego.

– Taka możliwość została udostępniona w styczniu. Teraz można u nas zamknąć online rachunki klientów indywidualnych – poinformował nas Zespół Komunikacji Korporacyjnej Pekao SA.

Warto sprawdzić: Co się zmieniło klientom Idea Banku w Pekao. Część marudzi

Klienci tego banku rachunek mogą zamknąć samodzielnie przez kanały zdalne, jeśli posiadają dostęp do bankowości elektronicznej Pekao24 (poprzez pocztę wewnętrzną w bankowości elektronicznej Pekao24 lub czat). Mogą to też zrobić telefonicznie, dzwoniąc do oddziału banku lub na infolinię. Z rachunku mogą zrezygnować też osobiście w oddziale lub listownie, wysyłając pismo na adres banku Bank Pekao SA, ul. Grzybowska 53/57, w Warszawie.

Wypowiedzenie umowy powinno zawierać dane osobowe, numer rachunku do zamknięcia, a podpis powinien być zgodny ze wzorem podpisu złożonym w banku (dotyczy tylko wypowiedzenia wysyłanego listownie lub składanego w formie papierowej w naszym oddziale).

W wypowiedzeniu powinien znaleźć się numer telefonu posiadacza rachunku i ewentualnych współwłaścicieli, na wypadek, gdyby pojawiła się konieczność wyjaśnienia jakiejś sprawy, oraz numer rachunku, na który bank ma przelać dodatnie saldo konta po zakończeniu okresu wypowiedzenia.

– Wskazanie rachunku do przelewu nie jest obowiązkowe, ale gdyby na zamykanym koncie w dniu jego zamknięcia znajdowały się wolne środki, to wysyłamy je na wskazany przez klienta rachunek i nie byłoby potrzeby odbierania ich w gotówce w naszym oddziale – tłumaczy bank.

Niedawno, bo we wrześniu 2020, także klienci indywidualni ING Banku Śląskiego mają możliwość zamknięcia rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych w złotówkach poprzez bankowość internetową czy mobilną.

Warto sprawdzić: Limit wypłaty z bankomatu w popularnych bankach

W mBanku od 2014 roku klient może złożyć wniosek o wypowiedzenie umowy rachunku w serwisie transakcyjnym. Także Santander Bank Polska oferuje zamykanie konta online czy za pośrednictwem doradcy online.

Jak informuje biuro prasowe Alior Banku, u nich klient ma możliwość zamknięcia rachunku poprzez bankowość internetową Alior Online oraz bankowość mobilną Alior Mobile.

W BNP Paribas w bankowości detalicznej proces zamykania rachunku może się odbyć w oddziale banku oraz poprzez call center.

– Każdorazowo bank sprawdza powód zamknięcia. Na podstawie zebranych informacji dokonujemy analizy i jesteśmy w stanie szybko reagować na zmiany na rynku – podaje biuro prasowe banku.

Okazuje się, że jednak nie wszędzie konto można zamknąć zdalnie.

– Stawiam wyzwanie przed bankiem PKO BP, który świętował niedawno 102. urodziny. To możliwość zamknięcia konta online. Ciekawe, czy da radę przed kolejnymi urodzinami? – zastanawia się pan Paweł, klient tego banku.

Jak informuje nas Małgorzata Witkowska z biura prasowego PKO BP, u nich nie można zamknąć rachunku wyłącznie drogą online. Bank nie udzielił nam odpowiedzi, czy pracuje nad takim rozwiązaniem i ewentualnie, od kiedy mogłoby ono obowiązywać.

Warto sprawdzić: Góra grosza. Gdzie wymienić bilon za darmo

W PKO BP można wypowiedzieć umowę rachunku osobiście, czyli w wybranej placówce PKO, lub korespondencyjnie, wysyłając list polecony na adres banku. Do rozwiązania umowy listownie potrzebny jest wzór wypowiedzenia umowy przygotowany przez bank. Można go znaleźć na jego stronie internetowej.