Pani Marta jest klientką ING Banku Śląskiego. Ostatnio zauważyła ciekawą rzecz. – W opcjach karty kredytowej w bankowości internetowej można samodzielnie „zwiększyć limit karty kredytowej”, natomiast niedostępna jest opcja zmniejszenia limitu karty kredytowej. W jaki sposób można zmniejszyć limit na karcie kredytowej? – pyta.

I dodaje: – Moim zdaniem wszystko jest realizowane w taki sposób, aby utrudnić taką realizację, a kontakt w tym temacie z bankiem jest mocno utrudniony – uważa kobieta.

Warto sprawdzić: Przelew zablokowany? Sprawdzają czy nie pierzesz pieniędzy

Bankowcy obniżą kredyt na karcie

Kontaktowała się w tej sprawie z bankiem. Usłyszała, że rzeczywiście zmniejszyć limit na karcie kredytowej może tylko bezpośrednio w oddziale banku.

To samo potwierdza nam Mirella Gmur –Dzieduszycka, z biura prasowego ING Banku Śląskiego. Klienci mogą samodzielnie wnioskować o wyższy limit w ramach karty kredytowej.
– Mogą to zrobić składając wniosek o podwyższenie kwoty limitu w bankowości dla produktu, w ramach którego chcą podnieść limit – tłumaczy Mirella Gmur-Dzieduszycka.

Przyznaje też, że wniosek o obniżenie limitu karty kredytowej można złożyć tylko w oddziale banku.

– W pierwszej kolejności udostępniliśmy zdalnie proces podwyższenia limitu karty kredytowej. W kolejnych etapach wdrażania nowych procesów zdalnych w bankowości internetowej i mobilnej planowana będzie również możliwość obniżenia limitu – zapewnia przedstawicielka ING Banku Śląskiego. I dodaje, że  „zmiana nie została wprowadzona równocześnie ze względów technicznych”.

Warto sprawdzić: Karta debetowa nie doszła, a bank i tak nalicza opłaty

Jeśli klient chce zmienić wysokość kredytu na karcie musi też odwiedzić oddział Pekao SA.
– Podwyższenie limitu kredytowego wiąże się z koniecznością dokonania oceny zdolności kredytowej. Aktualnie klient może podwyższyć czy obniżyć limit na karcie osobiście, w oddziale – mówi rzecznik banku.

Z kolei w BNP Paribas podniesienie limitu jest możliwe w aplikacji GOonline, poprzez Call Center (CC) i w oddziale banku. Ale już obniżyć ten limit można zrobić to poprzez infolinię lub podczas wizyty w oddziale.

Albo kliencie zrób to sobie sam

Okazuje się, że w innych bankach nie ma takiej potrzeby.

– Posiadacz karty kredytowej może zmienić limit kredytowy na karcie przy wykorzystaniu serwisu internetowego iPKO i aplikacji mobilnej IKO – mówi Małgorzata Witkowska, z biura prasowego PKO BP.

Zmiany limitu kredytowego można dokonać zarówno w kierunku podwyższenia, jaki i obniżenia.

– W obu przypadkach nie ma konieczności wizyty w placówce, zmianę limitu można dokonać w kanałach zdalnych. Podwyższenie limitu kredytowego wymaga złożenia wniosku przez klienta – tłumaczy przedstawicielka PKO BP.

Bank w ramach swoich działań przygotowuje dla posiadaczy kart oferty podwyższenia limitu kredytowego, które są dostępne w kanałach zdalnych.

Również w Santander Bank Polska limity karty kredytowej w obie strony klient może wykonać samemu.

–W naszej bankowości internetowej i mobilnej można samodzielnie podnieść limit w karcie kredytowej. W tych samych kanałach można podnieść czy obniżyć limit. Poza tym można to zrobić przez telefon czy w oddziale – zapewnia Joanna Szymańska odpowiedzialna za ofertę kart kredytowych w Santander Bank Polska

Warto sprawdzić: Banki, które robią problemy, gdy dziecko zgubi kartę płatniczą

Także, jak mówi Kinga Wojciechowska- Rulka, z mBanku wniosek o podwyższenie limitu oraz dyspozycja obniżenia limitu dostępna jest w serwisie transakcyjnym oraz aplikacji mobilnej.

– Proces może być całkowicie zdalny. Dla Klientów, którzy mają przygotowaną ofertę podwyższenia limitu wyliczoną przez Bank trwa kilka minut – zapewnia Kinga Wojciechowska-Rulka.

W Credit Agricole klient może zawnioskować o podniesienie limitu w karcie kredytowej poprzez bankowość elektroniczną.

Warto sprawdzić: Problemy z przelewami po wymianie smartfona

Wówczas z klientem kontaktuje się doradca, który finalizuje wniosek i potwierdza podwyższenie limitu lub przekazuje wniosek klienta do weryfikacji czy też lub informuje klienta o braku możliwości podniesienia limitu.

– Co do obniżenia limitu karty kredytowej, to wygląda to tak samo, jak w przypadku podwyższania limitu – klient może zawnioskować poprzez bankowość elektroniczną – zapewnia Paweł Pasztetnik, Product Manager w banku.